Některými houbami se ale můžeme otrávit i prostě jen tak, že se jich dotkneme. „Člověk by si ale musel třeba olíznout ruku, případně tou rukou jíst,“ vysvětluje mykolog Vladimír Antonín.
Podle lživého příspěvku Piráti plánují vznik Svazu sběračů ledních plodů. Údajně by měl fungovat podobně jako svaz rybářský či myslivecký. Jak ale ověřil server iROZHLAS.cz, žádná změna se nekoná.
„Jsou státy, kde na houby můžete jít jenom některé dny v týdnu, jsou také státy s omezením počtu kilogramů, které si můžete z lesa odnést. Touto cestou určitě jít nechceme,“ říká ministr Výborný.
Kačenku českou lze zaměnit se smržem polovolným, který je ale také jedlý, a zkušení houbaři se neshodnou pouze na tom, který z těchto dvou druhů hub je chutnější.
„Když jsem houbař, tak budu chtít, abych příště zase nějaké houby našel. Proto vydloubnout houbu, odřezky skrýt, schovat přímo do půdy,“ zdůrazňuje odborník Miroslav Beran.
V Česku roste počet onemocnění encefalitidou a boreliózou. Farmáře na Jablunkovsku trápí vlci, kteří útočí na stáda ovcí. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Muchomůrka zelená či třepenitka patří mezi prudce jedovaté houby. Spolu se sedmnácti dalšími jsou uvedené ve vyhlášce o znalosti hub. Musí je bezpečně poznat všichni, kteří skládají odborné zkoušky.
Houbař si v lese na Ostravsku zlomil kotník. Museli ho proto ošetřit v nemocnici, kde mu zjistili 8,83 promile. Je zřejmě novým českým rekordmanem v množství alkoholu v krvi.
Houbaři vyrážejí do lesů hledat první úlovky. Policisté je nabádají k opatrnosti. Přibývá totiž lidí, kteří se při houbaření v lese ztratí. Po bloudících pak často musejí pátrat policisté.
Houbaři komplikují myslivcům odstřel divočáků. Sezóna lovu černé zvěře vrcholí právě teď, kdy se po deštích vydávají do lesů houbaři. Prasata tam nemají klid a přesunula se do kukuřičných polí, kde se jen těžko střílí.
Díky srážkám v posledních letech nosí houbaři z lesů i slušné „úlovky“, o dobré sezóně se však zatím mluvit nedá. Zda přijde, bude záležet na počasí – musí zapršet a nesmí být zima. V tomto směru zní výhled meteorologů poměrně optimisticky.
Houby zatím v lesích nejen na Českolipsku nerostou. Může za to počasí, které je i přes občasné deště příliš suché. Houbaři by se mohli lepší úrody dočkat během několika následujících dnů. Pak se u silnic objeví i prodejci hub. Ti by měli mít osvědčení o znalosti zboží, které prodávají.
Na přelomu července a srpna bylo příhodné počasí pro růst hub. Přineslo vydatné deště a zároveň celkem vysoké teploty. O víkendu by tak měl pro houbaře nastat ideální čas vyrazit do lesa.
Houbaři na Žďársku porušují zákaz vstupu do lesů. V některých lokalitách i nadále hrozí pád stromů a větví po červencové kalamitě. Na odstraňování následků lesníci neustále pracují. Lidé podle nich riskují životy, když do lesů vstupují.