Breivikovu teroristickému útoku se dalo předejít, tvrdí vyšetřovací komise

Útokům v Norsku mohla zabránit lepší bezpečnostní opatření, napsala nezávislá vyšetřovací komise. Její členové rok zkoumali okolnosti teroristických útoků Anderse Breivika. Policisté mohli podle závěrů komise pravicového exteremistu zadržet dřív.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně vyšetřovací komise Alexandra Bech Gjörvová

Předsedkyně vyšetřovací komise Alexandra Bech Gjörvová | Zdroj: ČTK

Při pumovém útoku v Oslu a při následné střelbě na ostrově Utöya zemřelo 22. července 77 lidí. Rychlejší reakce policistů přitom byla podle komise reálná.

Komise je toho názoru, že pumový útok v centru Osla mohl být odvrácen, pokud by se realizovala opatření, která už byla schválena. V roce 2004 bylo rozhodnuto, že ulice, ve které Breivik zaparkoval auto s výbušninou, má být uzavřena pro automobilovou dopravu. To se ale nestalo. V tomto případě selhala podle komise práce ministerstva pro obnovu a rozvoj.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zprávě vyšetřovací komise informovala přímo z Norska spolupracovnice ČRo Emíra Holmeyová

Nejostřejší kritice byla podrobena práce policie. Podle komise selhala v koordinaci a organizaci zásahu. Dostala konkrétní tip na Breivika brzo po výbuchu, dostala i poznávací značku auta, se kterým jel z Osla na ostrov Utöya. Přesto neuzavřela cesty a nevarovala policejní hlídky v jiných okresech. Tip na Breivika ležel 2 hodiny na policejní centrále v Oslu.

Policisté jednoznačně mohli na ostrov Utöya dorazit dřív. Breivik téměř hodinu a půl nerušeně střílel do mladých lidí. Jen v posledních 15 minutách zabil 20 lidí. Podle analýzy přitom mohla policie ušetřit minimálně 16 minut.

Policisté ale špatně znali lokální zeměpis, spletli se a místo na Utöyu vyrazili na jiný ostrov. Speciálním jednotkám také chyběla při cestě za Breivikem mapa a malý gumový člun naložili tak, až se do něj dostala voda a museli ho vyměnit. Policie prý také mohla použít helikoptéru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Norská spolupracovnice Českého rozhlasu Emira Holmeyová mluví o závěrech vyšetřovací komise v Ozvěnách dne na Radiožurnálu

Komise tvrdí, že je třeba provést zásadní změny v norské policii. Vypracovala 31 doporučení, teď je na vládě a parlamentu uvést tyto návrhy do praxe.

Na druhé straně komise chválí zdravotnická zařízení, která reagovala rychle ve velmi náročné situaci. Na rozdíl od policie byla zdravotnická zařízení dobře koordinovaná a mohla tak efektivně spolupracovat.

Pochvaly se od komise nicméně dostalo i policistům za to, že pracovali s největším možným nasazením. Pochvalu dostal také úřady a vláda za dobrou komunikaci s občany v době krize, a rovněž dobrovolníci, kteří podle policie zachránili mnoho životů, když vyzvedávali zraněné z moře.

Igor Maňour, Emira Holmeyová, Adéla Havránková, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme