Bude se zbrojit a cena bude vysoká

Předvolební čas nabírá v České republice nečekanou dynamiku. Jakkoli se bude přetřásat věková hranice pro odchod do důchodu, výstavba nájemních bytů, návrat EET nebo stálý mechanismus pro výpočet platů ústavních činitelů, žádný politik se nebude moci vyhnout tématu zbrojení.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci se účastní cvičení Slovenský štít 2020 ve výcvikovém prostoru Lešť

Čeští vojáci se účastní cvičení Slovenský štít 2020 ve výcvikovém prostoru Lešť | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Po mnichovské konferenci je nabíledni, že mírová dividenda je vyčerpána a každý unijní stát se bude muset vypořádat s nově nastoleným paradigmatem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kateřina Perknerová: Bude se zbrojit a cena bude vysoká

Evropské členy Severoatlantické aliance už nebude krýt z valné části americký deštník, o svou bezpečnost se budou muset starat aktivně samy. To znamená vydávat minimálně tři procenta HDP na obranu, ale zdaleka nejen to.

V českých podmínkách jsou na stole další citlivé záležitosti. Náčelník generálního štábu Karel Řehka se v nedělní televizní debatě vyjádřil bez obezliček.

Model české armády, jak s ním počítá dosavadní strategie, se vyprázdnil. Mezinárodní situace velí přistoupit k jejímu budování jinak. Do roku 2030 má být k dispozici 30 tisíc profesionálů ve zbroji, za deset let 37,5 tisíce.

Toto číslo je ovšem chiméra, přihlédneme-li k tomu, jak se daří nábory nyní. Loni odešlo víc lidí, než nastoupilo, čistý přírůstek činil 400 vojáků. Přes snahu zákonodárců službu v armádě zatraktivnit, mladíci oblékat uniformu nechtějí.

Evropská unie chce Ukrajině poslat šest miliard eur vojenské pomoci. Přispěje pouze ‚koalice ochotných‘

Číst článek

Důvod je prostý. Vědí, že pokojná mise by se za určitých okolností mohla změnit v bojovou. Že by mohli jít na frontu a umírat.

Před volbami se tak nutně objeví znepokojivá otázka, jak to má česká společnost s ochotou bránit svoji vlast, a to i v širším pojetí.

Například v podobě ochrany dohodnuté demarkační linie mezi Ruskem a Ukrajinou. Najde se dost žen a mužů, kteří na sebe to břímě vezmou? Najdou se politici, kteří jim vysvětlí, jak bytostně důležité by takové poslání bylo? A tací, kteří připustí, že nějaká forma povinné vojny bude nezbytná?

Konec slibů, že bude líp

Kromě toho budou muset nahlas opakovat, že jedno procento HDP představuje zhruba 85 miliard korun. A ty budou chybět ve školství, zdravotnictví, sociální oblasti.

Už se začíná mluvit o platbě určitých zdravotnických úkonů či pomůcek a na spadnutí je zpřísnění výplaty sociálních dávek. To vše je nicotné proti bolestivě úsporné realitě, která se musí dostavit, pokud se příští vláda nebude chtít zadlužit.

Odborník: Ukrajina bude poražená, vyzbrojte se. Trump rozumí světu, kde silní vládnou slabým

Číst článek

Končí doba bájí o blahobytu a slibů, že bude líp. Nebude. Zatím o tom na rovinu mluví generál Řehka, který však nemá žádné voliče a nedělá kampaň.

Uchazeči o hlasy budou muset kousnout do kyselého jablka a nabídnout lidem dvě varianty: Buď obranu za vysokou cenu, nebo přihlížení putinovské rozpínavosti, trumpovské sebestřednosti a Zelenského bezmocnosti.

Volební procenta se za první možnost budou nabírat těžko. Není divu, že Miroslav Kalousek nakonec snahu o založení strany rozpočtové odpovědnosti vzdal.

Ví, že by nemohl slíbit nic jiného než krev, slzy a pot.

Autorka je redaktorka a komentátorka Deníku 

Kateřina Perknerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme