Káva neustále zdražuje. Mohou za to jemenští povstalci, Evropská unie i ceny mléka

Káva rozhodně není levnou záležitostí a pořád zdražuje. Server Politico uvádí, že cena téhle komodity neustále roste už posledních 12 měsíců. Dokonce ani Italové si prý už nemůžou dopřávat své klasické espresso za cenu jednoho eura. Teď za něj totiž podle serveru Politico zaplatí v průměru zhruba euro a 20 centů. A káva zdražuje i jinde v Evropě. Jedním z důvodů jsou údajně jemenští povstalci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finsko podle Mezinárodní organizace pro kávu spotřebuje nejvíce kávy na světe (ilustrační foto)

Káva rozhodně není levnou záležitostí a pořád zdražuje. Server Politico uvádí, že cena téhle komodity neustále roste už posledních 12 měsíců | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Za zdražování kávy můžou útoky na nákladní lodě v Rudém moři – ty Húsíjové provádějí jako odvetu za izraelské útoky na Palestince v Pásmu Gazy a používají k tomu stále lepší vybavení, dříve útočili drony ze vzduchu a raketami, teď už podle Politica využívají i podmořské drony.

Izrael zaútočil na jemenský přístav Hudajdá, uvedli Húsíové. Útok zasáhl skladiště pohonných hmot

Číst článek

Přepravci se tomu samozřejmě snaží zabránit, lodní dopravu tak přesměrovávají – často kolem mysu Dobré naděje v jižní Africe.

To je ale o dost delší trasa, takže náklad cestuje déle a přeprava stojí víc – tohle se pak projeví na kávě dovážené z Vietnamu, což je druhý největší producent kávy na světě.

Významný dopravce Maersk podle Politica očekává, že tyhle potíže budou pokračovat i ve třetím čtvrtletí roku.

Vliv má i Evropská unie

Na ceně našeho ranního šálku se podepisují taky pravidla Evropské unie. Koncem roku začne třeba platit nařízení, podle kterého musejí všichni výrobci – a tedy i producenti kávy – prokazovat, že jejich výroba nepřispěla k odlesňování. Proces shromažďování všech těch dat je pro podniky velmi náročný a taky i nákladný.

Navíc zatím podle Politica není jasné, jak přesně bude Brusel tahle pravidla vynucovat, což vytváří nejistotu, která by mohla vést k dalšímu zvýšení ceny kávy.

Dalším vlivem je třeba posilování amerického dolaru vůči euru, káva se totiž na mezinárodních trzích obchoduje v dolarech, silnější dolar tak znamená pro Evropany dražší kafe.

USA zničily dvě jemenské hlídkové lodě, tvrdí armáda. Učinily tak po útoku povstalců na nákladní plavidlo

Číst článek

Pokud jde o zdražení kávových specialit, jako jsou třeba cappuccino nebo macchiato, tam je pak viníkem navíc i dražší mléko.

Vliv mají ale i klimatické výkyvy, které ovlivňují všechny přírodní komodity. V Jižní Americe třeba před třemi lety silné mrazy vystřídaly velké sucho, to zasáhlo úrodu kávy v Brazílii, což je největší světový producent kávy. Ve Vietnamu se zase zpozdilo období dešťů, a to tam snížilo produkci kávy. A když se nějaký produkt stane vzácnějším, jeho cena logicky raketově vzroste.

Podle Politica se navíc taky kvůli klimatické změně postupně zmenšují oblasti vhodné pro pěstování kávy.

Kávovník je náročná rostlina, vyžaduje specifické podmínky a na rozdíl od běžných zemědělských plodin roste dlouho, uzrává tři až čtyři roky, nedá se tedy rychle nahradit, doplnit ani změnit za jinou plodinu – pro farmáře je to tak dost nejistá investice

Milovníkům horkého šálku voňavé kávy ale dávají ekonomové přece jen naději. Podle Politica se ve střednědobém horizontu očekává zmírnění cen a příští rok by navíc měla být produkce kávy v přebytku.

Kateřina Schmiedová, jar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme