Nedostatek financí postihne i provoz KC Zahrada na pražském Jižním Městě
Oživit dění mezi nabarvenými paneláky na pražském Jižním Městě není lehký úkol. Několik let se o to staralo Kulturní centrum Zahrada, které sídlí na Chodově. Jenže teď kvůli nedostatku peněz hrozí, že mnoho aktivit zanikne.
Koncerty, kurzy nebo jen příjemné posezení v nekuřácké kavárně sem ročně přivedlo okolo 30 tisíc lidí. Kulturní centrum se pyšnilo také jednou z mála komunitních zahrad, zájemci tu mohli na propůjčeném pozemku zkusit pěstovat rajčata nebo bylinky.
I tady ale dlouhá léta bojovali se snižováním rozpočtu od radnice Prahy 11.
„Poslední informace, kterou jsem dostal od pana starosty a jeho kolegů na středečním zasedání zástupců správní rady a radnice, byla informace, že ten příspěvek jsou tři miliony, což je 60procentní škrt v rozpočtu,“ říká Jiří Sulženko z obecně prospěšné společnosti Kulturní Jižní Město, který pět let Zahradě řediteloval.
Sulženko, mimo jiné pedagog pražské DAMU, se rozhodl na svou funkci ředitele ke konci listopadu rezignovat. Nedostatek peněz by mu podle jeho slov bránil v realizaci věcí, s nimiž před lety vyhrál výběrové řízení.
„Je to samozřejmě škoda, ale je to dobrovolné rozhodnutí pana Sulženka. Ten rozpočet bohužel snížit musíme a musíme ho snížit ve všech oblastech, nejenom v kultuře,“ komentuje vzniklou situaci radní za Prahu 11 Lenka Petrová.
Zastupitelé za Prahu 11 zpochybňují slova ředitele Sulženka i tím, že pro OPS Kulturní Jižní Město na příští rok prý plánovali příspěvek ve výši 6 milionů. „Žádná jiná další částka prostě nemůže být definitivní, protože rozpočet ještě budu projednávat komise rady.“
Jiřímu Sulženkovi a jeho týmu leželo na srdci především oživení Jižního Města, aby se z největší noclehárny v republice stalo místo, kam se lidé vrací rádi. Výraznou aktivitou Kulturního centra Zahrada byl také festival Street for art, za pět let existence si získal nejen návštěvníky, ale i respekt odborné veřejnosti.
„Příprava takového festivalu trvá dlouho a dá se dělat pouze při zázemí celoročního provozu, protože ten tým, který pracoval v KC Zahrada a Chodovské tvrzi , se na přípravě festivalu podílel celý rok. Díky tomu mohl být festival také velmi levný. Pokud by byla představa, že festival může fungovat separátně, tak to bude úplně jiným způsobem provozně, produkčně i finančně náročné, samozřejmě,“ upozorňuje Sulženko.
Radnice prý o zachování kulturních aktivit stojí. „Už dřív jsme třeba měli Tóny Chodovské tvrze, které teď budou mít desátý ročník. Tak určitě Tóny Chodovské tvrze a nějaký ten venkovní festival ve veřejném prostoru určitě chceme zachovat.“
Jiří Sulženko ale spíš věří, že se pravidelní návštěvníci jeho kulturního centra snad za těch pět let něco naučili. „My jsme samozřejmě vždycky naráželi na to, že lidi čekají, co jim tak jako přineseme, co jim nabídneme a na zlatém podnose odprezentujeme. A třeba je tahle změna donutí být víc aktivní.“