Kryptoměny od amerických prezidentských voleb prudce posílily. Investoři sázejí na to, že slibovaná podpora digitálních aktiv ze strany zvoleného prezidenta zvýší zájem o bitcoin.
Podle specializovaného serveru CoinDesk se bitcoin kolem 16.20 středoevropského času prodával za zhruba 91 800 dolarů. Za posledních 24 hodin si tak připisoval zhruba šest procent.
Důvodem je, že se republikánský exprezident Donald Trump v předvolební kampani profiloval jako příznivec kryptoměn. Pro bitcoin je optimistický i výhled na nové složení amerického Kongresu.
Podle Komerční banky došlo za první půlrok letošního roku jen u jejích klientů k 634 platebním podvodům. To je větší číslo než za celý rok 2022. U karetních podvodů došlo letos k nárůstu o 35 procent.
Důvodem propadu je podle analytiků kombinace očekávané recese ve Spojených státech, obav ze splasknutí bubliny umělé inteligence a také geopolitické napětí, které narůstá mezi Izraelem a Íránem.
Za týden se cena bitcoinu stihla propadnout o 50 procent. Silně ji ovlivnila poslední předvolební debata Bidena s Trumpem a nejistota spojená s americkými prezidentskými volbami.
Rozvíjející se obchod Ruska s Čínou, Indií, Spojenými arabskými emiráty, Tureckem a dalšími zeměmi, které sankce nezavedly, se v posledních několika týdnech potýká s velkými potížemi.
Když bitcoin před patnácti lety vznikal, sliboval rychlejší a levnější převody, jenže tyto přísliby se nenaplnily a kryptoměny využívají spíše podvodníci než běžní lidé.
Čtyřiadvacetiletý Anton Peraire-Bueno a osmadvacetiletý James Peraire-Bueno se podle amerického ministerstva spravedlnosti dopustili první takové loupeže svého druhu.
„Na začátku stačilo, že člověk zapojil do sítě svůj osobní počítač nebo notebook a byl schopen vytěžit 50 bitcoinů. Dneska by to člověku na osobním počítači trvalo déle, než je čas od vzniku vesmíru.“
„Historické cenové maximum přišlo už před samotným halvingem, což je situace, kterou jsme předtím neviděli,“ uvedl finanční ředitel technologické skupiny SatoshiLabs Štěpán Uherík.
Cena bitcoinu se opět zvyšuje, během pondělního obchodování se tak vrátila nad hranici 70 000 dolarů (přes 1,6 milionu Kč). Spolu s bitcoinem posilují i další velké kryptoměny.
Obavy mají lidé podle průzkumu agentury Ipsos i z toho, že naletí s investicemi podvodníkům. Téměř polovina obyvatel se totiž už setkala s nabídkou investice, která se jim zdála podvodná.
Řada firem na burze nikdy nepředvedla zisk a miliardové ocenění má jen proto, že slibuje růžovou budoucnost. Tradiční peníze jsou z velké části také jen záznamy v počítačích bank. Tak proč ne bitcoin?
Fondy ETF na spotový bitcoin byly ve Spojených státech schváleny na začátku letošního roku, jejich spuštění tak otevřelo nové možnosti spekulace na vývoj ceny této kryptoměny.
Analýza Mezinárodního konsorcia pro investigativní žurnalistiku se opírá o obchody v hodnotě desítek milionů korun mezi britskou kryptoměnovou burzou Copper Technologies a Jonatanem Zimenkovem.
Bitcoin poprvé překonal hranici 70 000 USD (1,62 mil. Kč). K růstu přispívají bitcoinové fondy obchodované na burze i obecné zlepšování makroekonomické situace, tvrdí analytici.
Kolem 18.30 SEČ bitcoin podle specializovaného serveru CoinDesk za uplynulých 24 hodin přidával přes pět procent na 50 196 dolarů. Byl tak nejvýše od prosince roku 2021.
O provedení platby se postará zprostředkovatel digitálních aktiv Bitcoin Suisse AG. Stačí, když jednotlivci nebo firmy naskenují QR kód, který je už nyní ve Švýcarsku běžnou součástí složenek.
Changpeng Zhao, v branži označovaný podle začátečních písmen svého jména jako CZ, se v úterý přiznal, že pravidla porušil. Souhlasil také, že zaplatí pokutu 50 milionů dolarů
Kryptoměny se pohybují ve čtyřletých cyklech. „Zatím byly docela předvídatelné a hodně se pohybují právě kolem toho, jak funguje inflace na bitcoinu. Nyní se nacházíme zhruba v polovině,“ věří Čermák.
Jeden z nejhorších případů je ten, kdy 48letý muž z Pardubicka přišel o víc než milion korun, když chtěl investovat do kryptoměn. Neznámý pachatel ho naváděl, jak má provádět finanční transakce.
„Tito lidé zanedbávají rodinu a je pro ně primární kontrolovat telefon, jak se kurzy mění. Nebo investují peníze, o které si nemůžou dovolit přijít,“ shrnuje krizová interventka Dominika Šatánková.