Zatčené Čechy odsoudí k mnoha letům jako odstrašující příklad, obává se bývalý generální konzul v Turecku
Z terorismu obvinění Češi Markéta Všelichová a Miroslav Farkas se z Turecka nejspíš jen tak nedostanou. Alespoň se tak obává bývalý generální konzul v Turecku František Štěpánek, jenž působil i jako šéf Vojenské rozvědky a s Turky před lety marně vyjednával o propuštění jiných Čechů, které v zemi odsoudili za pašování drog. Zadrženou dvojici Ankara využije jako odstrašující příklad, naznačil Štěpánek v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
„Neříká se mi to lehce, ale musíme počítat s tím, že budou odsouzeni k mnohaletým trestům. Bez ohledu na snahu české diplomacie,“ řekl pro server Aktuálně.cz Štěpánek.
Bývalý generální konzul v Turecku tak nedává dvojici zadržených Čechů příliš velké šance. „Vzhledem k tomu, jak se turecký prezident Erdogan staví po vojenském puči k jakémukoliv náznaku, který by mohl být od Kurdů namířen proti Turecku, tak je to podle mě jasné – ti dva se z Turecka jen tak nedostanou. Budou souzeni a odsouzeni na mnoho let do vězení. A to tím spíše, že tamní úřady jsou přesvědčeny, že Všelichová s Fakasem bojovali na straně kurdských milicí YPG (ty bojují na severu Sýrie a Turecko je řadí k teroristickým organizacím – pozn. red.).“
Bojovníků mají Kurdové dost. Chtěla jsem pomáhat tak, jak místní nemohou, psala Češka obviněná z terorismu
Číst článek
Na první pohled by se mohl trest mnohaletého vězení jen kvůli podezření ze spolupráce s Kurdy přehnaný. Podle Štěpánka to ale Turci vnímají jako velmi závažné provinění. Podpora kurdských milicí je v očích tamních mnohem horší provinění než držení či pašování drog.
„Češi budou proto odsouzeni rychle a na hodně let. Zkusím to porovnat se zmíněnými rozsudky za držení drog. Když jsem působil v Turecku, tak jsme se snažili pomoci Čechům, které za pašování drog odsoudili během pěti dnů na dvanáct let. Podnikli jsme tenkrát v jejich prospěch vše, co jen jsme mohli. Marně,“ konstatoval někdejší generální konzul.
Čechům tak podle něj nepomůže ani fakt, že Česko je členem Evropské unie a že Turecko je naším spojencem v NATO. „To je v tuto chvíli zcela nepodstatné. Všechny argumenty v jejich prospěch válcuje podpora kurdským milicím. Turci tohle už před pučem posuzovali velmi přísně. A o to více přitvrzují po něm. Bude to pro ně slušné sousto. Dost možná budou chtít tuto kauzu nějak využít. Třeba jako precedens, aby od pomoci Kurdům odradili další lidi.“
Češi zatčení v Turecku. Proces může trvat dlouho, obvinění jsou vážná, říká velvyslanec
Číst článek
„Česká diplomacie dělá určitě i teď vše na záchranu Markéty Všelichové a Miroslava Farkase. Nejsem si ale jist, zda Praha má Turkům co nabídnout. Ti dva budou v každém případě vyslýcháni, aby z nich turecké úřady vytáhly všechny jejich kontakty, a pak budou odsouzeni. Byť jim budou možná Turci při výsleších slibovat, že je pustí. Nepustí,“ dodal v rozhovoru Štěpánek.