Syrští uprchlíci se začínají vracet domů, před válkou a džihádisty jich uprchly miliony

Válka v Sýrii vyhnala z domovů přes dvanáct milionů lidí, z toho na pět milionů uteklo do zahraničí. Konflikt stále pokračuje a boje na různých frontách neutichají. Přesto roste počet osvobozených měst, do kterých se obyvatelé začínají vracet. Válka trvá už přes šest let a podle odhadů agentury AP si vyžádala přes 400 tisíc mrtvých.

Damašek Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští uprchlíci na hranicích Libanonu a Sýrie v regionu Arsal

Syrští uprchlíci na hranicích Libanonu a Sýrie v regionu Arsal | Zdroj: Reuters

Tisíce lidí se v uplynulých měsících vrátily například na sever Sýrie, ať už do oblastí osvobozených kurdskými milicemi s podporou mezinárodní koalice, nebo tureckými jednotkami. K nejznámějším patří kurdské Kobani, které spojenci doslova vyrvali z rukou takzvaného Islámského státu.

Téměř půl milionu syrských uprchlíků se letos vrátilo domů. Situace se v některých částech země zlepšila

Číst článek

Z Turecka odešlo podle tamních úřadů zpět do svých domovů už téměř 50 000 Syřanů. Desítky rodin pak v těchto dnech cestují z Libanonu, konkrétně z Arsalu, do syrských příhraničních oblastí ležících severovýchodně od metropole Damašku.

Asi nejvíce obyvatel se pak v poslední době vrací do Aleppa, ze kterého jen do pobřežní oblasti Latákíja uteklo na 700 tisíc lidí. Třetina z nich se už vrátila. Nedávno se také právě v Aleppu symbolicky znovuotevřela tamní katedrála, a to slavnostním koncertem.

Napětí v Libanonu roste

Nejvíce Syřanů utíkajících před válkou, zhruba osm milionů, zůstalo na území Sýrie. Pokud prchali do zahraničí, volili často sousední země, tedy Libanon, Jordánsko a Turecko. Všechny tři státy mají zájem na bezpečném návratu utečenců, naprostá většina ale zatím v okolních zemích zůstává. V Turecku jsou to asi dva miliony lidí, v Libanonu přes milion a podobné je to i v Jordánsku.

Napětí například na libanonské politické scéně proto roste. Uprchlíci tam totiž tvoří zhruba čtvrtinu všech obyvatel, což přináší obrovské problémy, hygienou počínaje a nedostatkem financí konče.

Libanonský premiér, ministři a další představitelé se nedokážou shodnout, zda o návratu utečenců jednat přímo s vládou syrského prezidenta Bašára Asada. Předseda vlády Rafík Harírí je spíše pro vytvoření bezpečných zón v Sýrii a návrat běženců pod dohledem OSN, Hizballáh naopak pro jednání s Damaškem.

V Libanonu ale roste napětí i kvůli nedávné smrti čtyř zadržených syrských uprchlíků. Naopak situace se zklidnila na jihu Sýrie, kde platí příměří dohodnuté Ruskem, Spojenými státy a Jordánskem, které má umožnit právě i návrat uprchlíků z Jordánska.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme