Ekologické zemědělství je v Česku na vzestupu. „Lidé si zjišťují, co kupují k jídlu pro sebe nebo rodinu, je to příjemná změna,“ říká v rozhovoru mladá farmářka Hana Součková.
Pokročilé české gastronomické koncepty si kromě lokálnosti zakládají na exkluzivních surovinách. Díky tomu se dá provozovat ekologická farma v tak malém měřítku, jako je ta Lesných.
Kravín na farmě rodiny Novákových v Oboře u Malšic na první pohled vypadá obyčejně. Uvnitř ale najdete robota, který se o zvířata stará a šetří práci personálu. Krávy se k němu samy chodí podojit.
Většina farem, které se v Česku zabývají pěstováním květin k řezu, hospodaří na ploše kolem půl hektaru. Podle informací asociace Výkvět jich může být kolem stovky.
„Prodlužuje se vegetační doba – ale to není úplně pozitivní, protože rostliny mají větší spotřebu vody a může docházet k rychlejšímu vysoušení půdy,“ uvádí sedlák Radek Cihlář.
23:20
Praha||Tomáš Pancíř, job|Ekonomika|Dvacet minut Radiožurnálu
„Dobytek podle pitevních protokolů hynul v důsledku celkového vyčerpání organismu, zvířata byla vyhublá, po dlouho strádala, trpěla bolestí, nebyla jim poskytována odpovídající péče,“ uvedl soudce.
Na rodinné farmě Ráječek na okraji Brna spoléhají na nového pomocníka, kterému se říká „prodloužená ruka agronoma“. Je to robot, který usnadňuje práci ve skleníku při pěstování rajčat.
Na rozdíl od původní odrůdy, ruského paličíku, má Rusinka ušlechtilejší chuť a odrůdu se podařilo zbavit virů. V palici je zpravidla čtyři až osm stroužků.
Živí se jako farmář, vede vlastní farmu. V investičním fondu Verdi Fond Farem je ale Tomáš Trávníček zároveň vysoce postaveným manažerem. V neděli byl Hostem Radiožurnálu.
Chov chobotnic na připravované farmě ve Španělsku bude podle vědců týráním zvířat. Hlavnožci jsou podle nich mimořádně inteligentní zvířata, která budou v komerčním zajetí trpět.
Modernizace nových farem jsou financovány především z dotací Evropské unie, které současně cílí na ochranu biodiverzity. Ptáci ale v jejich okolí mají horší podmínky k hledání potravy a hnízdění.
Pěstounům chybí peníze - upozorňuje Mladá fronta Dnes. Vláda jim zvýšila příspěvek o skoro třetinu, kvůli inflaci si ale nepolepšili. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Klokan podle majitelů farmy snědl měkký chleba. Pečivo někdo naházel do výběhu. Pravděpodobně jde o nešťastnou náhodu, s podobným chováním lidí ale mají zkušenosti i ve velkých zoologických zahradách.
Celý komplex byl vybudovaný v poušti severně od Dauhá se rozkládá na 425 tisících metrech čtverečních, což odpovídá zhruba čtyřiceti fotbalovým hřištím.
Někteří farmáři se kvůli nedostatku krmiva svého skotu zbavují, jiným začaly krávy produkovat méně mléka. Nedostatek mléka by mohl trvat několik následujících měsíců.
„Nejsme klasičtí zemědělci. Já o sobě říkám, že jsem záhumenkář. Máme dva a půl hektaru, velkou zahradu, které říkáme rajská zahrada, kam chodíme loupit,“ říká.
Černošských farmářů zbylo v Americe kvůli diskriminaci jen zlomek, drtivá většina o svou půdu přišla. Kamal Bell se to rozhodl změnit, a založil farmu a akademii pro černošské zemědělce v jednom.
Na českých univerzitách by mohla vzniknout nová očkovací centra. Měla by urychlit především vakcinaci akademiků, píše čtvrteční Deník N. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Kdo si koupí v českých obchodech kanadské borůvky vypěstované v Česku, bude je mít s velkou pravděpodobností z největší české farmy, která loni vznikla mezi Mutěnicemi a Hovorany na Hodonínsku.
V dopise vládě Asociace navrhuje, že dokážou otevřít za splnění přísných hygienických podmínek, ve kterých ale normálně fungují supermarkety a kamenné obchody.
Devatenáctiletý Kaut, jehož si klub z Denveru vybral loni v prvním kole draftu na 16. pozici, strávil na farmě už celou minulou sezonu. Na premiéru v NHL čeká.
Každá domácnost vložila do farmy 2000 eur (asi 52 000 Kč) na nákup dvacítky hektarů zemědělské půdy kolem statku. Dnes se zde chovají krávy i slepice, je tu ovocný sad a pole i skleníky.