Zhruba šest desítek hřišť se radnice rozhodla obnovit v roce 2008. Podle následné prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu ale velká část fakturovaných prací vůbec nebyla provedena.
Smutný rváč Vandam z nenatočitelné novely Jaroslava Rudiše ožívá v tragikomickém příběhu člověka, který kdysi dal svou ranou do pohybu dějiny a teď se o to bude znovu marně pokoušet zbytek života.
Pouze souhlas Mezinárodního olympijského výboru a oficiální zařazení do programu Her chybí k tomu, aby byl breakdance od roku 2024 olympijským sportem.
Na pražském sídlišti Jižní Město v pátek večer unikal plyn. Hasiči spolu s policisty evakuovali asi 80 lidí ze tří vchodů panelového domu v Kupeckého ulici nedaleko stanice metra Háje.
Současný šéf civilní rozvědky Jiří Šašek zvažuje, že ve funkci skončí, napsal týdeník Respekt. Více se dočtete v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Skoro deset tisíc lidí zmizelo z největšího tuzemského sídliště od roku 2001. Kam a proč? To je otázka důležitá pro všechny obyvatele paneláků. Podle posledního sčítání jich je v Česku 2,76 milionu.
V Praze se objevilo další piano na ulici. Vedle náměstí Míru, podchodu u Filosofické fakulty na Starém Městě nebo hlavního nádraží si lidé mohou zahrát i v Centrálním parku na Jižním Městě. A tamní obyvatelé nešetří chválou.
Metropole zažívá od roku 2009 prudký nárůst počtu jízdních kol odcizených z veřejných prostranství. Zatímco v roce 2008 takto zmizelo 111 bicyklů, vloni jich bylo 700.
Praha 11 plánuje už v polovině června otevřít nový sportovní areál. Tři haly takzvané Jedenáctky VS jsou mezi ulicemi Mírového hnutí a Košíkovským potokem. V prostorách krytého sportoviště je bazénová hala, centrum dětského plavání a multifunkční tělocvična. Jedenáctou městskou část vyšel areál na 650 milionů korun.
Parkování na pražských sídlištích je rok od roku komplikovanější. Potíže hlásí i největší paneláková zástavba v republice, Jižní Město. Tamními ulicemi kvůli špatně zaparkovaným autům často neprojedou hasiči ani popeláři. Specifický problém pak radnice Prahy 11 řeší v okolí fotbalového hřiště nedaleko stanice metra Opatov. Pravidelné tréninky a zápasy znamenají desítky špatně zaparkovaných aut navíc. Obyvatelé se tak s vozem nemohou ani přiblížit ke svému domu.
Sedm let slibuje Praha 11 svým občanům nový bazén, plavecký areál ale v okolí největšího pražského sídliště Jižní Město stále chybí. Poté, co radnice před lety opustila rozsáhlý projekt zahrnující akvapark a hotel, začala uvažovat o stavbě menšího areálu Jedenáctka Vodní svět se dvěma bazény a sportovní halou. Toto řešení nabídne podle opozice občanům méně výhod, přesto prý vyjde na stejné peníze. Navíc je projekt údajně netransparentní.
Před 14 dny se Josef Škvor z Jižního Města vypravil do marocké pouště, aby si splnil svůj dlouholetý sen, uběhnout jeden z nejnáročnějších závodů na světě, který trvá šest dní, jeho trasa je dlouhá téměř 250 kilometrů a vede přes horké písečné duny. Osmapadesátiletý sportovec trať zvládl.
Na Jižním Městě ubylo trestné činnosti. Z policejních statistik vyplývá, že nejvýrazněji klesl počet krádeží věcí z aut. Městská část eviduje také méně vloupání do bytů, rodinných domů a kapesních krádeží.
Zítra se v novinách objeví inzerát, který možná spustí soudní spor. Pedagog Univerzity Karlovy Michal Svatoš v něm obviní starostu pražského Jižního Města Dalibora Mlejnského z ODS z plagiátorství. Jde o starostovu diplomovou práci, ve které autor podle odborníků opisuje i z díla doktora Svatoše. A v předmluvě mu pak děkuje.
Oživit dění mezi nabarvenými paneláky na pražském Jižním Městě není lehký úkol. Několik let se o to staralo Kulturní centrum Zahrada, které sídlí na Chodově. Jenže teď kvůli nedostatku peněz hrozí, že mnoho aktivit zanikne.
Město ve městě. I tak se někdy označuje největší sídliště v Česku, pražské Jižní Město. I do těchto míst se můžete zítra vydat v rámci festivalu Den architektury. Celý víkend budou architekti a teoretici zadarmo provázet po zákoutích čtyřiceti českých a moravských měst.
Divadla, debaty, přednášky, workshopy a diskuze o lokální kultuře a veřejném prostoru nabízí týdenní festival Street for Art. Právě dnes začíná na Jižním Městě v Praze. Centrem letošního pátého ročníku se stal betonový šnek u metra C Opatov, ze kterého architekti vytvořili inspirativní červené divadlo.
Rajčata pěstovaná na střeše, bylinky z květináčů umístěných na betonových plochách supermarketů nejsou sci-fi, ale běžná realita mnoha západoevropských metropolí. Průkopníky jsou hlavně Berlíňané a obyvatelé Londýna. Takzvané komunitní zahrady se začínají objevovat i v České republice.
Sídliště ve velkých městech se potýkají s problémem nedostatku místa pro parkování. Obytné komplexy se stavěly v době, kdy bylo aut výrazně méně, dnes připadá například v Praze jeden automobil na každého druhého člověka. Praha 11 chce tento problém řešit výstavbou nových parkovacích domů i za cenu odložení plánované výstavby nové radnice.