Marta Kubišová a legendární skladba Modlitba pro Martu, kterou v roce 1989 zpívala na balkoně před zaplněným Václavským náměstím, se stala symbolem proměny české společnosti.
V roce 1966 získala Kubišová svého prvního Zlatého slavíka. Byla z toho tehdy prý nervózní. „Omdlela jsem na zkoušce šatů. Asi z toho, že jsem špatně spala,“ vzpomíná.
Fascinuje ji, že se Marta Kubišová nepovažuje za hrdinku. „A že z ní člověk necítí zahořklost. Ani za to z dřívějška. A přitom ona byla světová po všech stránkách.“
Jeho otec Jiří Pallas ze švédské Uppsaly vedl hudební vydavatelství Šafrán 78 zaměřené na umělce, kteří byli komunisty zakazovaní, například Vlastimila Třešňáka, Jaroslava Hutku či Karla Kryla.
„Je tam takových nedostatků. Dvacet let jsem hlas netrénovala, takže nevím, proč mě tam Jirka Černý vystrčil a řekl, že by to chtělo malou modlitbičku,“ řekla Radiožurnálu Marta Kubišová.
Zpěvem hymny bývalého Československa Marta Kubišová zakončila ve zcela zaplněné pražské Lucerně svůj výjimečný koncert. Spolu s ní celou hymnu zazpíval host programu s názvem Samet 30 Vojtěch Dyk.
Novinář, který jednou týdně publikuje v polské Gazetě Wyborcze a každý den vkládá text na svůj instagramový účet, raději než o politice jako takové čte i píše o konkrétních lidech.
Ve Spojených státech začaly s předstihem připomínky kulatého výročí sametové revoluce. Akce v sídle českého velvyslanectví má s revolucí hodně volnou souvislost, ale o to větší zájem vzbudila.
Na demonstraci na pražském Škroupově náměstí promluvil poprvé oficiálně a bez následků Václav Havel, zazpívala Marta Kubišová. Pamětník Petr Placák pro Radiožurnál říká, že to byl obrovský zážitek.
Jak se zpěvačka na vrcholu popularity cítí, když musí místo koncertů lepit pytlíky? Dá se na normalizaci nalézt něco dobrého a lze se vyhnout hořkosti, když umělec ztratí dvacet let kariéry?
Skladby z roku 1968 zazpívají na Koncertě 68 Marta Kubišová, Aneta Langerová nebo Vojta Dyk. Akce zakončí speciální program Českého rozhlasu k výročí okupace.
160 filmů, 15 sekcí a celkem 450 projekcí. Takový bude nadcházející 25. ročník Mezinárodního filmového festivalu Febiofest, který odstartuje v Praze v půlce března.
Andrej Kiska v první den nového roku udělil 25 státních vyznamenání. Ocenění se dočkala i zpěvačka Marta Kubišová, politik Petr Pithart a novinář, který léta působil v Česku Martin Milan Šimečka.
O životním příběhu zpěvačky Marty Kubišové se rozhodli hrát členové Národního divadla v Bratislavě, na programu první slovenské scény je inscenace s názvem Kabaret normalizace aneb Modlitba pro Martu
Marta Kubišová letos objela republiku v rámci turné s výmluvným názvem Marta naposledy. „Ještě jsem si to nestačila pořádně uvědomit,” přiznává v rozhovoru s Lucií Výbornou.
Zpěvačka Marta Kubišová definitivně ukončila svou kariéru. Poslední koncert měla ve středu večer v Českých Budějovicích. V den jejích 75. narozenin se s přišlo rozloučit několik stovek fanoušků.
Zpěvačka Marta Kubišová bude mít v rodných Českých Budějovicích poslední koncert své dlouholeté kariéry. Vystoupení si naplánovala na den svých 75. narozenin. Začíná se v 19. hodin.
Zpěvačka Marta Kubišová v pátek zřejmě naposledy vystoupila v Praze. V beznadějně vyprodané Lucerně v závěru koncertu nabídla také legendární skladbu Modlitba.
Chvilinku mi bylo ouha. Modlitba pro Martu už je na mě vysoko. Tak popsala pro Český rozhlas Plus zpěvačka Marta Kubišová, jaké to bylo znovu po 49 letech zpívat skladbu Modlitba pro Martu.
Zpěvačka Marta Kubišová ve středu po 49 letech znovu nazpívala svoji zásadní píseň Modlitba pro Martu, která se stala jedním ze symbolů událostí roku 1968 a listopadu 1989.
Zpěvačka Marta Kubišová leží v pražské Nemocnici Na Homolce po srdeční příhodě. Prodělala ji včera v podvečer před cestou na oslavu svých 73. narozenin. Teď už je její stav stabilizovaný. Divadlo Ungelt kvůli jejímu zdraví ruší některá představení.