Švédsko rozděluje kontroverzní odstřel vlků, nelíbí se ani Bruselu
Ve Švédsku se v posledních týdnech dostal do popředí diskusí kontroverzní lov vlků, tedy poměrně vzácných zvířat, která se ve skandinávské zemi v omezeném rozsahu loví od 15. ledna letošního roku. Situace nabyla dokonce takových rozměrů, že Evropská komise chce dát Švédsko za jeho povolení k lovu k evropskému soudu.
Včera se o vlcích diskutovalo i ve švédském parlamentu. Ten odhlasoval povolení k jejich lovu koncem loňského roku. Stalo se tak poprvé po 45 letech.
Švédsko rozděluje kontroverzní odstřel vlků. Podrobnosti přidal v Ranním Radiožurnálu spolupracovník ČRo Tomáš Sniegoň
Důvodem k je to, že současná populace těchto zvířat ve Švédsku má velké genetické deformace a regulovaným odstřelem údajně problematických jedinců a jejich nahrazením by se mělo v konečném efektu dosáhnout růstu populace.
Odstřeleno bylo celkem 28 vlků z celkového počtu dvou set. To se ale nelíbí levicové opozici v parlamentu ani Evropské komisi, podle níž nový švédský krok zřejmě není v souladu se stávající legislativou Evropské unie v oblasti životního prostředí.
Nicméně podle švédské vlády by měl být omezený a kontrolovaný lov povolen i v několika příštích letech. Letošní lov začal 15. ledna a skončí nejpozději 15. února, případně dříve, bude-li dosažena povolená kvóta dvaceti kusů.
V celé severní Evropě jsou přitom vlci vzácní, pro celou oblast Norska, Finska, Švédska a ruské Karelie se udává celkový počet zhruba tisíc kusů. To je podle odborníků asi třetina toho, kolik by vlků mělo být. Zejména vlky z Ruska považují Švédi za naději pro zlepšení genetického stavu tamní populace.