Celníci v Mnichově našli vzácný umělecký poklad, mimo jiné díla Picassa či Matisse

Na 1500 vzácných uměleckých děl klasického modernismu objevili mnichovští celníci při pátrání po daňovém úniku. Jde mimo jiné o díla Picassa, Matisse nebo Chagalla. Objevený poklad obsahuje i 300 děl od umělců, jejichž dílo označovali nacisté za takzvané ‘zhýralé umění‘. Německá média odhadují hodnotu odhalené sbírky přibližně na miliardu eur.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obrazy galerie výtvarné umění

obrazy galerie výtvarné umění | Foto: Eva Odstrčilová

Obrazy koupil ve 30. a 40. letech obchodník s uměním Hildebrant Gurlitt. Jeho syn je po celé roky ukrýval v mnichovském bytě ve Schwabingu. K odhalení došlo poté, co byl vyšetřovaný kvůli daňovému úniku.

Původ a hodnotu obrazů teď zkoumá berlínský historik umění Meike Hoffmann.

Mezi objevenými díly je mimo jiné obraz Henryho Matisse, který patřil židovskému sběrateli Paulu Rosenbergovi. Jeho vnučka Anne Sinclaierová, manželka bývalého šéfa Měnového fondu Strausse-Kahna roky bojuje za navrácení obrazů ukradených nacisty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hitlerovu zálibu v umění připomněl ve vysílání Radiožurnálu soukromý badatel Jiří Kuchař

„Muselo to souviset s tím, co Goebbels vyhlásil jako „očistu německého umění“ a co skutečně od roku 1936 v německých muzeích probíhalo. Jednalo se celkem asi o pět tisíc uměleckých děl,“ vysvětluje soukromý badatel Jiří Kuchař.

„Hitler je chtěl ukázat v roce 1937 na výstavě Zvrhlé umění a tam se právě tato jména frekventovala,“ dodává.

Hitler začal sbírat umění od roku 1934, na to měl několik agentů po celém Německu. Po začátku války začal umění krást a ukrývat do 250 skrýší v zámcích, podzemí, solných komorách. Roku 1941 pak nechal vyklidit klášter ve Vyšším Brodě a umístil tam další dvě umělecké sbírky.

„Po válce tady byla hlavní snaha ty dvě sbírky odvézt, což skutečně nastalo. Všechno bylo odvezeno do Mnichova, kde až do roku 1958 probíhal výdej předmětů jednotlivým vládám. Celkem bylo odevzdáno čtvrt milionu uměleckých předmětů,“ upřesňuje Kuchař.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme