‚Úmrtí tisíců kvůli dehydrataci.‘ Izrael omezil v Pásmu Gazy přístup k vodě, tvrdí Human Rights Watch

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch tvrdí, že se Izrael dopouští genocidy v Pásmu Gazy. Podle organizace úmyslně omezil přístup k vodě na tomto palestinském území, čímž se dopustil zločinů vyhlazování a genocidy. Během války měli dle odhadu lidé v Pásmu Gazy přístup k dvěma až devíti litrům vody denně, což podle Human Rights Watch vedlo k tisícům úmrtí. Izrael tvrdí, že zpráva je plná lží, píše agentura AFP.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinci si prohlížejí místo izraelského leteckého útoku

Palestinci si prohlížejí místo izraelského leteckého útoku | Foto: Dawoud Abu Alkas | Zdroj: Reuters

Izrael podle Human Rights Watch od začátku války v říjnu loňského roku dramaticky omezil zásobování vodou Pásma Gazy, a také palivem a elektřinou, což ztížilo provoz jednotek pro odsolování mořské vody.

Hamás ustoupil od podmínky stažení izraelských vojáků z Pásma Gazy. Naděje na dohodu sílí

Číst článek

Před začátkem války měli obyvatelé Pásma Gazy k dispozici 83 litrů vody denně, po zahájení bojů jen dva až devět, uvedla Human Rights Watch. Podle Světové zdravotnické organizace je nutné k přežití minimálně 50 litrů vody denně.

Výkonná ředitelka lidskoprávní organizace Tirana Hassanová tvrdí, že pokles dodávek vody je výsledkem „záměrné politiky strádání“ ze strany Izraele. Podle ní to „vedlo k úmrtí tisíců lidí kvůli dehydrataci a nemocem, což není nic menšího než zločin vyhlazování a čin genocidy“.

„Tato zpráva je plná nehorázných lží,“ uvedlo izraelské ministerstvo zahraničí. Podle izraelské diplomacie vede Human Rights Watch „propagandu proti Izraeli“, napsala agentura AFP.

Omezení humanitárních dodávek

Podle lidskoprávní organizace Izrael blokuje či přinejmenším výrazně omezuje humanitární dodávky do Pásma Gazy. „Izraelské úřady také zamezily přepravě do Pásma Gazy téměř celé pomoci související s vodou, například systémů pro čištění (vody), cisteren s vodou nebo materiálu nutného pro opravu vodní infrastruktury,“ uvedla organizace.

‚Humanitární operace jsou v Gaze nemožné.‘ Úřad OSN pozastavil dodávky pomoci na klíčové trase

Číst článek

Izrael dlouhodobě tvrdí, že humanitární dodávky neomezuje. Nedostatek pomoci na palestinském území vysvětluje problémy s distribucí ze strany OSN a humanitárních organizací.

To, že se Izrael v Pásmu Gazy dopouští genocidy, se domnívá i organizace Amnesty International. Její ředitelka Agnès Callamardová na začátku prosince uvedla, že Izrael přistupoval k Palestincům v Pásmu Gazy jako ke „skupině podlidí“, kterou chce zničit. I tenkrát Izrael zprávu odmítl.

Lidé, kteří zemřeli kvůli nedostatku vody, nejsou podle Human Rights Watch započítaní v oficiální bilanci obětí bojů, kterou zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy. To kontroluje teroristické hnutí Hamás, proti kterému Izrael bojuje. Podle úřadu kvůli izraelským úderům zemřelo na tomto palestinském území přes 45 tisíc lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme