Tábory na ostrově Utöya by měly pokračovat, říká mladík, který přežil loňský masakr

V Norsku vrcholí proces s Andersem Breivikem. Zítra má soud rozhodnout, zda bude pravicový extremista, který loni 22. července zabil v Oslu a na ostrově Utöya 77 lidí, poslán na do vězení, nebo bude shledán duševně chorým a poslán do psychiatrické léčebny. Pro Nory není ani tak důležité, jak přesně bude potrestán, ale především aby už nikdy nevyšel na svobodu. Všichni si už také přejí, aby proces skončil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostrov Utøya (Utoya), Norsko

Ostrov Utøya (Utoya), Norsko | Foto: Filip Jandourek

Pokud by soud uznal Anderse Breivika příčetným, hrozí mu 21 let vězení. Zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš, který v Norsku proces s Breivikem sleduje, upozorňuje, že na svobodu by se ale už nedostal.

Podle norských zákonů lze totiž po uplynutí trestu ukládat takzvaná opatření, která lze opakovaně prodlužovat. Státní žalobce dokonce zvažoval, zda Breivika neobvinit ze zločinů proti lidskosti. V takovém případě by mu hrozil až 30letý trest.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proces s Andersem Breivikem sleduje v Norsku zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Zpravodaj připomněl, že podle závěrů prvního psychiatrického vyšetření byl Breivik diagnostikován jako paranoidní schizofrenik. To však později zpochybnila nová lékařská zpráva, kterou soud přijal. Podle ní byl Breivik v době spáchání činu příčetný, a je za něj proto zodpovědný.

Proces s Breivikem sleduje velmi pozorně celé Norsko. Jeden ze záchranářů, který vyděšené děti osudného dne z ostrova Utöya odvážel, zpravodaji potvrdil, že v názoru na to, zda má být uznán duševně nemocným a umístěn na psychiatrii, nebo odsouzen na zbytek života za mříže, jsou lidé rozpolceni.

Všichni už ale podle něj chtějí, aby proces skončil a soud vyřkl jasný verdikt. Proces vnímají jako neuzavřenou část svého života, která vynesením rozsudku končí a oni budou zase moci hledět do budoucna a žít dál.

Například otec jedné z oběti nepracuje už celý rok a říká, že začne až po vynesení verdiktu.

Příbuzní obětí a přeživší navštěvují ostrůvek Utoya, kde Breivik zastřelil 69 mladých lidí | Foto: ČTK/AP

Nejistá je zatím budoucnost tradičních letních táborů na ostrově Utöya, kde loni 22. července Anders Breivik postřílel 69 lidí, většinou mladé účastníky letního tábora pořádaného vládní Stranou práce.

24letý mladík, který loňský masakr na ostrově přežil, míní, že právě to, aby se mladí lidé pořádání táborů vzdali, by Breivik přivítal. Zpravodaji ČRo řekl, že on sám podporuje to, aby se tábory dál pořádaly.

Část rodičů zastřelených dětí říká, že by dějiště hrůzného činu mělo zůstat jako památečné místo.

Václav Sochor, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme