Pavel vyznamenal i Jana Pavla II. Byl prvním papežem, který k nám přijel

Za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv prezident Petr Pavel v pondělí udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka in memoriam papeži Janu Pavlovi II. Papež, občanským jménem Karol Wojtyla, si podle prezidenta vyznamenání zasloužil mimo jiné tím, že sehrál mimořádnou roli v období pádu komunistických režimů ve střední Evropě.

Profily vyznamenaných Praha/Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Jan Pavel II. v roce 1979

Papež Jan Pavel II. v roce 1979 | Foto: Bridgeman Images | Zdroj: Reuters

Jan Pavel II. byl prvním Slovanem, který usedl na papežský stolec, když předtím byl krakovským arcibiskupem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyznamenání pro Jana Pavla II. Jeho životní příběh připomněl Zdeněk Novák

Do českých dějin vstoupil jako první, kdo ve funkci papeže přijel na území našeho státu. V dubnu 1990, ani ne půlroku po Sametové revoluci, ho v Praze přivítal tehdejší prezident Václav Havel. „Nevím, zda vím, co je to zázrak, přesto se odvažuji říct, že jsem v tomto okamžiku účastníkem zázraku,“ pronesl tehdy Havel. Jana Pavla II. tehdy označil za posla lásky, vzdělanosti, míru a vzájemné tolerance.

„Jistě je to řízení prozřetelnosti, že právě papež Slovan je prvním papežem, který vstoupil do této země,“ řekl Jan Pavel II. po přivítání v Praze a sám sebe při té příležitosti označil jako papeže, který Čechům rozuměl, nejen díky jazyku.

Státní vyznamenání: Ocenění od prezidenta převzali Hilgertová, Janda i Šabatová

Číst článek

„Rozumí jejich řeči, rozuměl i jejich mlčení. V době, kdy byla církev této země umlčena, považoval jsem za součást svého poslání být jejími ústy,“ prohlásil.

Ústy Čechů, Moravanů a Slováků se Jan Pavel II. cítil, když se ještě ve funkci krakovského arcibiskupa zastával československých katolíků perzekvovaných komunistickým režimem. A také když pět dní před začátkem sametové revoluce v Československu svatořečil Anežku Českou.

Oceňovaný byl za to, že církev v různých ohledech otevřel i nekatolíkům. A ačkoli církev v některých ohledech modernizoval, v jiných, jako například ve vztahu k interrupcím nebo sexuálním otázkám, byl jasným zastáncem konzervativního proudu.

Přehled všech oceněných si přečtěte ZDE.

Papež Jan Pavel II. (vpravo) a tehdejší kardinál Miroslav Vlk 22. 5. 1995 na letišti v Mošnově před odletem do Říma z krátké návštěvy Česka. | Zdroj: Profimedia

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme