Turci zasáhli hlavní nemocnici v Afrínu, nejméně devět lidí zemřelo
Turecký nálet na hlavní nemocnici v syrském Afrínu si v pátek večer vyžádal devět životů. Informoval o tom syrský exil a kurdská milice. Nejnovější boje v Afrínu a ve východní Ghútě nedaleko Damašku si pak podle exilové Syrské organizace pro lidská práva vyžádaly přes 100 životů civilistů. Z obou lokalit mezitím prchají desetitisíce lidí.
„Syrská armáda pokračuje v operacích ve východní Ghútě a získala kontrolu nad městem Džisrín," uvedlo tiskové středisko šíitského hnutí Hizballáh. Vojska se tak blíží k městu Sakba z východu, severu a jihu, což přimělo opoziční síly posunout se na západ.
Z východní Ghúty a severosyrské oblasti Afrín, v němž leží stejnojmenné město, v pátek prchaly tisíce civilistů, zatímco boje spějí do rozhodující fáze. Při nejnovějších střetech v obou lokalitách přišlo podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) o život více než 100 civilistů.
V Afrínu dál umírají lidé
Turecký nálet na hlavní nemocnici v severosyrském městě Afrín si v pátek večer podle SOHR a syrské kurdské milice YPG vyžádal devět životů. Počet obětí nejnovějšího ostřelování a bombardování Afrínu tak podle SOHR stoupl na 36.
'Kde jsou Američani? Zůstali jsme v tom sami.' Poslechněte si svědectví Češky z bombardovaného Afrínu
Číst článek
Nálety podle YPG pokračují. Turecké letouny v pátek na Afrín také svrhly letáky v arabštině a kurdštině vyzývající civilisty, aby se drželi mimo pozice YPG.
V oblasti Afrín, kde leží stejnojmenné město, turecká armáda od poloviny ledna bojuje proti kurdským milicím YPG, které považuje za teroristy napojené na tureckou Stranu kurdských pracujících. V bojích podle SOHR zahynuly už stovky civilistů, což Turecko popírá.
Podle pátečního sdělení úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí muselo od začátku ofenzivy opustit své domovy 48 tisíc lidí.
Těla přikrytá prostěradly
Ve východní Ghútě při bombardování města Kafr Batna zahynulo 64 lidí a při bombardování města Sakba jich přišlo o život 12. Při útoku na Kafr Batna režim podle syrského exilu kromě běžných náloží použil kazetové bomby a látku podobnou napalmu. Na fotografiích z místa jsou před obchody vyskládaná spálená těla přikrytá prostěradly.
Ticho po Afrínu. 'Všichni tady umřeme,' říká Češka z odříznutého města
Číst článek
Podle syrsko-americké zdravotnické nadace byl útok namířen na trh, kde civilisté kupovali pečivo a zeleninu, a na obydlenou oblast. Mnoho civilistů muselo podle nadace být ošetřeno kvůli těžkým popáleninám.
Východní Ghúta, kde operují povstalci a radikálové, je od poloviny února terčem soustředěného bombardování syrskými vládními vojsky. Při náletech už přišlo o život více než 1300 civilistů a dalších 5000 osob bylo zraněno.
SOHR ve čtvrtek uvedla, že z východní Ghúty odešlo přes 20 tisíc lidí. Syrský velvyslanec při OSN však tvrdí, že humanitární koridory k evakuaci civilistů, které otevřela vládní vojska společně s ruskými spojenci, využil dvojnásobný počet lidí. Podle nejnovějších odhadů úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí se počet prchajících civilistů pohybuje kolem 12 až 16 tisíci.
Syrská armáda v pátek vyzvala civilisty v Ghútě, aby opustili povstalci ovládané oblasti, a zároveň oznámila, že dobyla z rukou povstalců už 70 procent enklávy. Hlavní povstalecká skupina Fajlak ar-Rahman se odmítla vzdát a enklávu opustit, jak po ní prostřednictvím OSN požadovalo Rusko.
Nejméně 450 tisíc obětí
Rada bezpečnosti OSN mezitím opět všechny aktéry konfliktu vyzvala k respektování její rezoluce z 24. února o třicetidenním příměří v Sýrii a zopakovala, že konflikt má pouze politické řešení v podobě nové ústavy a vyhlášení řádných voleb. OSN rovněž vyzvala k respektování mezinárodního humanitárního práva o ochraně civilistů.
V polovině února zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura prohlásil, že Sýrie se v důsledku nejnovějších ofenziv ocitla v jedné z dosud nejnebezpečnějších etap sedmiletého konfliktu. Válka si dosud vyžádala zhruba 450 tisíc obětí na životech a polovina předválečné populace byla vysídlena.