„Riziko násilí je reálné a významné a je stejné jako v době, kdy byl poprvé odsouzen,“ uvedl okresní soud. Podle něj se psychický stav Anderse Behringa Breivika od jeho uvěznění nezměnil.
Na vzpomínkovou akci dorazili přeživší útoku i generální tajemník NATO a tehdejší norský premiér Jens Stoltenberg. Ten vzkázal, že by Norsko nemělo zapomenout, že šlo o politicky motivovaný atentát.
Tehdejší solidaritu Norů s rodinami 77 usmrcených znázorňuje 1000 železných růží jako připomínka květin, které obyvatelé této přinášeli dny a týdny před hlavní chrám v zemi.
Vrah Breivik označil podmínky ve věznici za nelidské, vadila mu především izolace. Soud pro lidská práva jeho stížnost zamítl. Norsko poukazuje na to, že s Breivikem je zacházeno jako s VIP vězněm.
Norsko neporušuje při věznění teroristy Anderse Behringa Breivika lidská práva. Uvedl to ve středu norský odvolací soud, který tak zvrátil loňský verdikt soudu první instance, jenž uznal některé Breivikovy stížnosti a označil jeho držení v izolaci za nelidské a ponižující zacházení.
Osud vězněného pravicového extremisty Anderse Behringa Breivika, který má na svědomí smrt 77 lidí, zajímá čím dál méně Norů. Tamní odvolací soud nyní projednává případ údajného porušování Breivikových lidských práv ve věznici, většina z deseti sedadel vyhrazených u soudu pro veřejnost ale zeje prázdnotou, píše agentura Reuters.
Odvolací proces v případu údajného nelidského zacházení s uvězněným teroristou Andersem Behringem Breivikem v úterý řešil norský soud. Minulý rok v dubnu už soud rozhodl, že některá atentátníkova práva při jeho věznění byla porušena.
Norsko vzpomíná na oběti masového vraha Anderse Breivika. Přesně před pěti lety nejprve odpálil bombu v autě před budovou vlády, která zabila osm lidí. Dalších 69 pak postřílel na ostrově Utöya, kde byl letní tábor mladých sociálních demokratů. Na prožité hrůzy nemůžou zapomenout přeživší ani pozůstalí.
Norsko se odvolá proti rozhodnutí soudu ohledně masového vraha a teroristy Anderse Breivika. Soud minulý týden uznal, že norský stát částečně porušil některá Breivikova lidská práva.
Norský soud částečně vyhověl stížnosti odsouzeného teroristy Anderse Breivika na stát kvůli podmínkám jeho věznění. Podle soudu Norsko porušilo zákaz nelidského a ponižujícího zacházení, který je zakotvený v Evropské úmluvě o lidských právech. Naopak stížnost na porušování práva na soukromý a rodinný život soudkyně zamítla.
Norský soud začal projednávat stížnosti teroristy Anderse Breivika na podmínky věznění. Pravicový extremista si odpykává 21letý trest za vraždu 77 lidí. Ve vládní čtvrti v Oslu před pěti lety nastražil bombu a pak na ostrově Utoya střílel na účastníky sjezdu sociálnědemokratické mládeže. Protestoval tak proti norské multikulturní politice.
Norský ostrov Utoya se stal symbolem jedné z největších tragédií v historii této severské země. Na letní tábor sociálně demokratické Strany práce zaútočil před čtyřmi lety pravicový extremista Anders Breivik a zavraždil tam 69 lidí. Pořadatelé letního kempu ale chtějí, aby ostrov namísto smutných vzpomínek, patřil zase hlavně mladým lidem. A tak je na Utoyu zvou znovu po čtyřleté pauze. Možná proto teď na letní tábor míří největší počet účastníků v jeho historii.
Výstava věnovaná teroristickým útokům, které před čtyřmi lety spáchal Anders Breivik, vyvolává v Norsku rozporuplné reakce. Zatímco některým se líbí, jiní tvrdí, že pravicovému extremistovi se tak dostává až příliš velké pozornosti. Mezi exponáty patří například trosky z Breivikovy dodávky nebo telefony, kterými se jeho oběti těsně před smrtí snažily přivolat pomoc.
Norové opět vzpomínají na nejtragičtější teroristické útoky v historii země. Od hromadné vraždy, kterou spáchal pravicový extremista Anders Breivik, uplynou za týden čtyři roky. Na místě prvního útoku v centru Osla začne v den výročí fungovat muzeum Breivikova zločinu.
Norsko si připomíná 2. výročí teroristického útoku Anderse Breivika, který v Oslu a na ostrově Utoya zabil 77 lidí. 8 jich zahynulo při explozi ve vládní čtvrti norské metropole. Dalších 69 pak útočník postřílel na letním táboře mládežnické organizace sociálně demokratické strany.
Rok čekali rodiny pozůstalých a vlastně všichni obyvatelé Norska na rozsudek nad mužem, který se změnil obraz celé země. Extremista Anders Breivik, který loni v létě zabil v Oslu a na ostrově Utøya 77 lidí, si před soudem vyslechl svůj verdikt.
Extremista Anders Breivik, který loni v létě zabil v Oslu a na ostrově Utøya 77 lidí, si vyslechl verdikt soudu. Ten jej shledal příčetným a odsoudil ho k trestu 21letého vězení, který může být opakovaně prodlužován až na doživotí. Breivik přivítal verdikt s úsměvem.
Norský soud rozhodl, že atentátník Anders Breivik je příčetný, a za jeho útoky ho poslal na 21 let do vězení. Vazba může být opakovaně prodlužována až na doživotí. Psychiatr Zdeněk Bašný, bývalý ředitel léčebny v Bohnicích si myslí, že většina odborníků takový rozsudek předpokládala.
Norský soud odsoudil Anderse Breivika k 21 letům vězení. Shledal ho tedy vinným z vraždy 77 lidí vloni v červenci. Trest může být opakovaně prodlužován až na doživotí. Rozsudek pro norskou veřejnost znamená úlevu.
Norský sériový vrah Anders Breivik čeká na verdikt. Vyhlášení rozsudku s napětím sledují i příbuzní obětí a lidé, kteří jeho řádění na ostrově Utøya přežili. Pro mnohé z nich se totiž právě dnešním rozhodnutím soud definitivně uzavře nejtěžší část jejich života.
V Norsku vrcholí proces s Andersem Breivikem. Zítra má soud rozhodnout, zda bude pravicový extremista, který loni 22. července zabil v Oslu a na ostrově Utöya 77 lidí, poslán na do vězení, nebo bude shledán duševně chorým a poslán do psychiatrické léčebny. Pro Nory není ani tak důležité, jak přesně bude potrestán, ale především aby už nikdy nevyšel na svobodu. Všichni si už také přejí, aby proces skončil.
Šéf norské policie končí ve funkci. Odstoupit se rozhodl kvůli kritice nezávislé komise, která zkoumala okolnosti atentátu Anderse Breivika. Pravicový extremista loni zabil 77 lidí v Oslu a na ostrově Utöya. Podle zprávy komise mohl být počet obětí menší. Policisté totiž chybovali.
3:18
|Igor Maňour, Emira Holmeyová, Adéla Havránková, Veronika Sedláčková, Eva Presová|Zprávy ze světa
Útokům v Norsku mohla zabránit lepší bezpečnostní opatření, napsala nezávislá vyšetřovací komise. Její členové rok zkoumali okolnosti teroristických útoků Anderse Breivika. Policisté mohli podle závěrů komise pravicového exteremistu zadržet dřív.
Norská vyšetřovací komise dnes zveřejní zprávu, která má zhodnotit práci policie při zásahu proti teroristovi Breivikovi. Anders Breivik zabil loni v letě v Oslu a na Ostově Utøya 77 lidí.
Norsko uctilo minutou ticha památku 77 obětí, které přesně před rokem zabil extremista Anders Breivik. Přestože atentát ohromil celou společnost a vedl k přísnějším bezpečnostním opatřením, Norsko chce dále zůstat otevřené. Například budovu parlamentu nehlídá více policistů než před rokem a stejné je to i v ulicích hlavního města.
Už je to rok od teroristických útoků v Norsku. Anders Breivik nejdřív odpálil bombu u vládních budov v centru Osla a potom na ostrově Utøya povraždil účastníky mládežnického tábora. Celkem má na svědomí 77 lidských životů. Norové se rozhodli proti pravicovému extremismu bojovat růžemi a pokryli jimi celé Oslo.
5:11
|Emira Holmeyová, Lucie Maňourová, Ondřej Bouda, Veronika Sedláčková, pir|Zprávy ze světa
Závěrečné řeči ukončily norský proces století s pravicovým extremistou Andersem Breivikem. Už ve čtvrtek státní zástupci dali přednost jeho umístění do psychiatrické léčebny. Breivikův právník Geir Lippestad dnes naopak prokazoval jeho příčetnost.