Pád Národního sdružení v druhém kole francouzských voleb
Na začátku léta Francie prožila dramatické období. Prezident republiky Emmanuel Macron po prohře své politické strany v eurovolbách vyhlásil předčasné volby do poslanecké sněmovny a tím otevřel Pandořinu skříňku: veškeré strádání a frustrace lidí z drahé energie, z inflace, z pocitu nejistoty a rostoucí zločinnosti se promítly do výsledků voleb.
Volby vyhrála v prvním kole daleko před ostatními stranami krajně pravicová populistická strana Národní sdružení, le Rassemblement National. V čele strany stojí mladý Jordan Bardella, ale její duší je zkušená politička Marine Le Penová. V prvním kole strana získala tolik hlasů, že scénář, podle kterého se Jordan Bardella stane premiérem, byl víc než pravděpodobný.
Budoucnost Francie byla podle krajní pravice nalinkovaná takto: letos Bardella premiérem, za tři roky Le Penová prezidentkou.
Představa, že Marine Le Penová úřaduje v Elysejském paláci, způsobila, že i ti nejzarytější političtí nepřátelé zleva, zprava a ze středu se ve jménu republiky dohodli a spojili se v druhém kole voleb.
Vytvořili velmi účinnou republikánskou frontu, díky které se navzdory všem sondážím Bardellova strana ocitla až na třetím místě po spojené levici a po Macronově středu. K volbám se dostavila i obvykle málo volící mládež, a ta volila převážně vlevo.
Ale nejen tato republikánská fronta způsobila neúspěch pravičáckých populistů.
Ekonom: Nestabilní francouzská ekonomika může ovlivnit Unii. Macron zmírní některé levicové návrhy
Číst článek
Bardellova strana se totiž dopustila v týdnu mezi volbami mnoha chyb.
Na veřejnost se dostaly záznamy vystoupení kandidátů do parlamentu za Národní sdružení. Zde se ukázalo, že mnozí z nich jsou nepřipravení, nevzdělaní, nekompetentní a že někteří z nich mají dokonce škraloupy u policie.
Jedna kandidátka za Bardellovu stranu se v minulosti domáhala práva s puškou v ruce na radnici, kde zajala zaměstnance. Jiní jsou zase známí rasistickými nebo homofobními výroky.
Předvolební pohromy
Další pohromou pro extrémní pravici byl Bardellův projev, ve kterém slibuje, že za jeho vlády lidé s dvojím občanstvím nebudou moci zastávat důležité funkce.
Proti této myšlence se ohradili bývalí i stávající ministři, například Najat Vallaud-Belkacemová, která má kromě francouzského i marocké občanství, nebo ministr průmyslu Roland Lescure, který má i kanadský pas. Tento Bardellův nápad je přímo výsměchem demokracii a republice.
Neúspěch lepenovců je relativní. Mélenchon nechápe, že bez koalice nic nezmůže, míní francouzský novinář
Číst článek
Další pochyby o vhodnosti volby Národního sdružení způsobilo oficiální blahopřání z Kremlu adresované Marine Le Penové k úspěchu v prvním kole.
Přímo varovný efekt pro voliče mělo mrazivé poselství, které vyslala Marine Le Penová po prvním kole prezidentu republiky Macronovi. Pravila, že prezident nebude moci rozhodovat o armádě, že to bude v agendě premiéra, rozumějme Jordana Bardelly.
Hrozivý tón zastrašil i její vlastní voliče. Laskavá světlovlasá paní, to je obraz, který si voliči mají vtisknout do mysli, získala podobu nebezpečné a nevyzpytatelné političky.
K volbám se vyjádřili také sportovci, fotbalisté, kteří jasně varovali před extrémy.
Bardellova strana Národní sdružení i přes tento neúspěch má nadále ve společnosti velký vliv. V prohraných volbách získala padesát čtyři poslaneckých mandátů navíc a bude mít v parlamentu silnou pozici.
Autorka je spisovatelka, žije v Paříži
Slovenští úspěšní se přesouvají do Prahy
Luboš Kreč
Zlý Putin a pomýlení Rusové. Nebo je to jinak?
Alexandr Mitrofanov
Spor o sklenici vody
Lída Rakušanová
Premiérův slib německých platů a pokrytectví v české politice
Kateřina Perknerová