Moderátoři facebooku z Keni žalují společnosti Meta a Samasource. Tvrdí, že jim práce způsobila trauma
Přes 140 moderátorů obsahu sociální sítě facebook trpí posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD). Způsobila ji jejich práce, v níž byli vystaveni obsahu, který zahrnoval vraždy, sebevraždy, sexuální násilí na dětech a terorismus. Proti společnosti Meta a outsourcingové firmě Samasource nyní podali žalobu, popisuje server The Guardian.
Moderátoři na osmi- až desetihodinových směnách na facebookem zřízeném pracovišti v Keni kontrolovali obsah na sociální síti.
Doktor Ian Kanyanya, vedoucí oddělení duševního zdraví v Kenyattově národní nemocnici v Nairobi, jim diagnostikoval posttraumatickou strestovou poruchu, generalizovanou úzkostnou poruchu (GAD) a těžkou depresivní poruchu (MDD), popisuje The Guardian.
Masový výskyt diagnóz je součástí žaloby proti společnosti Meta (mateřské společnosti Facebooku) a outsourcingové společnosti Samasource Kenya, která moderaci pracovníky z různých částí Afriky Metě zprostředkovává.
‚Ochrana dětských uživatelů před rizikovými obsahy.‘ Youtubeři a influenceři se nově musí registrovat
Číst článek
Žaloba uvádí, že při práci s obrázky a videi, která zahrnovala nekrofilii, zoofilii nebo sebepoškozování, někteří pracovníci utíkali od svých stolů s jekem, omdleli nebo zvraceli.
Nejméně 40 z těchto moderátorů mělo potíže s užíváním alkoholu, drog nebo léků. Někteří hlásili rozpad manželství, ztrátu zájmu o sexuální intimitu nebo odcizení s rodinou. Část těch, kteří odstraňovali videa zveřejňovaná teroristickými a rebelujícími skupinami, se obávala, že jsou sledováni a pokud se vrátí domů, pronásledovatelé je doženou a zabijí.
Pracovní podmínky moderátorů
Pracovníci z Keni a dalších zemí Afriky mezi lety 2019 a 2023 kontrolovali příspěvky z Afriky a příspěvky ve svém jazyce. Dostávali ale osmkrát nižší mzdu než jejich protějšky ze Spojených států amerických, tvrdí dokumenty.
Facebook a další velké sociální sítě a společnosti pracující s umělou inteligencí jsou závislé na těchto velkých skupinách moderátorů obsahu, kteří odstraňují příspěvky porušující zásady komunity a trénují umělou inteligenci, aby dělala totéž.
Meta zaplatí přes 20,2 miliardy korun. Evropská komise jí dala pokutu za zneužití postavení na trhu
Číst článek
Lékařské zprávy předložené u soudu pro zaměstnání a pracovní vztahy v Nairobi popisují děsivé pracovní podmínky moderátorů. Pracovníci seděli pod ostrým světlem v chladném prostoru připomínajícím skladiště, neustále byli zásobováni obrázky ke kontrole a jejich pracovní výkon byl přísně monitorován.
Skoro 190 moderátorů vznáší vícenásobná obvinění z úmyslného poškození mentálního zdraví, neférových pracovních podmínek, obchodu s lidmi, moderního otroctví a nezákonného propouštění.
Všech 144, které prohlédl doktor Kanyanya, vykazovalo známky posttraumatické poruchy, úzkostí a depresí s vážnými nebo extrémně vážnými příznaky postttramatické stresové poruchy v 81 procentech případů, většinou nejméně rok po svém odchodu.
Meta a Samasource se kvůli soudnímu sporu odmítly k obvinění vyjádřit.
Traumatizovaní pracovníci
„Důkazy jsou nezvratitelné: moderace facebooku je nebezpečná práce, která způsobuje doživotní posttraumatickou poruchu skoro každému, kdo tuto práci vykonává,“ řekla Martha Darková, zakladatelka a výkonná ředitelka neziskové organizace Foxglove, která soudní řízení podporuje.
X se s Muskem proměnil v dezinformační žumpu. Komentář Jourové je adekvátní, tvrdí expert
Číst článek
„V Keni traumatizovala 100 procent ze stovek bývalých moderátorů testovaných na PTSD… Kdyby v jiných odvětvích 100 procent bezpečnostních pracovníků mělo diagnózy nemoci způsobené jejich prací, zodpovědné osoby by musely rezignovat a čelit právním dopadům masového porušování lidských práv. Proto Foxglove podporuje tyto statečné pracovníky, aby se u soudů dočkali spravedlnosti.“
Na základě spisů v případu z Nairobi Kanyanya došel k závěru, že primární příčinou psychických onemocnění u 144 lidí je jejich práce moderátorů facebookového obsahu, jelikož „se setkávali s extrémně škodlivým obsahem na každodenní bázi.“
Moderace a související úkoly s tříděním obsahu jsou často skrytou částí technologického pokroku. Podobné, ale méně traumatizující, zřízení se týká dalších outsourcovaných pracovníků, kteří označují obrázky běžných věcí, aby systémy využívající umělou inteligenci rozpoznaly, co na obrázku je.
Meta uvedla, že bere podporu kontrolorů obsahu vážně. Kontrakty s moderátory třetích stran obsahu na facebooku a instagramu popisovaly očekávání poradenství, tréninku, nepřetržité podpory na místě a přístupu k soukromé zdravotní péči.
Podle Mety jejich mzda převyšuje standardy odvětví na trzích, kde operují a že používá technologie jako rozmazávání a tlumené a monochromatické zobrazení, aby omezila vystavování lidí, kteří na platformách kontrolují obsah, nebezpečnému materiálu.