Patriot, provokatér, vizionář, antisemita nebo předchůdce Donalda Trumpa – davy lidí se v Paříži rozloučily s bývalým předsedou Národní fronty Jeanem-Mariem Le Penem.
„Obávám se, že Macron bude donucen vyhlásit nové parlamentní volby a pravděpodobně tak nyní budeme mít kabinet, který vydrží jen do června příštího roku,“ říká francouzský politolog Jean-Yves Camus.
Vláda Michela Barniera nemá zatím pro svůj rozpočet hlasy v dolní komoře parlamentu. Text by zřejmě podpořily provládní kluby, proti jsou strany z levicové Nové lidové fronty.
V kauze takzvaných fiktivních zaměstnanců jsou Le Penová a dalších přes 20 lidí podezřelí, že z peněz určených na parlamentní asistenty vypláceli mzdu lidem, kteří ve skutečnosti pracovali pro stranu.
V kauze fiktivních zaměstnanců jsou Le Penová a další podezřelí, že z peněz určených na europarlamentní asistenty vypláceli mzdu zaměstnancům, kteří ve skutečnosti pracovali pro Národní frontu (FN).
Marine Le Penová, její bývalí kolegové a další politici čelí obvinění, že mezi lety 2004 až 2016 vytvořili podvodný systém. Pomocí tohoto systému podle vyšetřovatelů zneužívali unijní peníze.
Konzervativní Barnier je pro levici, která už avizuje, že při prvním parlamentním zasedání předloží návrh na svržení vlády, trnem v oku. Nový premiér bude závislý na podpoře lepenovců.
„Nesouhlasíme s volbou nového premiéra. Vůbec to neodpovídá výsledkům předčasných parlamentních voleb,“ říká pro Český rozhlas dvaadvacetiletá studentka Carla.
U příležitosti výročí postavení berlínské zdi vydala Spolková centrála pro politické vzdělávání řadu esejí, věnovaných problému sžívání obou částí rozděleného Německa.
Herbert Kickl, který byl v minulosti něco přes rok ministrem vnitra, je pro rakouské Svobodné stejně klíčový jako Donald Trump pro americké republikány či Matteo Salvini pro italskou Ligu.
Levicová Nová lidová fronta je vítězem předčasných parlamentních voleb ve Francii. Původně favorizované krajně pravicové Národní sdružení skončilo třetí. Většinu ale nemá v Národním shromáždění nikdo.
Nepřítel mého nepřítele je můj přítel. Řekla si francouzská levice, spojila síly a přibouchla dveře krajní pravici. Jak správně pojmenovat to, co se děje ve Francii?
Jaké hodnoty zastávají strany, se kterými se spojuje sedm europoslanců hnutí ANO a dva nováčci Přísahy a Motoristů? iROZHLAS.cz a Radiožurnál je představují v medailoncích.
Francouzská krajní pravice čelí před volbami kritice. Francouzi s dvojí národností vnímají krok jako stigmatizaci. „Je to rozdělování na lepší a horší Francouze,“ tvrdí česko-francouzská občanka.
Realitou je, že jej jeho lidé v kampani nechtějí. Prezident se nevyskytuje ani na většině předvolebních plakátů a letáků. „Bylo mu řečeno, aby přestal (s kampaní),“ řekl jeden z činitelů strany.
Odpůrci krajní pravice ve Francii se snaží zablokovat pravicovému Národnímu sdružení (RN) možnou cestu k vládě poté, co tato strana dosáhla v prvním kole voleb historického vítězství.
V prvním kole voleb ve Francii vyhrálo Národní sdružení. „Program je pravicový," říká pro Plus Jan Charvát, odborník na extremismus z Institutu politologických studií FSV Univerzity Karlovy.
Princátko krajní pravice či oddaný poskok Marine Le Penové. Nejen tak se před předčasnými volbami ve Francii mluví o Jordanovi Bardellovi, mladém šéfovi Národního sdružení.
Ve Francii zbývá do předčasných parlamentních voleb pět dní. Mezi favority patří nacionalistické Národní sdružení trojnásobné prezidentské kandidátky Marine Le Penové, které bodovalo v eurovolbách.
Hnutí ANO odešlo z frakce Renew. Kde nyní zakotví? Úkolem pro zvolené europoslance je, aby „usilovali o vstup do takové frakce, která umožní prosazovat program ANO pro evropské volby“.
Jako jeden z důvodů pro rozhodnutí rozpustit parlament se podle expertů nabízí i Macronovo skálopevné přesvědčení, že Francouzi si extrémně pravicového premiéra už jen z principu nezvolí.