Na Jižním Městě začíná Street for Art, festival umění ve veřejném prostoru
Divadla, debaty, přednášky, workshopy a diskuze o lokální kultuře a veřejném prostoru nabízí týdenní festival Street for Art. Právě dnes začíná na Jižním Městě v Praze. Centrem letošního pátého ročníku se stal betonový šnek u metra C Opatov, ze kterého architekti vytvořili inspirativní červené divadlo.
Návštěvníci Street for Artu jsou zvyklí na to, že hlavním centrem festivalu bývá nějaký mobilní architektonický objekt. Po slavné nafukovací bublině od berlínských architektů Raumlabor či loňské Zóně Ideal, vytvořené z palet a lešení, se letos organizátoři rozhodli poprvé využít už existující prostor.
Architekti studia Mjölk udělali z betonového šneka na Opatově divadlo. Místo nevybrali náhodně. Důvodem byl i samotný název šnek, který místní tomuto výstupu z metra na silniční úroveň dali.
„V momentě, kdy si něco pojmenují takovýmto názvem, tak to znamená, že k tomu místu mají vztah. A tento festival je o vztahu lidí k místu, kde žijí. Letos je to speciálně kultura v místě, kde lidé žijí, tedy lokální kultura,“ vysvětluje ředitel festivalu Jiří Sulženko.
Takzvané Divadlo šnek obsadí především nová inscenace režisérky Petry Tenorové Jižák, město snů. Hra je inspirovaná životem na největším pražském sídlišti a tvoří mozaiku příběhů lidí, kteří tu bydlí. Street for Art nabídne návštěvníkům také galerii, která tu vznikla speciálně pro tuto akci. Je vytvořená z jednoho prázdného krámku ve vestibulu metra.
„Budeme tam prezentovat tři základní věci. Jednak projekt Lidé v místech, zároveň budeme prezentovat výstupy z loňského festivalu, jehož tématem byl veřejný prostor. Pak bychom také rádi uvedli zákres, který se také týká projektu lidé v místech,“ říká kreativní ředitel festivalu David Kašpar.
Street for art spolupracuje také s Centrem současného umění DOX. Společně s ním připravují na zahajovací večer debatu o vývoji a problémech kulturní politiky města od roku 1989. Tou dnes celou akci zahájí. Po hloubavé diskusi vás čeká rozptýlení v podobě koncertu laureáta ceny Apollo 2011 za album roku - rappera Bonuse.
„Když jsme oslovili Bonuse, tak jako první chtěl vědět, co by mohlo být speciální pro tohle místo a s kým by mohl hrát. Slyšeli jsme od něj neuvěřitelné historky, jak tady každou zimu chodí s dětmi na kopec sáňkovat a jak si sestavil kapelu speciálně z lidí, kteří jsou spojeni s Jižním městem,“ dodává dramaturgyně festivalu Michaela Hečková.
Street for Art nabídne i další zajímavé akce spojené s Jižním Městem. Můžete se na příklad vydat s umělcem Pavlem Karousem metrem po stopách výtvarných unikátů na trase C a normalizačních sochách této lokality. Připraveny jsou také workshopy kreativního zahradničení. Na ty můžete i s dětmi přijít hned tento první festivalový víkend.