Osmaosmdesátiletý František, který slaví dvanácté Vánoce svého pontifikátu, vyzval také k ukončení dalších konfliktů, ať už politických, sociálních či vojenských.
Za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv prezident Petr Pavel v pondělí udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka in memoriam papeži Janu Pavlovi II.
Novomanželé, které média překřtila na Romea a Julii, přišli o práci poté, co porušili zákaz sňatků mezi zaměstnanci vatikánské banky. Manželi jsou od srpna, nové nařízení začalo platit až v září.
Deseti tisíce lidí za slunečného dopoledne přivítali papeže Františka přijíždějícího v papamobilu nadšeným burácením. Papež se po cestě k pódiu několikrát zastavil, aby políbil nemluvňata.
„Je mi líto, že to musím říct, ale opravdu nemám pocit, že podnikají kroky, které by vedly k míru,“ řekl papež o téměř rok trvající válce v Pásmu Gazy.
Při proslovu František žasl nad rozmanitostí obyvatel země, v níž se hovoří zhruba 800 jazyky. Poznamenal, že tato pestrost musí být „výzvou pro ducha svatého, který vytváří harmonii v různosti“.
Nejdelší cesta Františkova pontifikátu potrvá do 14. září, kdy se očekává papežův návrat do Vatikánu. Hlavním tématem návštěvy v Indonésii bude zřejmě mezináboženský dialog.
Podle papeže Františka je humor nakažlivý a přispívá tak ke sjednocování společnosti. Uvedl také, že je podle něj v pořádku smát se Bohu stejně tak, jako žertujeme se svými milovanými.
Někteří církevní hodnostáři papeže omlouvali s tím, že italština není jeho rodným jazykem. Podle deníku La Stampa mnohé přítomné překvapilo, když z jeho úst zmíněný výraz slyšeli.
„Bylo by zajímavé sledovat, jak by se (Steven) Spielberg k námětu postavil. Myslím si, že jazyk by ale byl zásadní překážkou,“ říká 84letý Marco Bellocchio.
Josef Nuzík je novým olomouckým arcibiskupem a metropolitou moravským. Významné události se zúčastnily tisíce věřících. Lidé přišli Nuzíka podpořit v tradičních krojích.
Řečeno lidově, papež František si nedávno znovu pustil pusu na špacír v otázce války na Ukrajině. Naznačil, že Ukrajina válku proti Rusku prohrává a že by měla začít vyjednávat.
František v rozhovoru se španělským novinářem dodal, že nechal provést mnoho dalších změn v ceremoniálu po úmrtí. Podle něj byly pohřební obřady příliš pompézní.
„Zmrtvýchvstalý Kristus otevírá cestu míru pro trpící skupiny obyvatel v těchto regionech,“ řekl v neděli papež podle agentury DPA. Volal po ukončení bojů, a to zejména kvůli dětem.
Velikonoce jsou největší slavnost křesťanského církevního roku. Papež František bude sloužit mši a předá taky poselství i požehnání Městu a světu – Urbi et orbi.
Papež poprvé od nástupu do čela katolické církve sám sepsal rozjímání, která se obvykle čtou na Velký pátek při křížové cestě, skrze kterou si katolíci připomínají příběh ukřižování Ježíše Krista.
Nedávný výrok papeže Františka o bílé vlajce a odvaze pobouřil Ukrajinu i západní spojence. Katolický kněz Tomáš Halík vysvětluje, že papež svými slovy nevyzýval ke kapitulaci, ale k vyjednávání.
„Globální Jih Rusko nevidí jako říši zla, která se rozhodla dobýt území cizího státu. Vnímají ho jako pozitivní zemi, která jim v 60. letech dodávala traktory,“ komentuje publicista Jan Fingerland.
Biskup Stanislav Přibyl doufá, že dlouhé funkční období, které má díky svému nízkému věku před sebou, bude výhodou. „Je to otázka času. Přijde zase někdo mladší,“ podotkl.
Panovníkem, proti kterému papež vyhlásil křižáckou výpravu, byl český král Jiří z Poděbrad. „Na konci 40. let 15. století stal velmi mocným mužem. V roce 1448 obsadil Prahu,“ vysvětluje historička.
„Chtěl bych poděkovat za důvěru ve mě vloženou,“ uvedl v sobotu Přibyl. Baxant přijal biskupské svěcení v roce 2008 ve svých 60 letech. Je tradicí, že biskup končí působení, když dovrší 75 let.
Akt se nesmí uskutečnit v souvislosti s civilním obřadem. Lidé, kteří žehnání dostanou, nesmí být oblečeni jako na svatbě. Dokument však mlčí o tom, zda je možné takové žehnání udělit v kostele.
Zdravotní stav papeže Františka, který trpí zánětem plic, se zlepšuje, ale své nedělní poselství pro jistotu přednese už podruhé v řadě ze své rezidence.
Františkův telefonát nejen ve Vatikánu ocenili jako „prvotřídní tah“, který obrousil hrany napjatých vztahů. Argentina je silně nábožensky založený stát, proto je pro Mileie vztah s papežem důležitý.