SOUTĚŽ: Od předvolebních průzkumů po digitální narkomany. Vyhrajte bestseller o kritickém myšlení
„Virtuální svět je jako křivé zrcadlo. Zkresluje,“ říká Ján Markoš. Vzděláním filozof a teolog a profesí šachový velmistr ve své knize provází veškerými nástrahami médií a sociálních sítí, kterým mohou čtenáři čelit při snaze vytvořit si vlastní názor. O Sílu rozumu v bláznivé době si můžete tento týden zahrát v pravidelné soutěži serveru iROZHLAS.cz.
„Když se na facebooku zlobíme, často to působí jako nezralost. Soucit může vypadat spíše jako naivita, nadšení jako samochvála a láska jako kýč. Člověk, který do dnešního veřejného prostoru vstupuje nepřipravený, se v něm může snadno stát karikaturou sebe sama,“ vysvětluje Markoš.
OHLASY NA KNIHU
- „Pokud by bylo kritické myšlení cibule, Markoš ho před našimi zraky oloupe slupku po slupce. Díky názorným příkladům dovede čtenáře k velké řadě aha momentů. Nesmírně užitečný manuál pro každého, kdo hodlá obstát v informační džungli 21. století.“ – Kovy, influencer
- „Autor ukazuje, na jaké triky si v dnešním digitálním světě máme dát pozor, abychom se nestali oběťmi klamu. Zabývá se i dalšími aktuálními tématy, například ochranou soukromí na internetu.“ – David Navara, šachový velmistr
- „Síla rozumu ukazuje, jak důležitá jsou slova, jak se dají zneužívat texty, symboly, čísla. My učitelé máme v rukou velkou sílu, a to naše žáky. Pokud je nebudeme učit kriticky myslet a informace spojovat do smysluplných celků, odrazí se to i na naší budoucnosti.“ – Magdalena Málková, vítězka Global Teacher Prize CZ 2022
- „Dosud u nás chyběla kniha, která by čtivým způsobem vysvětlovala, jak šíření informací pomocí digitálních technologií ovlivňuje naše chápání světa. A to včetně psychologických či sociologických poznatků. Tím je kniha Jána Markoše výjimečná.“ – Michal Kaderka, středoškolský a vysokoškolský učitel mediální výchovy
K tomu, abychom si ve virtuálním světě zachovali lidskou důstojnost a vnitřní svobodu, podle něj potřebujeme v první řadě sebeovládání. „Nové technologie jsou návykové, potřebujeme proto značnou duševní sílu, abychom jim dokázali odolat,“ podotýká teolog.
„Dále potřebujeme znalosti, abychom se uměli v dnešním veřejném prostoru zorientovat, a dovednosti, abychom dokázali analyzovat to množství zpráv a poselství, které kolem nás každodenně víří. Tyto dovednosti a znalosti se souhrnně jmenují kritické myšlení,“ dodává.
Jak odhalit dezinformace? Jakými nejčastějšími triky se manipulují grafy? Jak se bránit argumentačním faulům? Jak diskutovat na internetu, aby to mělo smysl? A jak pochopit myšlení a chování lidí, kteří uvažují jinak než já? Nejen tyto otázky Markoše inspirovaly při psaní jeho knihy.
„Mnoho lidí trpí závislostí na internetu a sociálních sítích. Nehledají na webu pravdivé informace, ale zábavu či jiné emocionální uspokojení,“ říká Markoš, který pracuje s termínem digitální narkomani. „A samozřejmě každá závislost okrádá člověka o objektivitu. V knize o kritickém myšlení proto podle mě nemůže chybět ani kapitola o digitální odvykací kúře.“
Podtitul Manuál kritického myšlení je přitom trefnou autorskou provokací, říká novinář Václav Moravec. „Markošovo pochopení a především pojetí komplexity práce s informacemi, mezivědní přesahy vycházející z autorova filozofického a teologického vzdělání, pojetí kritického myšlení jako životní cesty vedoucí nejen ke kultivaci sebe sama, ale též veřejného prostoru, a nikoliv jako pouhého instrumentu zneužitelného cynickými politiky, spin-doktory, žurnalisty a dalšími veřejně činnými osobnostmi – to vše jde daleko za rámec manuálu,“ kvituje moderátor a pedagog.
Pravidla soutěže
Přečtěte si Obecná pravidla soutěže o knihy se zpravodajským serverem iROZHLAS.cz
„S manuálem má kniha společnou především schopnost přiblížit širokému publiku komplexní fenomén kritického myšlení. Anebo je zde ještě jedna možnost: že jsme dosud četli špatné manuály a ten od Jána Markoše nás naučí porozumět tomuto slovu jinak,“ dodává.
Ján Markoš je spoluzakladatelem Sokratova institutu v Bratislavě. Kromě několika šachových příruček vydal také knihu o etických dilematech Medzi dobrom a zlom a práci Bližšie k sebe s podtitulem Hľadanie ľudskosti v době médií, technológií a vedy.
Slovenský bestseller Síla rozumu v bláznivé době vydalo nakladatelství Paseka v překladu Miroslava Zelinského.
Pokud se chcete zapojit do soutěže o 10 publikací Síla rozumu v bláznivé době, napište nám až do tohoto pátku 10. března do 18.00 na e-mailovou adresu soutez.irozhlas@rozhlas.cz odpověď na následující otázku:
Který dvouslovný výraz pro nepravdu zpopularizovala administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, když se snažila obhájit jeho lživé výroky?
- Jméno a příjmení
- Adresu pro případ výhry
- Telefon, případně e-mail
Výherce bude server iROZHLAS.cz losovat ze správných odpovědí, každý se může v daném kole účastnit pouze jednou. Více se dočtete v pravidlech.