Televize Al-Masíra provozovaná povstalci informovala o amerických a britských úderech v jemenském hlavním městě Saná a dalších oblastech. Húsíové ovládají většinu západního pobřeží Jemenu.
„Pro Rusko je kdekoli jakýkoli konflikt dobrou zprávou, neboť odvádí pozornost světa od Ukrajiny,“ řekl Alexander Gabujev, ředitel berlínského think tanku Carnegie Russia Eurasia Center.
Teď za něj totiž podle Politica zaplatí v průměru zhruba euro a 20 centů. A káva zdražuje i jinde v Evropě. Jedním z důvodů jsou údajně jemenští povstalci.
Útoky povstalců na lodě v Rudém moři významně narušily světovou lodní přepravu a přinutily řadu společností, aby svá plavidla posílaly raději delší a dražší trasou kolem jižní Afriky.
Húsíové ovládli za občanské války v Jemenu, která trvá od roku 2014, velkou část země včetně hlavního města Saná. Od listopadu útočí na nákladní lodě v oblasti Rudého moře i Adenského zálivu.
Húsíové tvrdí, že útočí jen na izraelská plavidla či na lodě jeho spojenců, jako jsou USA, terčem jejich raket a dronů se však opakovaně staly i lodě, které nemají s Izraelem žádnou spojitost.
Šíitští rebelové tvrdí, že útočí jen na izraelská plavidla či na lodě jeho spojenců, jako jsou USA, terčem jejich raket a dronů se ale opakovaně staly i lodě, které nemají s Izraelem žádnou spojitost.
Ministr obrany Troels Lund Poulsen na tiskové konferenci uvedl, že nebyl o incidentu informován a dozvěděl se o něm až z médií. „Šéfovi obrany Flemmingu Lentferovi již nedůvěřuji,“ dodal.
Útok Íránem podporovaných Húsíů se podle americké armády odehrál mezi 4.00 a 6.30 místního času. Na jeho odražení se podílely americké letadlo a americké a spojenecké lodě.
Šíitští rebelové od listopadu útočí téměř denně na obchodní lodě na této klíčové námořní trase a tvrdí, že tak činí v solidaritě s Palestinci v Pásmu Gazy.
Nákladní loď Rubymar, na kterou 18. února zaútočili v Rudém moři jemenští povstalci, se potopila.Loď byla registrovaná v Británii, ale měla libanonského provozovatele.
Húsíové nedávno na sociálních sítích pohrozili, že by se mohli vedle útoků na lodě zaměřit také na sabotáže klíčových podmořských komunikačních kabelů. Zatím však nejsou důkazy, že by byli úspěšní.
Některé lodě mezi Asií a Evropou se preventivně vyhýbají cestě přes Suezský průplav, proto plují kolem celé Afriky, a jejich cesta se tak výrazně protáhne.
USA po deseti dnech podnikly druhou vlnu vzdušných úderů proti Húsíům v Jemenu. Hovoří se o tom, že by povstalci mohli mít poměrně sofistikované moderní zbraně a že by mohli být vycvičení v Íránu.
Húsíové, kteří ovládají většinu Jemenu, se již ve čtvrtek přihlásili k odpovědnosti za útok a tvrdili, že na loď Chem Ranger zaútočili protilodními střelami.
„Deklarovaným cílem této akce je obnovit bezpečnost námořní plavby, což je jedna z nejdůležitějších podmínek pro fungování moderního světa,“ říká o akci USA a spojenců politický geograf Romancov.
„Je tu velká pravděpodobnost, že se konflikt v této části světa ještě dost rozhoří,“ popisuje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.
„V první fázi jsou varovné, ale s cílem omezit vojenské schopnosti Húsíů,“ říká pro iROZHLAS.cz bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý z Vysoké školy CEVRO.
Údery byly vedeny mimo jiné na leteckou základnu poblíž mezinárodního letiště u hlavního města, na tábor u města Saada i lokality v blízkosti letiště v přístavním městě Hudajdá.
Americká armáda vyslala vrtulníky po nouzovém volání z dánské lodi Maersk, k níž se povstalci dostali asi na 20 metrů a stříleli na ni. Ochranka nákladní lodi střelbu opětovala.
Írán poskytuje jemenským povstalcům aktuální informace, aby mohli páchat raketové a dronové útoky na lodě plující v Rudém moři, napsal v sobotu zpravodajský list The Wall Street Journal (WSJ).
Nižší ceny paliv však nyní podle analytiků už nemusí vydržet dlouho, podle Tomáše Cverny ze společnosti XTB můžou začít zdražovat dokonce ještě před koncem roku.