Nová německá strana levicové političky by mohla získat 12 procent. Většinou je to na úkor AfD

Připravovaná strana někdejší vlivné představitelky postkomunistické Levice (Die Linke) Sahry Wagenknechtové by ve volbách podle aktuálního průzkumu získala 12 procent hlasů, a to především na úkor pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD). Wagenknechtová v pondělí oznámila vznik spolku, který chystá založení strany k lednu 2024.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Připravovaná strana někdejší vlivné představitelky postkomunistické Levice Sahry Wagenknechtové by ve volbách podle aktuálního průzkumu získala 12 procent hlasů

Připravovaná strana někdejší vlivné představitelky postkomunistické Levice Sahry Wagenknechtové by ve volbách podle aktuálního průzkumu získala 12 procent hlasů | Zdroj: Reuters

Wagenknechtová se chce s novým politickým uskupením v příštím roce zúčastnit voleb do Evropského parlamentu a také německých zemských voleb v Braniborsku, Durynsku a Sasku.

Z průzkumu agentury Insa pro bulvární deník Bild vyplývá, že největší politickou silou by se stala konzervativní unie CDU/CSU s 26,5 procenta, která oproti předchozí sondáži ztratila 1,5 procentního bodu.

Německá komunistická strana se štěpí. Z Die Linke odchází devět poslanců a zakládají novou stranu

Číst článek

O pět procentních bodů přišla AfD, pro kterou by nyní hlasovalo 18 procent voličů. Sociální demokracie (SPD) kancléře Olafa Scholze by získala 15,5 procenta, což je o jeden procentní bod méně než v předešlém průzkumu Insa.

O 0,5 procentního bodu hůře dopadly také koaliční partneři SPD – Zelení (12,5 procenta) a liberální svobodní demokraté FDP (5,5 procenta).

Levice, od které se Wagenknechtová odštěpila, by získala čtyři procenta. Postkomunistické straně tak v případě úspěchu nové strany hrozí, že se do Spolkového sněmu nedostane. Rovněž na východě Německa, kde má Levice tradičně silnější postavení než na spolkové úrovni, se postkomunistická strana bude muset potýkat se ztrátou pozic na úkor Wagenknechtové.

Magazín Focus na svém webu napsal, že první průzkum s uskupením Wagenknechtové je špatným znamení pro ostatní parlamentní strany.

Největší propad v průzkumu zaznamenala AfD, která je nyní díky nespokojenosti voličů s tradičními stranami na vrcholu popularity. Na nespokojenost sází i Wagenknechtová, podle které Němci ztratili důvěru v politiku.

Značný volební potenciál

„Německo má nejhorší vládu v dějinách, je nekompetentní. Mnozí lidé nevědí koho volit. My jsme přesvědčeni, že takto nelze dále pokračovat. Potřebujeme do politiky vrátit rozum,“ řekla na pondělní tiskové konferenci.

Kreml chtěl v Německu vytvořit koalici, která by se stavěla proti podpoře Ukrajiny, zjistil americký deník

Číst článek

Spolu s Wagenknechtovou se rozhodlo Levici opustit podle aktuální bilance dalších devět poslanců. Ti prozatím do vzniku nové strany zůstanou v parlamentní frakci Levice, po jejich odchodu ale postkomunisté ztratí právo na vlastní frakci, což bude znamenat ztrátu financí, vlivu i prestiže.

Už dřívější průzkumy naznačovaly, že Wagenknechtová může počítat se značným volebním potenciálem. V nedávné sondáži agentura Insa zjistila, že 27 procent německých voličů si dokáže představit, že by Wagenknechtovou volilo, dalších 18 procent se nedokázalo rozhodnout.

Na východě Německa by nad volbou nové strany uvažovalo dokonce 32 procent dotázaných. Z průzkumu Insa rovněž vyplynulo, že pro Wagenknechtovou by mohlo hlasovat až 40 procent lidí, kteří by si jinak vybrali AfD.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme