Některými houbami se ale můžeme otrávit i prostě jen tak, že se jich dotkneme. „Člověk by si ale musel třeba olíznout ruku, případně tou rukou jíst,“ vysvětluje mykolog Vladimír Antonín.
V reakci na útok medvěda, při kterém zemřel v sobotu 55letý muž, navrhl Huliak, který je předsedou parlamentního výboru pro zemědělství a životní prostředí, odstřelit asi 30 šelem.
Letošní houbařka sezona začala nezvykle brzo, například hřiby se objevily až o měsíc dřív, než je obvyklé. Poslední dny navíc houbám evokovaly zřejmě podzimní počasí, objevily se tak třeba ryzce.
Ve speciální rubrice mykomytologie například houby osvětlují svůj vlastní pohled na to, odkud přišly a co světu přinesly. Čtenářům přibližují i svou roli ve vědě a medicíně.
Podle lživého příspěvku Piráti plánují vznik Svazu sběračů ledních plodů. Údajně by měl fungovat podobně jako svaz rybářský či myslivecký. Jak ale ověřil server iROZHLAS.cz, žádná změna se nekoná.
Houby doporučuje mykolog Polčák využít třeba do polévky servírované o Vánocích. „Člověk má radost, že udělal něco pro své zdraví, že se prošel po lese,“ říká.
„Jsou státy, kde na houby můžete jít jenom některé dny v týdnu, jsou také státy s omezením počtu kilogramů, které si můžete z lesa odnést. Touto cestou určitě jít nechceme,“ říká ministr Výborný.
Lidé houby vnímají především jako pochutinu, ale jedlé druhy jsou také zdravou a dietní potravinou. Jiné houby jsou však nebezpečné. Otrava může mít různou podobu. Popisuje houby mykolog Klán.
Kačenku českou lze zaměnit se smržem polovolným, který je ale také jedlý, a zkušení houbaři se neshodnou pouze na tom, který z těchto dvou druhů hub je chutnější.
„Když jsem houbař, tak budu chtít, abych příště zase nějaké houby našel. Proto vydloubnout houbu, odřezky skrýt, schovat přímo do půdy,“ zdůrazňuje odborník Miroslav Beran.
„Nejzákeřnější houbou u nás je pavučinec plyšový, velmi jedovatý. Jenže otrava nastává s odstupem až několika dnů. Následky bývají fatální, nastává rozklad jater, ledvin,“ varuje mykoložka Tejklová.
V Česku roste počet onemocnění encefalitidou a boreliózou. Farmáře na Jablunkovsku trápí vlci, kteří útočí na stáda ovcí. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Deník E15 píše o sporech českého vyhledávače letenek Kiwi.com s aerolinkami. A Český hydrometeorologický ústav začal podle Mf Dnes vydávat neoficiální mapu možného růstu hub. Více ve výběru z médií.
„Ono bylo dlouhou dobu počasí, které růst hub umožnilo. To znamená, že během června a začátku července byly bohaté deště, které růst hub umožnily,“ říká mykoložka.
„Houby zatím nerostou tolik, jak bychom mohli předpokládat vzhledem k tomu, jak pršelo,“ řekl Jan Borovička z České mykologické společnosti. Příčina je ale nejasná.
Třiatřicet let po havárii v jaderné elektrárně Černobyl obsahují některé druhy hub v Bavorsku stále ještě velké množství radioaktivního cesia. Informoval o tom Spolkový úřad pro ochranu před zářením.
Inženýr Ivan Jablonský je mykolog působící na České zemědělské univerzitě. Sám si houby pěstuje, ale pro houbaření má pochopení. Co dělá s houbami sucho? Proč jsme vyhlášenými houbaři?
Muchomůrka zelená či třepenitka patří mezi prudce jedovaté houby. Spolu se sedmnácti dalšími jsou uvedené ve vyhlášce o znalosti hub. Musí je bezpečně poznat všichni, kteří skládají odborné zkoušky.
Ministerstvo vnitra muselo řešit téměř tisíc stížností na šikanu u státních úředníků. A v českých lesích se objevují teplomilné druhy hub. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.