Vláda chce obchodovat s energiemi skrz státní firmu Prisko. Má nakoupit proud za zvýhodněnou cenu
Stát požádal o licenci na obchodování s elektřinou a plynem pro společnost Prisko, jejímž je vlastníkem. Úkolem firmy bude nakoupit za zvýhodněnou cenu proud pro veřejnou sféru, řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) webu Hospodářských novin. Prisko ale nebude finálním státním obchodníkem, pouze vykryje čas potřebný na vytvoření nové firmy, uvedl ministr.
Ministerstvo financí se rozhodlo využít Prisko jako obchodníka s energiemi proto, že je to rychlejší než vznik nové firmy či agentury, kterou připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. I ta si má pak zažádat o licenci pro obchodování s energiemi. Stát tak bude mít výhledově zřejmě dva obchodníky s energiemi, uvedl web Hospodářských novin.
„Budeme ho mít v záloze. Předpokládám, že je potřeba to udělat ještě letos. A u nově založené organizace si nejsem jistý, že je to možné stihnout,“ uvedl ministr.
Energie pro veřejný sektor bude zajišťovat státní obchodník. Varianty konceptu představí Síkela vládě
Číst článek
Státní společnost Prisko byla založena v roce 1992 při privatizaci mladoboleslavské automobilky do rukou společnosti Volkswagen. Ministerstvo financí jejím prostřednictvím vlastní 100procentní podíl v těžební společnosti OKD.
Varianty vzniku státního obchodníka s energiemi by měl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) představit vládě ve středu.
Zřízení státního obchodníka s energiemi je podle Síkely nejrychlejší cestou, jak pomoci například krajům, obcím nebo nemocnicím, řekl v úterý novinářům. Pokud by se energie nakupovala za vysoké ceny, poskytl by ji stát dále se slevou, aby byly energie dostupné.
Státní obchodník by měl získávat energie pro takzvané chráněné zákazníky tak, že mu výrobci nad určitou velikost budou muset prodat část produkce za předem stanovenou cenu. Výkupní cena podle Stanjury bude zahrnovat výrobní náklady plus přiměřený zisk.
České domácnosti ani průmysl v následující topné sezóně nejsou v ohrožení, říká ministerstvo financí
Číst článek
„Musíme to určit zákonem. Odpadnou tak debaty, zda ten prodej dělá firma s péčí řádného hospodáře a zda nemohla mít jinak větší zisk,“ řekl ministr Hospodářským novinám. Podle nich bude státní obchodník potřebovat nakoupit asi třetinu spotřeby elektřiny v Česku.
Zatím není jasné, zda bude mít státní obchodník podobu organizační jednotky státu, nebo samostatné právnické osoby. Obě řešení mají podle ministra Síkely výhody i nevýhody. Nutná kvůli tomu bude změna zákona, která se už připravuje.
„Důležité je, že budeme mít obchodníka, ten nakoupí energie a poskytne je za přijatelné ceny veřejnému sektoru,“ řekl v úterý Síkela. Do budoucna je podle něj možné, že stát využije státního obchodníka i za jiným účelem, než je jednorázový nákup energií pro veřejný sektor.