Žádná houbová exploze se letos zatím nekoná, říká mykolog. Vrchol očekává na podzim
Bedly, žampiony ale i kováři nebo praváci - všechny zmíněné druhy hub nyní prý můžete najít v českých lesích. Podle zkušeností houbařů z internetových diskuzí momentálně můžete být úspěšní třeba na jihu Čech. Naopak na Vysočině podle mykologů zatím houby nerostou. Současná sezóna je tak zatím lehce podprůměrná. „Žádná houbová exploze se nekoná,“ říká k tomu Jan Borovička z České mykologické společnosti ve vysílání Radiožurnálu.
Na Vysočině podle Borovičky zatím houby nerostou. Na pořádné úlovky se tam houbaři kvůli suchu můžou těšit nejdřív za týden, říká jihlavský mykolog Jiří Burel. „Na Vysočině jsou houby zatím jen místy, málo. Očekávám, že nějaké porostou, zatím je brzo. Když budou příznivé podmínky tak za týden, za dva,“ uvedl Burel.
Obdobně aktuální podmínky popsal i mykolog Jan Borovička z České mykologické společnosti. „S houbami je to zapeklité. Dá se říct, že nikde moc nerostou. Houbaři i tam, kde pršelo, chodí lesem, který vypadá nadějně, ale houby jsou jenom sem tam. Zatím se žádná houbová exploze nekoná,“ popsal Borovička.
Houby mají nejrůznější léčivé účinky, užívejte je jako prevenci, doporučuje mykolog
Číst článek
Houbařská sezóna je podle něj zatím lehce podprůměrná, vrchol se očekává na podzim.
„Zatím přestože jsou ty podmínky příznivé, tak když jdete propršeným lesem, např. v jižních Čechách, tak sem tam nějakou jedlou houbu najdete. Když budete trpěliví, najdete lišky, holubinky nebo křemenáče. Ale těch hub je strašně málo,“ uvedl. Podle Borovičky se ale dají najít i nějaké vzácnější druhy. Sám prý narazil na ryzce syrovinky.
Sucho a kůrovec
Vliv na houby má i dlouhodobé sucho. „V krátkodobém horizontu se houby se suchem vyrovnají bez problémů. Ale pokud bychom se v průběhu následujících desetiletí dočkali nějaké dramatičtější klimatické proměny, to by na houby určitě nějaký vliv mělo,“ řekl Borovička.
A na houbaře dopadá i současná kůrovcová kalamita, „houbařům mizí jejich oblíbené lokality,“ dodal Borovička.