„Režim si je vědom toho, že i malé shromáždění může přerůst v masovou demonstraci. Chybí mu příznivci a pro udržení moci nezná jinou možnost než šíření strachu," vysvětluje Mahmúd Amiry-Moghaddam.
Spisovatel a komentátor Kurdo Baksi tvrdí, že od podání švédské žádosti o vstup do NATO před téměř dvěma lety, místní Kurdové čelí nepříjemnostem kvůli snaze Stockholmu vyhovět Erdoganovým požadavkům.
Vydání Kurda zpět do Turecka nepochybně neuškodí švédskému vstupu do NATO. „Bude to první vítaná vlaštovka, která navíc přichází ve vhodný čas,“ říká Jan Lucký.
Stockholm podle Stoltenberga udělal důležité kroky, aby splnil turecké požadavky. Rovněž oznámil, že zástupci Švédska, Turecka a NATO budou znovu jednat v týdnu od 12. června.
Aliance proti NATO organizuje na neděli demonstraci proti vstupu Švédska do obranného seskupení. Na přípravách se podílí také prokurdský spolek Rojavský výbor. Turecká vláda vystoupila proti protestu.
Před Vánocemi otřásla Francií vražda tří Kurdů. Podezřelý muž byl přitom krátce před útokem vyšetřován a souzen. „Zaútočil i minulý rok v oblasti Bercy na uprchlický tábor,” říká Martin Balucha.
Devětašedesátiletý Francouz, jehož jméno úřady nezveřejnily, je podle médií podezírán mimo jiné z vraždy a pokusu o vraždu motivovaných etnickou, náboženskou či národnostní nesnášenlivostí.
Turecko v neděli provedlo nálety na proti kurdským milicím YPG a Straně kurdských pracujících. Prezident Erdogan v pondělí řekl, že nevylučuje pozemní ofenzivu proti kurdským milicím v Sýrii.
Jednotky syrských Kurdů ve středu vyhlásily vítězství nad pokusem džihádistů otevřít věznici. Situace se ale zkomplikovala. V areálu se podle kurdských vojenských sil nadále brání až 90 ozbrojenců.
Novinář dostal trest za zprávu z tiskové konference, která odsuzovala tureckou intervenciv oblasti syrského Afrínu. Byla zde přečtená deklarace nazvaná „Jsme na straně míru, nikoli války“.
„Vládní blok nám nemůže čelit na politické úrovni, a proto zahájil válku proti HDP za použití justičního a bezpečnostního systému, který ovládá,“ uvedla předsedkyně HDP Pervina Buldanová.
Dříve prý Všelichová pohlížela kriticky na novináře a humanitární pracovníky investující do své bezpečnosti peníze, které mohly pomoci lidem ve válkou zasažených oblastech.
Letadla přepravila příslušníky tureckých speciálních sil do oblasti severoiráckého údolí Haftanin. Podle tureckého ministerstva obrany předcházelo výsadku intenzivní ostřelování tohoto území.
Muž je údajný člen strany PKK, kterou považují Spojené státy, Evropská unie a Turecko za teroristickou organizaci kvůli jejímu boji proti tureckému státu. Policie muže umístila do vyšetřovací vazby.
Už na začátku křehkého příměří bylo zřejmé, že bude trvat jen tak dlouho, dokud ho Ankara bude chtít. Vzhledem k rozložení sil je zřejmé, kdo by z nové války těžil nejvíce.
Agentura AFP získala možnost nahlédnout do jedné z věznic, kterou v Sýrii střeží Kurdové. Jsou v ní i těžce nemocní, leží a sedí na podlaze jeden vedle druhého.
Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu obě rezoluce na twitteru odsoudil. Americkou vládu vyzval, ať se střeží dalších kroků, které by mohly poškodit vzájemné vztahy obou zemí.
Podle oddílů syrských Kurdů YPG, které jsou součástí arabsko-kurdské koalice Syrské demokratické síly (SDF), se zátah odehrál poblíž syrského pohraničního města Džarábulus.
Vlnu kritiky, domácí i mezinárodní, vyvolalo rozhodnutí prezidenta Trumpa stáhnout všech pár tuctů amerických vojáků z jejich stanovišť na syrsko-turecké hranici.
„My tady potřebujeme mír. Lidé jsou zabíjeni a trpí,“ říká Hatice Çeviková, která je v Turecku ojedinělým případem veřejné kritiky vojenské operace v severní Sýrii.
„Osobně bych byl pro další ekonomický tlak na Turecko. Nicméně musel by být jednomyslně schválený unií… Já osobně bych pro sankce byl,“ řekl český ministr zahraničí.