Chcete falešný očkovací certifikát? Kyberkriminálníci vás rádi okradou

Povinné kontroly očkování v restauracích se blíží. Na část veřejnosti, která očkování zarytě odmítá, pak míří služby, které slibují vystavení funkčního falešného certifikátu. Důvěřivec ale nedostane buďto nic, nebo certifikát, který bude platit jen chvíli.

Komentář internet Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Digitální covidové certifikáty, známé jako covidpasy, už fungují ve všech zemích Evropské unie. Některé státy jako Česko je zavedly s předstihem.

Digitální covidové certifikáty, známé jako covidpasy, už fungují ve všech zemích Evropské unie. Některé státy jako Česko je zavedly s předstihem. | Foto: Barbora Navrátilová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Od začátku listopadu se návštěvníci restaurací nebo klubů budou muset prokazovat certifikátem o očkování nebo testu. Praxe, která je už nyní povinná (a zhusta ignorovaná) v hotelích nebo fitcentrech, tak dopadne na daleko širší skupinu zákazníků. Do Česka se proto dostávají podvody známé ze zahraničí, kde je očkováním podmíněný přístup k některým službám nebo dokonce do zaměstnání.

Pachatelé nabízejí, že za poplatek seženou platný certifikát, nicméně i tentokrát platí, že neexistuje nic jako čest mezi zloději.

Kryptoměny nejsou tak anonymní, jak si mnozí myslí. Ohlídat si je musíte sami

Číst článek

Nejjednodušší je prostě certifikát slíbit, počkat na peníze a... nic nedělat. K platbě za takové služby se zhusta používají kryptoměny jako Bitcoin, kde neexistuje žádná centrální autorita, která by na transakce dohlížela. Pachateli tedy stačí certifikát slíbit, a pak jen čekat na peníze. Pokud svůj slib nesplní, okradený se nemá jak domáhat pomoci: těžko si půjde na policii stěžovat, že ho okradli při shánění falešného potvrzení.

Jindy pachatelé zkrátka prodávají cizí certifikáty, ke kterým se jim podařilo dostat. Zájemce tak obdrží QR kód, který se při kontrole ukáže jako platný. Sice zní na cizí jméno a datum narození, ale jelikož například v Česku nic nestanoví, že by hostinští spolu s certifikátem měli chtít i občanku, může to bohatě stačit. Tedy pokud se třicetiletý vousáč neprokáže výčepnímu v Braníku certifikátem osmdesátileté Němky.

Prokazování bezinfekčnosti v restauracích a klubech? Vrchní potřebuje smartphone, zákazníkům stačí papír

Číst článek

Mimochodem, takový podvůdek, známý z Francie, nejspíš v Česku ještě rozkvete: podnikavý hospodský bude certifikáty hostů místo ověřovací aplikací čTečka skenovat prokazovací aplikací Tečka, která mu je rovnou pohodlně uloží. Může je pak třeba rozdávat neočkovaným štamgastům.

A pak tu máme opravdové kyberkriminálníky, kterým se podařilo získat heslo některého z očkujících lékařů, a mohou tak jeho jménem vydávat platné certifikáty na libovolné jméno, jako třeba Adolf Hitler. Takové služby jsou nejdražší a mají podstatný háček: národní autority dříve nebo později prolomený účet odhalí, znovu zabezpečí, a jím vydané certifikáty zneplatní.

Pokud si někdo takhle nechá vystavit potvrzení na své jméno, nechá tím policii svou navštívenku.

Ničemu z toho se ale čeští odpůrci očkování vystavovat nemusí: jelikož ministerská vyhláška neříká, jak přesně se má očkování a bezinfekčnost kontrolovat, půjde o kontroly jen na oko. A který výčepní by chtěl štvát vlastní hosty?

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme