Deště vytvořily ideální podmínky pro houby. ‚Teď hledejte jen v listnatých porostech,‘ radí mykoložka

Léto doprovází v těchto dnech štědrá houbařská nadílka. Od června do října mohou houbaři vyrazit zejména do listnatých lesů, kde po nedávných vydatných deštích začal rašit houbový porost. Lidé z Prahy se například mohou za kozákem habrovým nebo hřibem dubovým vydat na Křivoklát, doporučila v rozhovoru pro iROZHLAS.cz pracovnice ústřední poradny České mykologické stanice Anna Švecová.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Houby ilustrační

Houby, které se vyhodí v lese, mají větší šanci se udržet. Proto je lepší houby krájet rovnou na místě. (ilustrační foto) | Foto: Petr Jadrný

Jak byste zhodnotila začátek houbařské sezony?
Ono bylo dlouhou dobu počasí, které růst hub umožnilo. Během června a začátkem července byly bohaté deště. Takže ty houby, které běžně v tomto období mají růst, skutečně narostly.

Mykologové objevili nový druh muchomůrky. Dostala název po Čechovi z Moravského zemského muzea

Číst článek

Jaké houby lze nyní najít a na jakých místech?
Najdete například holubinky, muchomůrku růžovku, muchomůrku šedivku, hřib dubový, hříbky, kozáka habrového.

Co se týče porostu, tak ten se omezil pouze na listnaté lesy. V jehličnatých porostech nebylo prakticky nic. Tam houby rostou většinou koncem srpna až září. Takže je dobré hledat v lesích, kde jsou buky, duby, habry nebo lípy.

Také se vám může stát, že přijdete do lesa a dlouho nic nenajdete a pak přijdete na nějakou mikrolokalitu a tam je třeba deset druhů hub. Čili je to úplně nerovnoměrné. Poslat někoho do lesa je dnes spíše vycházkou do terénu nebo do přírody, a ne za sběrem hub.

Mohla byste doporučit vhodné houbařské lokality v okolí Prahy?
Když znáte ta správná místa a jste třeba místní, tak už víte, kde ten porost je, a už se spíš orientujete, kde jsou nějaké listnaté porosty.

V plechovce se sterilovanými smrži byl i jedovatý ucháč, zjistila potravinářská inspekce

Číst článek

Takže doporučuji Český kras, ale ten už je více vysychavý. A potom třeba by byly dobré Voděradské bučiny. To je takové místo, kde se ta vláha drží a jsou tam ty listnaté porosty. Dále Křivoklátsko, které je členité. Tam by se nějaké ty porosty našly.

Na jaké překážky nyní mohou narazit houbaři?
V tomto teple, které nastalo za posledních pět šest dní, tak už zase ta vlna hub opadává. Vzhledem k tomu, že v tomhle počasí lítají mouchy, tak houby jsou potom červivé a jejich larvy se poté vyvíjejí.

Čeho by se měli houbaři vyvarovat při sběru?
Mohla byste houbařům doporučit, aby nekrájeli houby u sebe doma a neházeli zbytky do koše. Houby, které se vyhodí v lese, mají větší šanci se udržet. Proto je lepší houby krájet rovnou na místě.

Julia Pátá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme