Po únoru 1948 byl Šváb dál povyšován, až se v září 1950 stal náměstkem ministra národní bezpečnosti. S jeho působením v bezpečnostních složkách je spojeno využívání nezákonných vyšetřovacích postup.
Komunistický převrat uvrhl Československo na více než 40 let do totality a izolace. Krátce po únorovém převratu komunisté začali tvrdě pronásledovat své skutečné i domnělé politické odpůrce.
„Odmítáme se vší rozhodností snižující a urážlivé výroky ministra informací Václava Kopeckého o úrovni a ceně vysokoškolského studia,“ stálo v prohlášení, které podepsal Vladimír Peška.
Mezi dvěma nejmocnějšími muži komunistické strany - Klementem Gottwaldem a Rudolfem Slánským bylo zpočátku mnohaleté přátelství. Přesto Gottwald nakonec neváhal Slánského obětovat.
Narodil se v Pruszkově u Varšavy, jako tříletý se s rodinou přestěhoval do Teplic. Po výcviku na navigátora 311. československé perutě absolvoval přes 500 hodin operačních letů. Zemřel v Izraeli.
V Uherském Hradišti se posunuli o kousek blíž rozkrytí příběhů, které ukrývá bývalá věznice v centru města. Odpůrce režimu tady vyšetřovatelé mučili. Objekt je vyklizen, na řadě jsou archeologové.
„Nejhorší to bylo, když jsme šli z té Nerudovky. Skleslí, schlíplí, beze slova. My jsme vůbec nevěděli, co k tomu říct. A když jsme pak slyšeli Gottwalda v rádiu, to byl konec.“
Doba, ve které žijeme, se více či méně dotkne každého. Platí to také pro Jana Svobodu, který prožil začátek i konec německé okupace, další nástup totality v roce 1948 i srpnovou invazi.
Studentský pochod, který se odehrál před 70 lety a který potlačila bezpečnost, si v neděli v pražské Nerudově ulici připomněli jeho účastníci, studenti, akademici i politici.
„Právě se vracím z Hradu od prezidenta republiky.“ Legendární věta, která nemůže chybět při žádné připomínce nešťastného rozuzlení vládní krize z února 1948.
Jak by výročí roku 2018 slavili, respektive si připomínali, prezidentští kandidáti v případě svého zvolení na Pražský hrad? iROZHLAS.cz vybral tři výročí a požádal všech devět kandidátů o odpověď.
Komunistická strana Čech a Moravy se hlásí k revolučnímu základu února 1948. V prohlášení na svých webových stránkách také oceňuje práci budovatelů první formy socialismu, a zároveň lituje tragických deformací a nedostatků. Pohled komunistické strany na události 25. února 1948 se podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše za poslední léta nezměnil. Období komunistické diktatury si vyžádalo tisíce obětí.
Před 67 lety zbývalo už jen pár dní do komunistického puče. Předcházela mu vládní krize, kterou komunisté využili ve svůj prospěch. Právě 21. února uspořádali mohutnou demonstraci na pražském Staroměstském náměstí. Stupňovali tak atmosféru nátlaku a zastrašování.
V Sezimově Ústí na Táborsku mohou dnes zájemci navštívit přednášku o bývalém československém prezidentovi Edvardu Benešovi a jeho roli při takzvaném Vítězném únoru, komunistickém puči v roce 1948. Přednáška se bude věnovat i prezidentově manželce Haně Benešové, například tomu, jak na ni nazírala pozdější komunistická propaganda.