Kopání, mlácení tyčemi, vláčení za traktorem. Spolek Zvířata nejíme zveřejnil záběry týrání z 12 kravínů

Spolek Zvířata nejíme zveřejnil tajně pořízené záběry z dvanácti kravínů, na nichž zaměstnanci zvířata bijí, kopou do nich, mlátí je tyčemi, za řetězy omotané kolem krku je vláčí za traktorem nebo jim sprostě nadávají. Množství zdokumentovaných případů podle nich dokazuje, že nejde o ojedinělé případy nebo pochybení jednotlivců, ale o běžnou rutinu.

Praha (Aktualizováno: 18:32 16. 10. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kráva, ilustrační foto

Kráva, ilustrační foto | Zdroj: Shutterstock

Státní veterinární správa (SVS) uvedla, že se zveřejněnými záběry zabývá. „Provedeme důkladnou odbornou analýzu nahrávek a také mimořádnou kontrolní akci v dotčených chovech,“ řekl Českému rozhlasu mluvčí veterinární správy Petr Majer.

Podle veterinární správy je ze záběrů jednoznačné, že byl porušen zákon na ochranu zvířat proti týrání. Veterináři chystají v dotčených chovech kontrolu. 

Alternativ k testování na zvířatech není dost, tvrdí ministerstvo. ‚Legislativa je pomalá,‘ litují ochránci

Číst článek

„Na záběrech jednoznačně dochází k porušování zákona na ochranu zvířat proti týrání. Nevylučujeme, že v některých případech může následně dojít k podání trestního oznámení,“ napsal dále Petr Majer z oddělení komunikace SVS.

Případy týrání zvířat, které aktivisté dlouhodobě monitorují, postupně nahlašují veterinářům, kteří je řeší. „Z našeho pohledu jde o celorepublikový problém,“ řekl Českému rozhlasu zástupce spolku Zvířata nejíme Lukáš Vincour. Spolek bude podle něj postupně zveřejňovat záběry spojené s dalšími velkými mlékárnami, do nichž je dodáváno kravské mléko z českých chovů.

Mlékárna Madeta, která mléka z těchto kravínů odebírá, šokující chování ke zvířatům důrazně odsoudila.

„Společnost Madeta toto šokující chování ke kravám, o kterém jsme neměli povědomí, velmi důrazně odsuzuje a distancuje se od něj. Požádáme státní dozorové orgány, aby v této věci neodkladně zasáhly. S dotčenými dodavateli mléka jsme připraveni ukončit dodavatelsko-odběratelskou smlouvu,“ sdělila mluvčí největší mlékárny v zemi Marta Faktorová.

Organizace uvedla, že zveřejněné záběry pocházejí z farem Kožichovice, Slavičky, Kouty, Čáslavice, Stařeč, Budkov, Kostelní Vydří, Velká Lhota, Rudíkov, Růžená, Čechočovice a Třebětice. Většina se nachází v okrese Třebíč na Vysočině. Z kravína v Čechočovicích Madeta mléko neodebírá, doplnila Faktorová.

‚Bídný život‘

V chovu v Kožichovicích už zahájila kontrolu krajská veterinární správa, řekl Jakub Fukal, předseda představenstva Zemědělského družstva Kožichovice. „Jsou tam některé záběry nepěkné, my z toho budeme vyvozovat patřičné personální důsledky,“ uvedl Fukal.

3:08

Stát vydražil stádo skotu z Jablonecka, konečná cena překonala vyvolávací o víc než 200 tisíc korun

Číst článek

Spolek Zvířata nejíme začátkem října spustil kampaň „MLÉK.O– konec lží o mléku“, jejímž cílem je rozbít mylnou představu o šťastných kravách pasoucích se na loukách.

Životy krav a telat jsou podle ochránců zvířat ve skutečnosti často plné kopání, bití a ubližování, což dokazují i tajně pořízené, mnohdy drastické záběry. Součástí kampaně je výzva za ukončení utrpení krav v mlékárenském průmyslu.

Autoři kampaně upozorňují také na rutinní praktiky v kravínech, které jsou sice legální, ale přesto kruté. 

„Kravám je jejich čerstvě narozené tele nenávratně odebráno do venkovního boxu, kde je krmeno sušenou mléčnou náhražkou a do měsíce svého věku zažívá bolestivé vypalování rohů bez umrtvení. Krávy jsou často dojené do jejich vyčerpání a neschopné pohybu jsou dovlečené na jatka, kde jejich bídný život končí,“ tvrdí členka spolku Martina Žabenská.

Tereza Pešoutová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme