Turecký soud v případu dvou Čechů obviněných z terorismu nerozhodl, případ odročil na červen
Soud v Turecku ve středu odročil případ dvou Čechů obžalovaných z terorismu. Prokuratura si podle českého ministerstva zahraničí vyžádala další čas na prozkoumání důkazů. Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase zatkli minulý rok v listopadu na turecko-syrské hranici. Ankara je viní ze spolupráce s kurdskými milicemi YPG, které Turecko považuje za teroristy.
„Soud s oběma Čechy v Turecku je odročen na 12. června. Do doby dalšího soudního stání budou oba dva ve vazbě,“ sdělila mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.
Markétě Všelichové a Miroslavu Farkasovi za obvinění z terorismu hrozí trest od 7,5 do 15 let vězení. Turecko milice YPG považuje za odnož Kurdské strany pracujících, která usiluje o nezávislost jihovýchodního Turecka a má na svědomí teroristické útoky na bezpečnostní složky i civilisty.
Každá zbraň pro Kurdy je hrozbou, tvrdí Turecko. Erdogan chce o vyzbrojování milic mluvit s Trumpem
Číst článek
Například Spojené státy ale YPG nepovažují za teroristy a už skoro tři roky je podporují. Prezident Donald Trump nedávno schválil dodávky těžších amerických zbraní, které mají jednotky YPG použít při dobývání hlavního centra takzvaného Islámského státu, města Rakka.
Češi jsou tedy vlastně obžalovaní kvůli podpoře organizace, kterou Spojené státy, spojenec Turecka v NATO, podporují a vyzbrojují.
'Kalacha' vám tam všude půjčí, vyprávěla Všelichová
Všelichová a Farkas odmítají, že by se spolu s Kurdy zapojily do bojů v Sýrii. Trvají na tom, že jsou humanitární aktivisté a do oblasti přijeli jen pomáhat. Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) chtěli na území ovládaném Kurdy postavit polní nemocnici.
Turecká média ale před časem informovala o tom, že Farkas byl údajně odstřelovač a Všelichová pomáhala s pašováním zbraní do Sýrie. Ona sama to ale už před časem ve vysílání Českého rozhlasu odmítla.
„Tam není potřeba vozit, to je jako nosit dříví do lesa. Tam vám všude, kam přijedete, ‚kalacha' půjčí,“ tvrdila Všelichová. Pašování zbraní do Sýrie tak podle ní nedává vůbec smysl.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) o případu jednal přímo v Turecku. Podle něj by bylo ideální, pokud by celý případ skončil vyhoštěním Všelichové a Farkase zpátky do Česka. Vztahy Prahy s Ankarou se ale vyostřily poté, co nedávno Poslanecká sněmovna uznala masakr Arménů v Osmanské říší za genocidu.