Bezdětný život se v Rusku nenosí. Poslanci v prvním čtení schválili zákaz jeho propagace

Dolní komora ruského parlamentu schválila v prvním čtení zákon, podle něhož budou hrozit pokuty lidem a firmám, které „propagují“ život bez dětí. Informovala o tom agentura AFP s tím, že opatření souvisí i s demografickou krizí v Rusku na pozadí války s Ukrajinou.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě, děti, rodina (ilustrační foto)

Bezdětný život se v Rusku nenosí. Poslanci v prvním čtení schválili zákaz jeho propagace (ilustrační foto) | Foto: jatocreate | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Nový právní předpis, který musí projít ještě druhým a třetím čtením, schválili ruští poslanci jednomyslně. Podle agentury Reuters má být pod pokutou zakázáno publikování, na internetu či v médiích, materiálů včetně reklam, které vykreslují jako atraktivní život bez dětí.

Útok na ukrajinskou infrastrukturu způsobil výpadky elektřiny. Rusko v noci vyslalo až 60 dronů

Číst článek

„Jednou z hrozeb pro tradiční hodnoty je prosazování bezdětné ideologie v ruské společnosti,“ uvedli šéfové obou komor ruského parlamentu podle AFP. Rusko za „baštu tradičních hodnot“, která vede „existenční boj s dekadentním Západem“, označuje ruský prezident Vladimir Putin. Podle něj by měly ženy mít nejméně tři děti. Putinův režim potlačuje také práva komunity LGBT+.

Podle AFP by měly za porušení nového zákona hrozit pokuty 400 000 rublů (asi 96 000 Kč) fyzickým osobám, úředníkům dvojnásobek, a právnickým osobám by mohla být udělena pokuta až pět milionů rublů (asi 1,2 milionu korun).

Rusko, které má asi 146 milionů obyvatel, zažívá už řadu let demografickou krizi, porodnost je nejnižší od roku 1999 a od roku 2015 klesá.

Putin od prvního nástupu do úřadu prezidenta v roce 2000 označil demografické oživení za jednu ze svých priorit. A zatímco předpokládanou průměrnou délku dožití Rusů a Rusek se podařilo prodloužit, země se stále nedostala z demografické krize, která ji sužuje již od sovětských dob.

Úmrtnost v Rusku vzrostla už dříve také kvůli pandemii covidu-19 a nyní ji zvyšují válečné ztráty na Ukrajině, kterou ruská armáda v únoru 2022 napadla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme