Pavel vyznamenal i Jana Pavla II. Byl prvním papežem, který k nám přijel
Za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv prezident Petr Pavel v pondělí udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka in memoriam papeži Janu Pavlovi II. Papež, občanským jménem Karol Wojtyla, si podle prezidenta vyznamenání zasloužil mimo jiné tím, že sehrál mimořádnou roli v období pádu komunistických režimů ve střední Evropě.
Jan Pavel II. byl prvním Slovanem, který usedl na papežský stolec, když předtím byl krakovským arcibiskupem.
Do českých dějin vstoupil jako první, kdo ve funkci papeže přijel na území našeho státu. V dubnu 1990, ani ne půlroku po Sametové revoluci, ho v Praze přivítal tehdejší prezident Václav Havel. „Nevím, zda vím, co je to zázrak, přesto se odvažuji říct, že jsem v tomto okamžiku účastníkem zázraku,“ pronesl tehdy Havel. Jana Pavla II. tehdy označil za posla lásky, vzdělanosti, míru a vzájemné tolerance.
„Jistě je to řízení prozřetelnosti, že právě papež Slovan je prvním papežem, který vstoupil do této země,“ řekl Jan Pavel II. po přivítání v Praze a sám sebe při té příležitosti označil jako papeže, který Čechům rozuměl, nejen díky jazyku.
Státní vyznamenání: Ocenění od prezidenta převzali Hilgertová, Janda i Šabatová
Číst článek
„Rozumí jejich řeči, rozuměl i jejich mlčení. V době, kdy byla církev této země umlčena, považoval jsem za součást svého poslání být jejími ústy,“ prohlásil.
Ústy Čechů, Moravanů a Slováků se Jan Pavel II. cítil, když se ještě ve funkci krakovského arcibiskupa zastával československých katolíků perzekvovaných komunistickým režimem. A také když pět dní před začátkem sametové revoluce v Československu svatořečil Anežku Českou.
Oceňovaný byl za to, že církev v různých ohledech otevřel i nekatolíkům. A ačkoli církev v některých ohledech modernizoval, v jiných, jako například ve vztahu k interrupcím nebo sexuálním otázkám, byl jasným zastáncem konzervativního proudu.
Přehled všech oceněných si přečtěte ZDE.