Stejná firma vyrobila i přes 60 olympijských stupňů vítězů a spotřebovala na ně zhruba 40 tun recyklovaného plastu. Jim Pasquet chce, aby se jeho společnost stala lídrem ve zpracování materiálů.
Nový způsob recyklace plastů může vést k jejich nekonečnému použití. Působením tepla se rozloží na směs uhlovodíků, která je znovu použitelná pro jejich výrobu.
Keňa ||Alžběta Jurčová|Zprávy ze světa|Svět ve dvaceti minutách
Hlavním argumentem, proč zálohování PET lahví a plechovek bude pozitivní vývoj třídění odpadu, je podle Surého ekonomická motivace. Drahovzal ale vnímá jako naivní představu.
V mnoha státech už systém funguje, i v Česku spustily v několika prodejnách zkušebně zpětné výkupy některé obchodní řetězce. Se zálohováním ale nesouhlasí zástupci desítek obcí a měst včetně Olomouce.
Už za dva roky by mohlo mít Česko vratné PET lahve. Nesešlapané by je mohli všichni vracet zálohované například v supermarketech anebo na jiných sběrných místech.
„Nakonec bychom chtěli, aby hmyz požíral odpadní plasty, a pak bychom je znovu sklízeli k výrobě nových plastů. Hmyz by tedy nebyl jen zdrojem, ale také by vyřazené plasty konzumoval,“ dodala vědkyně.
Zálohování PET láhví už dnes podle městských samospráv nedává smysl. Pokud by tedy lidé lahve vraceli sami zpět do obchodů, hovoří zástupci firem i měst o zmařené investici.
Vědci už odhalili mikroplasty v placentách těhotných žen, mateřském mléku, lidské krvi i v plicích. Drobné částečky byly nalezeny po celé planetě, od vrcholu Mount Everestu až po nejhlubší oceány.
Španělští vědci zjistili, že larvy motýla zavíječe voskového dokážou díky zvláštním enzymům strávit polyetylen, běžně využívaný plast, který se používá například při výrobě obalů potravin.
Zákon vstoupí v platnost již na podzim. Kromě zákazu konkrétních výrobků také uvaluje nové povinnosti na výrobce plastových výrobků. Výrobci cigaret se například budou podílet na úklidu nedopalků.
„Mikroplasty máme v pitné vodě, v medu, v soli, máme je v jídle. Vlastně úplně nevíme, jaký vliv mají na naše zdraví. Určitě ale víme, že je to špatně,“ popisuje expert Ivo Kropáček.
Změny se měly do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá sněmovna jej ale nestihla projednat.
Od roku 2024 má být zároveň zavedena automatická valorizace zdravotních plateb státu. Bude vycházet z měsíční částky 1900 korun na pojištěnce, kterou bude stát odvádět příští rok.
I přes to, že jsou Češi velmi dobří v třídění odpadu, na skládkách i tak končí recyklovatelný odpad. Podle Sosny by měl koncept skládek celkově skončit, což plánuje i EU.
Zákaz se týká jednorázového nádobí a příborů, brček, mikrotenových sáčků nebo tyčinek na čištění uší. Dál se mohou používat pet láhve a Indie neomezila ani plastové obaly.
„Velké množství plastů v žaludku velrybě bránilo ve správném trávení, způsobilo kachexii (podvýživu a fyzickou slabost) a následně smrt,“ řekla profesorka Komninosová z univerzity v Soluni.
Většina výzkumu se odehrávala v Olomouci. Vlastnosti nového materiálu vědci zveřejnili v časopise Nature Nanotechnology. Podali také patentovou přihlášku pro jeho praktické průmyslové využití.
„Otázkou je, co se děje v našem těle. Zůstávají v něm částice? Jsou přenášeny do některých orgánů? A jsou tyto hladiny dostatečně vysoké na to, aby vyvolaly onemocnění?“ řekl ekotoxikolog Vethaak.
Nová studie popisuje, jak odpadky, které pokrývají přibližně 1 579 893 kilometrů čtverečních, osídlili živočichové a rostliny, které se normálně vyskytují na pobřeží.
„Pokročilé modely podporují domněnku, že nanoplasty byly přepraveny z městských oblastí,“ řekli vědci. Podle nich je zjištění „potenciálně alarmující“, protože poukazuje na šíření znečištění z měst.