Prezidentem USA by se podle průzkumů k 29. říjnu stal Trump s 287 z 538 volitelů, Harrisová by jich získala 251. Průzkumy v jednotlivých státech jsou však tak těsné, že souboj je vyrovnaný.
Televizní duel s Trumpem Harrisové přinesl jen nepatrný náskok v celonárodních průzkumech, klíčové státy zůstávají těsné. Předvolební duely jsou jen jedním z faktorů, které tvoří listopadový výsledek.
Harrisová v průzkumech vede v průměru o tři procentní body, jde o potenciálně významný náskok v období po Svátku práce. Trump však zůstává v těsném závěsu.
„Současná koalice by dosáhla na 94 mandátů, pořád by to tedy nestačilo na nadpoloviční většinu,“ uvedli autoři volebního modelu. Volby do Sněmovny se mají konat příští rok na podzim.
Ve volbách do europarlamentu se podle průzkumů prosadí také Piráti, Starostové, SPD s Trikolorou a KSČM v rámci koalice Stačilo!. V Česku se bude hlasovat 7. a 8. června.
O složení vlády ale dost možná rozhodnou menší strany, které se pohybují kolem hranice pro vstup do parlamentu. Povedený finiš kampaně má OĽaNO Igora Matoviče, zatímco Sme rodina Borise Kollára padá.
Většina Američanů si myslí, že obvinění, jimž kandidát na prezidenta země čelí, jsou pravdivá. Zhruba třetina jeho dosavadních podporovatelů by se od něj přitom v případě jejich potvrzení odklonila.
Podpora Smeru-SD, který například kritizuje dodávky zbraní bránící se Ukrajině, stoupla na 20,1 procenta z předchozích 18 procent. Na druhém místě s 19,1 procenta skončilo PS.
Sněmovní volby by v březnu vyhrálo podle modelu agentury Kantar hnutí ANO s 29,5 procenta. Pokud by kandidovala koalice Spolu, skončila by na druhém místě s 27,5 procenta hlasů.
Mezi hlavní témata voleb patří finská ekonomika, stav školství nebo zdravotnictví. Právě zdravotnická zařízení se stále více potýkají s nedostatkem personálu.
Kniha šachového velmistra Jána Markoše pomáhá s kritickým myšlením a navigací ve virtuálním veřejném prostoru. Zahrát si o ni můžete v pravidelné soutěži serveru iROZHLAS.cz.
Klademe si otázku, jestli má ještě předvolební zákaz průzkumů smysl, popisuje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz ředitelka Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění (SIMAR) Hana Huntová.
Server iROZHLAS.cz porovnal průzkumy před 2. kolem v prezidentských volbách 2013, 2018 a letos. „Ve 2. kole to vypadá na poměrně jasnou dominanci Petra Pavla,“ říká analytik agentury STEM.
Více než polovina lidí je spokojená s tím že do druhého kola prezidentských voleb postoupili Petr Pavel a Andrej Babiš. Vyplývá to z průzkumu agentury Median, který má iROZHLAS.cz k dispozici.
Kampaň před druhým kolem bude tvrdá, odhaduje Michal Pink: „Pokud do druhého kola postoupí dva víceméně navzájem se polarizující kandidáti a soutěž je vyrovnaná, tak to nahrává vyšší volební účasti.“
I mírné oslabení či zastavení nárůstu preferencí Danuše Nerudové nemění fakt, že o příštím prezidentovi se rozhodne mezi trojicí favoritů. Klíčem bude, ke komu se přikloní váhající voliči.
Čtyři dny, tři volební modely pro prezidentské volby. Pokaždé by první kolo vyhrál někdo jiný. „Takto vyrovnané prezidentské volby jsme v Česku neměli,“ říká pro iROZHLAS.cz politolog Miloš Gregor.
Nástup Karla Schwarzenberga kopírující pád Jana Fischera. Takové byly tendence před volbami 2013. V roce 2018 bylo vedoucí duo dlouho dopředu známé. iROZHLAS.cz nabízí srovnání trendů v průzkumech.
„Prezident by měl být nezávislý, nadstranický na všech vlivech, a jedině tak by mohl řešit problémy, aniž by měl svázané ruce,“ říká Marek Hilšer v pořadu Českého rozhlasu Den s kandidátem.
Podle nového průzkumu agentury STEM by volby v září vyhrálo hnutí ANO. Na druhou příčku tentokrát dosáhlo hnutí SPD, které předstihlo vládní ODS. Tři menší vládní strany se pohybují okolo 5 procent.
Agentura Median si nechala ve volebním týdnu zpracovat dva neveřejné průzkumy. Jejich výsledek odpovídal sobotním výsledkům: koalice Spolu porazí hnutí Andreje Babiše ANO.
Do sněmovny by se dostalo i hnutí SPD s 12,3 procenta, KSČM se 6,5 procenta a hnutí Přísaha s 5,7 procenta. Průzkum agentura provedla mezi 24. a 30. září na vzorku 1247 respondentů.
ANO by získalo 24,5 %, oproti srpnovým výhledům si tak pohoršilo o tři procentní body. Podle autorů výzkumu data ukazují na zastavení rostoucího trendu podpory hnutí a stagnaci voličské přízně.
Pozice ANO ve volebních průzkumech se v poslední době zlepšuje. V předchozím průzkumu Data Collect z června mělo hnutí podíl hlasů o 4,5 procentního bodu nižší.
ANO by dostalo 32,4 procenta hlasů, druhé Spolu 20 procenta a třetí Piráti se STAN 18 procenta hlasů. Také KSČM by se s 5,4 procenty ještě do Poslanecké sněmovny dostala.
Druhá by byla koalice Spolu s 21 procenty hlasů a o půl procentního bodu méně by měli Piráti a STAN. Do dolní parlamentní komory by se s devíti procenty hlasů ještě dostala SPD.
Volební potenciál vyjadřuje maximální možný zisk strany či koalice v případě, že by jí u voleb dali hlas všichni voliči, kteří volbu daného subjektu zvažují. Suma potenciálů není sto procent.