Výběr z médií: pěstounům chybí peníze, dotace na zateplení a okna nebo nezdražení chytrých telefonů
Pěstounům chybí peníze - upozorňuje na to sobotní Mf Dnes. Titul Právo radí čtenářům, jak získat dotace na zateplení fasády nebo výměnu oken. O tom, jak rodinným farmám komplikuje podnikání přehnané papírování a vysoké daně, píše regionální Deník. Lidové noviny si zase všímají, že chytré telefony ani přes velkou inflaci dramaticky nezdražily. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Mf Dnes
Pěstounům chybí peníze - upozorňuje na to Mf Dnes. Vláda jim sice zvýšila příspěvek o skoro třetinu, kvůli inflaci si ale ve skutečnosti o moc nepolepšili. Nízké odměny podle deníku navíc nepřiláká případné nové pěstouny. Náhradních rodičů je přitom v Česku nedostatek, stát jim teď přispívá podle věku dítěte od zhruba 6 tisíc do 9 tisíc korun měsíčně.
‚Kojeňáky‘ nejspíš definitivně skončí. Platit nemá ani výjimka pro děti s těžkým postižením
Číst článek
Deník
Rodiným farmám komplikuje podnikání přehnaná byrokracie a daně. Zjednodušit jim ho měl nový zákon, toho se ale zatím nedočkaly. Připomíná to sobotní regionální Deník. Současný zákon totiž na sedláky a jejich příbuzné nahlíží stejně jako na běžné agropodniky. Nejvíc administrativy mají rodinné farmy při generační obměně. Aby děti mohly pracovat dál na půdě předků, musí mít založenou vlastní živnost, a musí na sebe převést část pozemků a dobytka. Dochází i k tak paradoxním situacím, kdy si mezi sebou otec a syn musí přefakturovávat i traktor
Právo
Jak získat dotace na zateplení fasády nebo výměnu oken - to radí sobotní Právo. Z programu Nová zelená úsporám light můžou lidé na zateplení domu, střechy nebo podlahy dostat až 150 tisíc korun. Peníze stát přispívá ale i na výměnu oken nebo vchodových dveří. O dotaci je možné žádat i zpětně, pokud jde o úpravy po 12. září loňského roku. Program je určen pro penzisty a invalidní důchodce a taky pro všechny, kteří od loňského září alespoň nějakou dobu pobírali příspěvek na bydlení
Lidové noviny
Chytré telefony zatím dramaticky nezdražily - a to i přes dvojcifernou inflaci. Věnují se tomu Lidové noviny. Podle deníku je to třeba i tím, že firmy mají výrobu telefonů a jejich součástky nasmlouvané dlouho dopředu. Tlačit ceny dolů se ale snaží i samotní výrobci - nejčastěji šetří na konstrukci nebo výbavě přístroje.