USA a Británii došla trpělivost s Húsíi v Jemenu. V noci zasáhly šedesát cílů a pět povstalců zabily

Spojené státy s několika spojenci v noci na pátek zasáhly v Jemenu přes šedesát cílů tamních šíitských povstalců na celkem 16 místech, informovalo regionální velitelství americké armády CENTCOM. Útoky, které jsou odvetou za útoky povstalců Húsíů na obchodní lodě v Rudém moři, zabily pět šíitských povstalců a dalších šest zranily, napsali povstalci na síti X. V útocích na lodě v Rudém moři budou pokračovat.

Washington/Saná (Aktualizováno: 13:45 12. 1. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britské letadlo Typhoon startuje k náletu na Jemen z kyperské základny Akrotiri

Britské letadlo Typhoon startuje k náletu na Jemen z kyperské základny Akrotiri | Foto: Sgt Lee Goddard/UK MOD | Zdroj: Reuters

Spojené státy spolu s Británií a s podporou Austrálie, Kanady, Nizozemska a Bahrajnu udeřily ze vzduchu a z moře proti vojenským pozicím húsíjských povstalců na území Jemenu v reakci na útoky, které povstalci vedou proti obchodním lodím v Rudém moři od listopadu. Húisové své akce zdůvodňují válkou Izraele v Pásmu Gazy, která začala 7. října teroristickým útokem palestinského hnutí Hamás na Izrael.

Generál Šedivý: Húsíové nerespektovali silná doporučení. Údery museli čekat, mohly ale přijít dřív

Číst článek

Podle CENTCOM zasáhly v pátek v noci spojenecké jednotky velitelská a kontrolní stanoviště jemenských povstalců, muniční sklady, odpalovací systémy či radarové systémy protivzdušné obrany.

Podle jednoho z amerických představitelů, který si přál zůstat v anonymitě, byly údery vedeny z letadel, lodí a ponorek. Mířily na více než desítku míst na území Jemenu s cílem oslabit vojenské schopnosti Húsíů a neměly pouze symbolický charakter.

Húsíové podle jiného z amerických představitelů dosud nesáhli k odvetě a americké a britské námořnictvo v Rudém moři je dobře připraveno se případně bránit. Po provedených úderech nicméně není v plánu situaci v oblasti dále eskalovat, dodal.

Vůdce Húsíů ve čtvrtek ovšem prohlásil, že jakýkoli americký úder na jeho hnutí nezůstane bez odpovědi. Představitelé povstalců pak po útocích varovali, že Spojené státy a Británie zaplatí za tuto „do nebe volající agresi“ vysokou cenu.

Mluvčí jemenských povstalců v pátek ráno na síti X uvedl, že americko-britský úder na Jemen nemá žádné opodstatnění a že skupina bude v útocích na lodě směřující do Izraele nadále pokračovat.

Člen politického vedení Húsíů Muhammad Buchajtí prohlásil, že Spojené státy a Británie si „brzy uvědomí, že přímá agrese vůči Jemenu byla největší hloupostí v jejich historii“. Buchajtí na síti X také napsal: „Amerika a Británie udělaly chybu, když rozpoutaly válku proti Jemenu, protože se nepoučily ze svých předchozích zkušeností.“

Představitel Húsíů Abdal Kádir Mortada bezprostředně po pátečních útocích na síti X oznámil, že řada míst v Jemenu včetně hlavního města Saná a pobřežní provincie Hudajdá se v časných pátečních hodinách stala terčem „americko-sionisticko-britské agrese“.

Povstalci provozovaná televize Al-Masírá poté na svém telegramovém účtu specifikovala, že údery byly vedeny mimo jiné na leteckou základnu poblíž mezinárodního letiště u hlavního města, na tábor u města Saada, lokality v blízkosti letiště v přístavním městě Hudajdá, na mezinárodní letiště v provincii Táizz a na pobřežní okres Abs.

Húsíové, kteří se během občanské války zmocnili velké části Jemenu na západě země, tvrdí, že hodlají útočit na lodě napojené na Izrael nebo směřující do izraelských přístavů. Mnohé z napadených plavidel však žádné vazby na Izrael neměly.

Americká armáda ve čtvrtek uvedla, že Húsíové vypálili další protilodní balistickou střelu na mezinárodní námořní trasy v Adenském zálivu. Šlo již o sedmadvacátý útok těchto povstalců od 19. listopadu.

Rada bezpečnosti OSN

Americký prezident Joe Biden Húsíům vzkázal, že „nebude váhat a nařídí další opatření na ochranu našich lidí a volného pohybu zboží v mezinárodním obchodu na jedné z nejdůležitějších obchodních cest na světě“. Britský premiér Rishi Sunak povstalce obvinil, že svými „nebezpečnými a destabilizujícími útoky způsobily zásadní narušení životně důležité námořní trasy, což vedlo k růstu cen komodit".

Podle prohlášení britského ministerstva obrany existují po útocích předběžné známky, že „schopnosti Húsíů útočit utrpěly“. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle agentury Reuters řekl, že útoky mířily na lokality spojené s húsíjskými bezpilotními letouny, balistickými střelami a střelami s plochou dráhou letu, pobřežními radary a zařízeními pro kontrolu vzdušného prostoru.

„Rusko požádalo, aby se v souvislosti s americkými a britskými útoky na Jemen konala naléhavá schůzka Rady bezpečnosti OSN,“ uvedlo podle agentury TASS ruské zastoupení při OSN. Schůzka je naplánovaná na 10.00 místního času (16.00 SEČ).

Írán, který Húsíe dlouhodobě podporuje, útoky odsoudil. Podle íránského ministerstva zahraničí jsou útoky „jasným porušením jemenské suverenity“ a porušením mezinárodního práva. „Dějí se ve snaze rozšířit podporu USA a Británie válečným zločinům sionistického režimu proti palestinskému lidu,“ uvedl Teherán s odkazem na válku Izraele v Pásmu Gazy.

Též libanonský Hizballáh, který na severní hranici Izraele bojuje s tamní armádou, označil noční údery za „americkou agresi“ opět dokazující, že USA se podílí na „masakrech sionistického režimu“ v Gaze a regionu.

Teroristická organizace Palestinský islámský džihád, která působí v Pásmu Gazy vedle Hamásu a útočí rovněž na Izrael, v pátek podle televize Al-Džazíra vyzvala arabské a islámské země, aby přistoupily k akci „proti agresi vůči Jemenu, který povstal na obranu Gazy a svatých muslimských míst v Palestině“.

Poradce iráckého premiéra Fádí Šamarí v pátek vyjádřil obavy, že „Západ rozšiřuje konflikt mezi Izraelem a Hamásem“ a zvyšuje napětí v regionu.

Ke zdrženlivosti a zabránění eskalaci vyzvala po pátečních útocích Saúdská Arábie. Její ministerstvo zahraničí uvedlo, že země situaci sleduje s „velkým znepokojením“. Rijád v posledních měsících vedl mírová jednání s Húsíi, kteří v uplynulých letech ovládli velkou část Jemenu, zejména při pobřeží Rudého moře. Saúdská Arábie stála v čele Západem podporované koalice, která se povstalcům postavila.

Maersk po útoku povstalců z Jemenu na jeho loď přerušil plavby v Rudém moři

Číst článek

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil údery za nepřiměřené použití síly a obvinil USA a Británii, že chtějí z Rudého moře udělat „krvavé moře“. „Amerika a Izrael používají stejně nepřiměřenou sílu proti Palestincům a Britové jdou ve stopách Spojených států. Snaží se vytvořit krvavou lázeň v Rudém moři,“ dodal podle AFP Erdogan, který patří k nejtvrdším kritikům izraelská operace v palestinském Pásmu Gazy.

Obavy z eskalace napětí v regionu vyjádřila v pátek také Omán, který sousedí s Jemenem. Ománský ministr zahraničí Badr Busajdí uvedl, že je hluboce znepokojen a že údery jen přilijí olej do ohně v této extrémně nebezpečné situaci. „Vyzýváme všechny strany, aby zachovaly zdrženlivost a zaměřily se nyní na příměří v Gaze,“ uvedl Busajdí.

Po Rudém moři je přepravována přibližně desetina objemu světového obchodu. Tato důležitá námořní cesta vede do Suezského kanálu, který je nejkratším spojením mezi Asií a Evropou. Kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v Rudém moři se velké dopravní společnosti této oblasti vyhýbají a jejich lodě plují oklikou kolem mysu Dobré naděje. To ale plavbu o několik dnů prodlužuje a prodražuje ji.

Česko o útoku informovali

O zásahu koalice vedené Spojenými státy a Británií v Jemenu byla Česká republika informována s určitým předstihem. Americká a britská strana požádala o podporu a vysvětlila důvody zásahu. Česko operaci podporuje, řekl ve vyjádření ředitel odboru Blízkého východu a severní Afriky ministerstva zahraničí Petr Hladík.

„S primárním cílem této limitované operace, která je zaměřena velmi cíleně a na cíle, které brání a komplikují lodní dopravu v Rudém moři, samozřejmě Česká republika souhlasí a tuto operaci podporuje,“ řekl Hladík.

Ministerstvo je ve spojení s organizací Člověk v tísni, jež má dva české občany v Adenu na jihu Jemenu. „Informovali jsme je o nastalé situaci. Oni to samozřejmě také monitorují, jsou se svými lidmi v kontaktu,“ uvedl. Protože se nachází v přístavu na jihu Jemenu, který není pod kontrolou Húsíů, vůči nimž jsou zaměřeny zásahy koalice, dá se podle Hladíka říci, že čeští občané jsou v pořádku.

„Samozřejmě naše cestovní doporučení je dlouhodobě jasné a jednoznačné, to znamená v žádném případě necestovat, případně zemi opustit,“ dodal ředitel odboru.

Provokativní a nebezpečné útoky Húsíů na námořní dopravu na Rudém moři nemohou být dále tolerovány. V pátečním vyjádření na sociální síti X to uvedl prezident Petr Pavel. Zásah spojenců byl nezbytným krokem k zamezení rostoucímu napětí v regionu, míní.

Stínový ministr zahraničí Jaroslav Bžoch (ANO) upozornil na to, že několik společností se po útocích Húsíů začalo vyhýbat Rudému moři a obeplouvají Afriku. „To má za následek zvyšování cen přepravy, delší dodací lhůty a další náklady, které s námořní přepravou souvisí. Platit to budeme všichni,“ poznamenal.

Dopad to podle Bžocha nemusí mít pouze na obchodní výměnu, ale také na přepravu ropných produktů z Perského zálivu, což by mohlo znamenat prudký nárůst cen ropy. „Vnímám pozitivně, že do Arabského moře vyslala své válečné lodě také Indie s cílem ochránit vlastní civilní plavidla. Podtrhuje to skutečnost, že bezpečná plavba v oblasti je v zájmu všech, nikoli jen západních mocností,“ doplnil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme