Padesátka ukrajinských prokurátorů si zařídila falešnou invaliditu. Nemuseli tak do armády

V Chmelnycké oblasti na západě Ukrajiny si padesátka prokurátorů v čele se šéfem oblastní prokuratury Oleksijem Olijnykem obstarala u šéfky lékařské komise Tetjany Krupové falešná potvrzení o invaliditě, zaručující, že nebudou odesláni do války proti Rusku. Informoval o tom na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na poznatky serveru Cenzor.net a vyjádření generálního prokurátora, který nařídil případ vyšetřit.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud se včas podaří odhalit trestnou činnost, může to podle ministerstva ušetřit veřejné peníze

Někteří prokurátoři pobírali invalidní důchod už od roku 2016 | Zdroj: Profimedia

Krupovou, která je také poslankyní oblastního sněmu za vládnoucí stranu Sluha národa, i s jejím synem, šéfem oblastní pobočky penzijního fondu, zadrželi na počátku října strážci zákona.

Dvojice si vydáváním falešných osvědčení o invaliditě přišla podle vyšetřovatelů na ekvivalent 139 milionů korun. Podezřelá se během prohlídky pokusila vyhodit oknem dvě tašky plné peněz, napsala tehdy agentura AFP s tím, že šlo o ekvivalent 450 000 eur (asi 11,4 milionu korun).

Za falešná osvědčení o invaliditě dávaly úplatky hlavně ženy, jejichž muži pak, kvůli péči o postiženou manželku, byli automaticky zproštěni služby v ozbrojených silách. Kvůli utajení statistických údajů o mobilizaci to nebylo nikomu nápadné.  

Článek pokračuje pod online reportáží.

O tomto rozsáhlém systému prokurátoři věděli, ale zkorumpované hodnostářce poskytovali ochranu, uvedl šéfredaktor webu Censor.net Jurij Butusov.

Další ruský generál je podezřelý z přijímání milionových úplatků. Hrozí mu patnáct let ve vězení

Číst článek

Na sociální síti zveřejnil jména 49 prokurátorů, kteří na základě falešných potvrzení o fiktivním postižení „léta pobírali peníze ze státního rozpočtu“, který tak připravili přinejmenším o 54 milionů hřiven (asi 30 milionů korun). Někteří prokurátoři totiž pobírali invalidní důchod už od roku 2016 - a dosud ho pobírají.

Náčelník oblastní prokuratury Olijnyk inkasoval již více než čtvrt milionu hřiven a invaliditu si zařídila i jeho manželka, která je rovněž prokurátorkou, tvrdí novinář.

Podstata věci podle něj nespočívá v invalidních důchodech, protože prokurátoři jsou beztak zámožní lidé, jak potvrzují jejich majetková přiznání. Ale potvrzení o postižení zaručuje mnohé výhody, kupříkladu takového prokurátora je mnohem těžší propustit a i přeložit z oblasti, kde si už vybudoval síť užitečných známostí.

V celé oblasti si falešné osvědčení neobstaral jen jediný prokurátor, Oleksandr Hončar z okresního města Kamjanec-Podilskyj (Kamenec Podolský).

hof, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme