Zdravotní stav papeže je nadále kritický. I přes to v nemocnici pracoval

Zdravotní stav papeže Františka, který v nemocnici v Římě už týden bojuje s oboustranným zápalem plic, je nadále kritický, ale stabilizovaný. Podle agentury ANSA to v úterý večer oznámil Vatikán, který rovněž uvedl, že papež v nemocnici v úterý opět pracoval. Osmaosmdesátiletý František byl hospitalizován 14. února kvůli zánětu průdušek a před několika dny se jeho stav výrazně zhoršil. V pondělí večer nicméně Vatikán hovořil o mírném zlepšení.

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

papež František

Už ráno vatikánské tiskové oddělení oznámilo, že zdravotní stav papeže se v noci zásadně nezměnil | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

„Klinický obraz svatého otce zůstává kritický, ale stabilizovaný. Nevyskytly se žádné akutní respirační příhody a hemodynamické parametry (parametry krevního oběhu) jsou nadále stabilní,“ uvedl Vatikán v úterý večer v pravidelné zprávě o zdravotním stavu hlavy katolické církve. Dodal, že po provedení nového tomografického vyšetření zůstává prognóza opatrná.

1:30

Duchovní a věřící se v Římě modlí za zdraví papeže. Před nemocnicí je spontánní pietní místo

Číst článek

Už ráno vatikánské tiskové oddělení oznámilo, že zdravotní stav papeže se v noci zásadně nezměnil a že si František dobře odpočinul. V Gemelliho nemocnici je už 12. den. Ve sníženém tempu sice pracuje, ale návštěvy téměř nepřijímá.

Kanonizace

V pondělí se nicméně setkal s kardinály Pietrem Parolinem a Edgarem Peňou Parrou a podepsal dekrety související s kanonizačními procesy. Jeden z nich se týká svatořečení amerického vojenského kaplana Emila Kapauna, který měl české kořeny a pocházel z města Pilsen v americkém Kansasu.

Za korejské války padl do zajetí a zemřel v internačním táboře, kde se před tím snažil šířit křesťanskou víru.

Další dekret se týká lékaře Josého Gregoria Hernándeze, který se má stát prvním svatým z Venezuely. Tento lékař pomáhal chudým i za pandemie španělské chřipky začátkem 20. století a v roce 2021 papež schválil jeho blahořečení.

Vatikán v úterý také oznámil, že František přijal změnu základního zákona Vatikánu, což je obdoba ústavy tohoto městského státu. Jelikož Vatikán je absolutní monarchií, tak takové změny nevyžadují souhlas nikoho jiného kromě papeže.

Papežovi bezprostředně smrt nehrozí, mimo ohrožení ale není, uvedl jeho lékař

Číst článek

Změny se týkají fungování governatorátu, který řídí výkonnou moc ve Vatikánu a který od 1. března jako první žena povede řádová sestra Raffaella Petriniová. Díky úpravě bude mít k dispozici dva generální sekretáře.

Za uzdravení papeže Františka se modlí věřící v Itálii, jeho rodné Argentině i jinde ve světě. V pondělí večer se uskutečnily první modlitby za jeho uzdravení na náměstí svatého Petra ve Vatikánu, které se mají konat každý večer.

Zdravotní problémy

Rodák z Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio, který stojí v čele katolické církve od března 2013, už v mládí trpěl velmi vážnou respirační infekcí, kvůli níž mu lékaři odebrali část plic. Se zánětem průdušek byl několik dní hospitalizován také před dvěma lety.

V červnu 2023 podstoupil v Gemelliho nemocnici operaci kýly a v červenci 2021 mu lékaři odebrali část tlustého střeva. Navzdory zdravotním problémům v posledních letech, kdy se kvůli bolestem kolena často pohyboval na invalidním vozíku, měl papež František stále nabitý program. Poslední audienci absolvoval v den hospitalizace 14. února.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme