Kdo by vyhrál americké volby, kdyby se konaly dnes? Podívejte se na aktuální odhady průzkumů
Příštím americkým prezidentem by se podle aktuálních předvolebních průzkumů stal republikán Donald Trump. Křivky průzkumů se od začátku srpna mění pravidelně a zůstávají tak těsné, že nemá valný smysl na ně spoléhat – Trumpovo vedení v průzkumech se nyní opírá o jednotky desetin procenta v některých klíčových státech. Souboj o Bílý dům s největší pravděpodobností zůstane vyrovnaný až do volební noci 5. listopadu.
Bývalý prezident a republikán Trump by zvítězil podle průměrů předvolebních sondáží společnosti FiveThirtyEight platných k 29. říjnu. Sondáže mu připisují možný zisk 287 z 538 volitelů, demokratce Kamale Harrisové 251.
‚Vybíráme z kandidátů, ze kterých nejsme úplně nadšení.‘ Volby v USA mohou rozhodnout mladí voliči
Číst článek
Vývoj za poslední týden
Nejméně 51 milionů Američanů už odevzdalo své hlasy, a to buď poštou (24,5 milionu) nebo osobně tam, kde to místní pravidla umožňují (26.5 milionu).
Do volební noci už zbývá méně než týden a předvolební kampaň vrcholí. V podpoře Harrisové na kampaňové „šňůře“ pokračují i exprezident Barack Obama a jeho žena Michelle. Na jednom ze shromáždění v Michiganu s Obamou vystoupil i rapper Eminem.
Trump má mezi americkou kulturní elitou výrazně méně přízně. V pátek na jeden z Harrisových mítinků v Georgii přišlo 20 tisíc lidí a vystoupil mimo jiné rocker Bruce Springsteen.
Do popředí se opět dostala otázka rasových a etnických menšin.
Komik Tony Hinchcliffe na Trumpově shromáždění v newyorské Madison Square Garden prohlásil, že Hispánci „rádi dělají děti“, a Portoriko označil za „plovoucí ostrov odpadků“, což vzápětí vyvolalo ostrou kritiku. Trumpova kampaň se od výroku distancovala.
Podstatné však může být, že v patrně nejdůležitějším státě letošních voleb Pensylvánii žije silná portorická komunita, jejíž část má právo volit. Harrisová v neděli ve Filadelfii, která je největším pensylvánským městem, navštívila portorickou restauraci a na sociálních sítích sdílela video, v němž slíbila „investovat do budoucnosti Portorika“.
Trump jako vyvolený král David. Jakou roli hraje náboženství v amerických prezidentských volbách?
Číst článek
Podporu se Trump snaží získávat u muslimských Američanů. Se zástupci jejich komunit vystoupil v Michiganu. Jeho někdejší právník a newyorský starosta zase v New Yorku nepravdivě tvrdil, že Harrisová je v izraelsko-palestinském konfliktu „na straně teroristů“.
S podstatnými zjištěními přišla některá americká média.
Podle listu The Wall Street Journal je miliardář Elon Musk od konce roku 2022 v pravidelném kontaktu s prezidentem Ruska Vladimirem Putinem. Bavit se podle nejmenovaných zdrojů měli o osobních i obchodních věcech i geopolitické situaci. Musk je vlivnou osobou v Trumpově kampani, a to jak díky svému bohatství, tak osobní popularitě.
V posledních týdnech stále více vychází najevo, že období po volební noci bude především v případě vítězství Donalda Trumpa provázet rozsáhlé zpochybňování volebního výsledku. Analýza deníku The Washington Post zjistila, že přes 230 republikánů, kteří letos v listopadu kandidují do nějakého vyššího úřadu, na sociálních sítích integritu voleb zpochybnilo.
Města volí Harrisovou, venkov Trumpa. Wisconsin je jedním ze států, které rozhodnou, kampaň vrcholí
Číst článek
Významné dění provází i americká média samotná. Řada z nich se letos odchyluje od veřejného vyjádření podpory některému z prezidentských kandidátů, které je tradiční součástí kultury americké nezávislé novinařiny.
Naposledy Gannett, majitel největšího řetězce novin, mimo jiné i USA Today, oznámil, že jeho 200 listů nezveřejní svá prezidentská doporučení. Mezi prvními velkými médii byly Los Angeles Times nebo The Washington Post.
Washingtonský deník, který odůvodněnou podporu některému z kandidátů zveřejňoval od poloviny 70. let, kvůli kroku čelí rozsáhlé kritice. Jeho digitálně předplatné zrušilo už přes 200 000 lidí, tedy asi osm procent, uvádí stanice NPR.
Systém volitelů
Americkým prezidentem či prezidentkou se nestane člověk, který získá nejvíc hlasů voličů, ale člověk, který získá nejvíce hlasů takzvaných volitelů. K vítězství ve volbách stačí více než polovina, tedy 270 z 538.
Volitelé zastupují americké státy, výjimečně jejich části, a to systémem prosté většiny. Pokud 51 procent obyvatel například Kalifornie bude volit Harrisovou, získá demokratka všechny kalifornské volitele.
Každý americký stát má volitelů jiný počet a v řadě z nich mají kandidáti vítězství už předem téměř jisté.
Souboj o Bílý dům má proto smysl s napětím sledovat pouze v sedmi zatím nerozhodných amerických státech – Pensylvánii, Wisconsinu, Michiganu, Severní Karolíně, Georgii, Arizoně a Nevadě – takzvaných swing states.
Ačkoliv vybarvená mapa států USA podle preferencí a zisku volitelů se zdá být více červená než modrá, většina Američanů (k 29. říjnu asi 48,1 ku 46,8 procenta) by v absolutních číslech volila Harrisovou. Například rudě zbarvený Wyoming má něco přes půl milionu obyvatel. Modrá Kalifornie pak asi 39 milionů.