Krok Ligy arabských států kritizovali jak Spojené státy, tak Velká Británie. V této chvíli se tedy určitě nedá mluvit o tom, že by se Západní státy, které proti Sýrii dnes uplatňují sankce, přidaly.
„Všichni stáli venku. Děti plakaly, ženy křičely,“ popisuje probuzení do silného zemětřesení syrský učitel angličtiny Wael Almishar. „Trvalo to jenom asi minutu, ale celou tu dobu jsem byl vyděšený.“
Stoupenec Asadova režimu je odpovědný za mučení a omezování osobní svobody během války v Sýrii. Německý soud ho loni odsoudil za zločiny proti lidskosti na čtyři a půl roku.
Válka na Ukrajině je první od 90. let, při které většinu uprchlíků pojímají unijní země. Ty se – stejně jako samotná Ukrajina – musejí během týdnů vypořádat s exodem, jaký jinde trval roky.
Podle agentury OSN pro uprchlíky je více než 50 procent obyvatel Sýrie stále vysídleno ze svých domovů. Konec 11 let trvající války je přitom v nedohlednu.
Do druhé dekády vstupuje válka v Sýrii. Zemi drtí nestabilita. Zastánce vládního režimu – Rusko – zaměřuje síly na Ukrajinu. V obou případech přitom uplatňuje obdobnou taktiku.
Jak ruskou invazi na Ukrajinu vnímá svět za hranicemi Evropy a může obvinění z dvojího metru ovlivnit i to, jak se ostatní svět přikloní k západním sankcím proti Rusku?
Válka, která do okolních zemí i do Evropy vyhnala miliony lidí, stále není u konce. Přestože poslední velká ofenziva proběhla před dvěma lety, řešení konfliktu není na dohled.
Asad na jednání vyzdvihl, že díky společnému syrskému a ruskému úsilí bylo dosaženo úspěchu v boji s terorismem. V Kremlu se syrský prezident objevil na předem neohlášené návštěvě.
Autentický a syrový obraz rozervané země uprostřed válečné vřavy přináší poslední román Chálida Chalífy, který bývá považován za největšího syrského kronikáře probíhající občanské války.
Autoři zprávy vyzvali ruskou vládu, aby využila svého vlivu na syrský režim, aby ukončil „svévolné zadržování, mučení, ponižující zacházení ve věznicích, zabíjení a vynucená mizení“ lidí.
Česká justice začala rozplétat případ bývalého pražského imáma Samera Shehadeha, který podle obžaloby pomohl svému bratrovi a jeho ženě připojit se k radikálním islamistům v Sýrii. Co o kauze víme?
Od dubna si podle SOHR nálety syrské armády a jejího spojence Ruska vyžádaly v Idlibu životy 900 civilistů a více než 400 000 lidí muselo opustit své domovy.
„Hospodářské sankce dopadají na celou zem, lidé už nemohou,“ říká Hadží Ábid, který jezdí svým taxi 12 hodin denně. Denně vydělá 12 tisíc liber (20 dolarů), po zaplacení benzínu mu jich zbude pět.
Při ruských náletech v severozápadní syrské provincii Idlib byl podle SOHR zasažen trh se zeleninou a dalšími potravinami ve městě Maarat Numán, uvedl v pondělí ráno šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán.
Ruské pozemní síly nastoupily na frontu, aby obsadily strategické výšiny severně od města Hamá, které padly do rukou povstalců minulý týden a syrská armáda se je opakovaně marně snažila dobýt zpět.
Organizace pro zákaz chemických zbraní při analýze důkazů nalezla „dostatečná zdůvodnění pro závěr, že 7. dubna 2018 byla jako zbraň použita toxická chemikálie“.
„Spící buňky operují ve vesnicích, které byly součástí Islámského státu ještě nedávno a jejich obyvatelstvo je Islámskému státu velmi loajální,“ popisuje ze Sýrie česká novinářka Lenka Klicperová.
„Alternativa není dobrá, museli bychom je propustit. Spojené státy nechtějí být svědky, jak tito islamisté pronikají do Evropy, kam by podle předpokladu odešli,“ napsal Trump na svém twitteru.
Syrská organizace pro lidská práva, sídlící v Británii a monitorující boje v Sýrii, uvedla, že posledních několik set bojovníků IS, včetně mnoha cizinců, se v posledních dvou dnech vzdalo koalici SDF.
„Po dvou letech v Pentagonu jsem se rozhodl, že je správný čas na to vrátit se do soukromého sektoru,“ uvedl ke své rezignaci dosavadní personální šéf ministerstva obrany Sweeney.
Syrské demokratické síly, v jejichž čele stojí kurdská milice YPG, jsou ústřední silou podporovanou Spojenými státy bojující proti Islámskému státu (IS).
Washington tvrdí, že režim syrského prezidenta Bašára Asada použil 24. listopadu v Aleppu proti civilistům slzný plyn, aby navodil dojem povstaleckého útoku chlorem.
Představitel zdravotnických úřadů Zijád Táhá řekl, že na základě příznaků u pacientů byl pravděpodobně při útoku použit chlór. Je ale zapotřebí dalších testů, dodal.
Třítýdenní misi mobilní dětské ambulance přímo do Sýrie má manažersky zajišťovat komunistický místopředseda sněmovního bezpečnostního výboru Zdeněk Ondráček. Cesta má vyjít na několik milionů korun.