Státní obchodník může nakupovat elektřinu přímo od výrobců. Většina zásob je ale na příští rok už prodaná

Vláda připravuje nákup energií přes státního obchodníka. Slibuje si od něj, že bude mít lepší postavení na trhu, Nemusí to tak ale být. „Není zatím jasné, kolik energie bude třeba takto zajistit a jak vyřešit problém s tím, že většina elektřiny od těchto výrobců je na příští rok již prodaná, řekl pro Český rozhlas Plus analytik Michal Kocůrek.

Česko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stožáry vysokého napětí

„Mám obavy, že ta opatření nejsou úplně dostatečná. Domníval jsem se, že dojde k definování cen,“ říká hejtman Pardubického kraje Martin Netolický | Foto: Jan Bachorík | Zdroj: Český rozhlas

Po středečním skoro pětihodinovém jednání vlády stále není jasné, jak pomůže domácnostem nebo nemocnicím s vysokými cenami energií. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) má kabinet o konkrétním národním řešení jasno. Čeká ale ještě na výsledek pátečního mimořádného zasedání evropských ministrů pro energetiku v Bruselu.

Podle BBC je nepravděpodobné, že by se rada v pátek na konečném znění řešení krize opravdu dohodla. To si myslí i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický z ČSSD (v komunálních volbách kandiduje jako nezávislý kandidát).

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Téma dne. Moderuje Šárka Fenyková

„Mám obavy, že ta opatření nejsou úplně dostatečná. Domníval jsem se, tak jako kolegové, že dojde k definování cen. Tomu se zatím všichni vyhýbají, byť po víkendu to bylo konkrétnější.“

„Všichni jsme trochu rukojmí těchto jednání, tak pevně věřím, že po pátku bude jasno. Ale mám pocit, že jak některé státy asi začaly negovat jednotlivé návrhy, tak se toho celoevropského řešení nejspíš nedočkáme.“

Státní obchodník s energiemi

Po jednání vlády víme alespoň to, že vzniká státní obchodník s energiemi, po kterém volaly i kraje. Ministerstvo průmyslu a obchodu s ním prý počítalo od února, jak uvedl ve vysílání Českého rozhlasu Plus Petr Třešňák, který také řekl, že funkční model státního obchodníka budeme mít v řádu dnů. 

Podle analytika Michala Kocůrka to zatím vypadá tak, že v případě elektřiny nebude státní obchodník nakupovat na trhu, ale přímo od předem domluvených velkých výrobců – ČEZ, E.ON a EPH.

„Není zatím jasné, kolik energie bude třeba takto zajistit a jak vyřešit problém s tím, že většina elektřiny od těchto výrobců je na příští rok již prodaná.“

„Potýkáme se s problémem, že jsme téměř stoprocentně závislí na dovozu plynu.“

Michal Kocůrek

Je tedy teoreticky možné, že bude ještě třeba nakoupit elektřinu na trhu. „Tam tím pádem státní obchodník ztrácí jakousi výhodnost a stát bude muset tyto nároky mnohem výrazněji kompenzovat.“

Kocůrek tvrdí, že u plynu máme podrobností mnohem méně. „Navíc se potýkáme s problémem, že jsme téměř stoprocentně závislí na jeho dovozu.“

„To znamená, že pokud bude chtít obchodník dodávat i plyn, bude muset nakupovat na trhu a stát tedy bude muset kompenzovat rozdíl mezi tržní cenou a tou, kterou obchodník nabídne veřejným institucím. Anebo jim nabídne tu tržní. To, na jakém principu přesně bude fungovat, jak se s těmi odběrateli dohodne, v tuto chvíli netušíme.“

Pokud bude státní obchodník získávat energie přímo u výrobců, má jít o výrobce nad určitou velikost, kteří mu budou muset prý prodat část produkce za předem stanovenou cenu. Takový mechanismus by podle Kocůrka měl mít oporu v zákoně, což už zmiňoval i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

„Role státního obchodníka může narážet třeba na kolizi se zákonem o zadávání veřejných zakázek.“

Michal Kocůrek

Licenci pro obchodování s energiemi zatím získá firma Prisko, kterou ze 100 procent vlastní ministerstvo financí. V delším horizontu se řeší i budoucí podoba státního obchodníka pod ministerstvem průmyslu a obchodu, ale jak už naznačil analytik XTB Jiří Tyleček, to by mohlo být v rozporu s evropskou legislativou.

„Celkově tato role státního obchodníka může narážet třeba na kolizi se zákonem o zadávání veřejných zakázek, který se vztahuje právě i na nákupy energií u veřejných institucí a který by vlastně reálně nebyl využíván, pokud by se podepsala dohoda mezi odběrateli ze strany veřejných institucí a státním obchodníkem,“ dodává Kocůrek.

Poslechněte si celé Téma dne v audiozáznamu. Moderuje Šárka Fenyková.

Karolína Němcová, Šárka Fenyková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme