„Spotřebitelé před lety začali preferovat tučnější mlékárenské výrobky. Máslo má konkurenci v dalších mlékárenských produktech a to je důvod ke zdražování,“ komentuje agrární analytik Petr Havel.
Drahé máslo ovlivňuje několik faktorů, zejména nedostatek tuku, zvýšená poptávka po jiných mléčných výrobcích a dlouhodobé šlechtění krav zaměřené na dojivost oproti tučnosti, řekl Jiří Kopáček.
Podle veterinární správy je ze záběrů jednoznačné, že byl porušen zákon na ochranu zvířat proti týrání. Veterináři chystají v dotčených chovech kontrolu.
„Například u jednoho nejmenovaného řetězce je nákupní cena kilogramu mrkve 9,30 koruny a na pultech je za 27,90. To je obchodní přirážka 261 procent,“ říká Výborný v rozhovoru pro Radiožurnál.
Podlé švýcarských mlékáren za propadem exportu sýra stojí otevření švýcarského trhu s mlékem do zahraničních zemí. To se děje posledních několik let a pokles exportu sýra se tak stále zvýrazňuje
„Dneska už jsme na nějakých stech procentech zdražení toho, co jsme byli v září loňského roku a ten odbyt prostě upadá. Je cítit, že lidi šetří,“ vysvětluje zástupce vedoucího mlékárny Marian Vobecký,
Náklady na elektřinu stouply firmě meziročně o 90 až 100 procent, jde o stovky milionů korun. Jestli bude pokračovat červencový stav, nebude mít firma z čeho zaplatit v lednu 2023 elektřinu.
Příčinou jsou vyšší náklady, ceny nafty, elektřiny i obalů. „Výroba začíná být velice riziková. Nedělá mi to žádnou radost, ale nemůžu prodávat pod cenou,“ prohlásil šéf Madety.
Českým mlékařům hrozí, že budou vracet přes 80 milionů korun z dotačních programů. Informuje o tom deník E15. A pražské arcibiskupství řeší, jak naložit s prázdnými kostely, píše Deník N.
V mlékárně ve Stříbře v pátek brzy ráno uniklo 600 litrů kyseliny dusičné z poškozené nádrže. Látka se nedostala mimo objekt strojovny a nikdo nebyl zraněn.
„Je to těžké, strávili jsme tady spoustu let,“ popisuje pro Radiožurnál s nostalgií jedna z pracovnic sýrárny Savencia. „Byla jsem tady 17 let, je to kus života,“ dodává.
Třetím rokem klesají výkupní ceny mléka a ani dotace od ministerstva zemědělství nestačí pokrývat ztráty. Zemědělci tedy potřebují snižovat náklady na produkci mléka. Jenomže teď přicházejí požadavky z některých německých mlékáren, podle kterých farmáři nesmějí používat ke krmení geneticky upravenou kukuřici a sóju. Náhrada je ale dražší.
Vedení Agrární komory představilo v Českých Budějovicích požadavky na ministra zemědělství. Marián Jurečka od nich dostal ultimátum do konce září. Do té doby má schválit například nové dotační programy producentům mléka.
Po 31 letech dnes skončily limity, které evropské zemědělce brzdily v produkci mléka. Od teď můžou vyrábět neomezeně. Někteří čeští farmáři se ale bojí, že se na zdejším trhu objeví zahraniční konkurence, která začne prodávat vlastní mléko.
Střední zemědělská a veterinární škola v Lanškrouně začne v nejbližších dnech stavět svoji vlastní mlékárnu. Na objekt, který bude sloužit pro praktickou výuku studentů, dostala evropskou dotaci.
Sýr Smetanito neklame spotřebitele a neparazituje na sýrech značky Apetito. Po pěti letech sporů o tom rozhodl Městský soud v Praze. V obchodech tak zůstanou oba výrobky se svým názvem.
Českým výrobcům se verdikt Evropského soudního dvora o zákazu používání názvu pomazánkové máslo nelíbí, přesto ho budou muset respektovat. Produkci chtějí totiž zachovat.
Čeští mlékaři dnes s napětím očekávají rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie. Ten jim buď zakáže, nebo povolí dále používat název „pomazánkové máslo“. Podle evropských norem totiž výrobky označené jako máslo musí mít nejméně 80 procent tuku a české pomazánkové máslo jich má jen 33.
V Netíně na Žďársku dnes otevřou nový provoz minimlékárny. Za účasti ministra zemědělství Petra Bendla slavnostně přestřihnou pásku k rozšířeným provozům. V nich bude farmář schopen zpracovat celou denní produkci mléka od svých 70 dojnic.
V poslední velké mlékárně na Liberecku končí výroba. Mlékárna Příšovice přestala od farmářů nakupovat mléko a její vlastník, pražská společnost Plastcom, žádá soud o vyhlášení úpadku.
Čína zavírá 45 procent mlékáren. Důvodem jsou problémy, které při kontrole zjistila státní inspekce včetně přidávání nepovolených látek. Nedostatky byly objeveny hlavně u menších producentů. V roce 2008 propukl v Číně skandál s mlékem kontaminovaným melaminem, po jeho požití muselo být hospitalizováno na 300 tisíc dětí a nejméně šest jich zemřelo.
Evropská komise žene Česko před soud kvůli pomazánkovému máslu. Po letech tahanic a sporů chce donutit tuzemské mlékaře, aby tradiční výrobek přejmenovali. Máslem se totiž v unii může nazývat jen potravina, která obsahuje minimálně 80 procent mléčného tuku. A to pomazánkové máslo nesplňuje. Výrobci protestují, že pod sporným názvem ho prodávají pouze v Česku. V zahraničí se jmenuje jinak, přesně podle bruselských předpisů.
Dva lidé zemřeli v mlékarně Miltra v Městečku Trnávka na Svitavsku. Při čištění zásobníku se dva pracovníci nadýchali pravděpodobně oxidu uhličitého a začali se dusit. Další dva je začali zachraňovat, což se podařilo, ale oni sami se už z jímky nedostali.
Českobudějovická mlékárna Madeta možná uzavře tři své závody, a to pokud se jí rychle nepodaří nahradit výpadek v dodávkách mléka. O práci by tak přišlo až 300 lidí, připustil ve Dvaceti minutách Radiožurnálu generální ředitel a většinový vlastník největší tuzemské mlékárny Milan Teplý:
Mlékařské a hospodářské družstvo JIH sníží od dubna letošního roku českobudějovické mlékárně Madeta dodávky o 200 tisíc litrů mléka denně. Kromě tohoto odběratele, kam teď putuje 320 až 340 tisíc litrů denní produkce mléka, mají jihočeští zemědělci odbyt ještě v klatovských mlékárnách a v Německu.