Statisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti rozpočtovým škrtům. Stávka omezila veřejnou i leteckou dopravu

Itálii v pátek ochromila stávka, kterou vyhlásily odbory na protest proti rozpočtovým škrtům na příští rok. Vláda se snížením daňových úlev a omezením výdajů pro řadu ministerstev i veřejné služby snaží snížit deficit rozpočtu, aby splnila pravidla EU. Ve více než čtyřiceti italských městech, včetně Říma, Milána, Neapole, Bologni či Palerma se konaly též demonstrace, jichž se podle největšího odborového svazu CGIL účastnilo půl milionů lidí.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště

Národní letecká společnost ITA zrušila v pátek stovku letů (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V Turíně protestující podle agentury ANSA také pálili fotografie několika ministrů a premiérky Giorgii Meloniové.nb

Osmihodinová stávka po celé Itálii zasáhla řadu odvětví – školství, průmysl, zdravotnictví, poštu i justici, a to jak ve veřejném, tak v soukromém sektoru.

4:17

Česko a Itálie vyzývají EU ke zmírnění sankcí proti automobilkám. V Bruselu budou jednat s dalšími státy

Číst článek

Ve veřejné dopravě trval páteční protest jen čtyři hodiny. Zkrátil ho ministr dopravy Matteo Salvini, jak mu to dovoluje zákon. Vlakové dopravy se stávka netýká, protože zaměstnanci železnic stávkovali minulý víkend, a zákon zakazuje takový protest do dvanácti dnů ve stejném odvětví.

Omezena ale byla v pátek v Itálii také letecká doprava. Národní letecká společnost ITA zrušila stovku letů, včetně dvou desítek mezinárodních. Několik spojů zrušila i společnost Ryanair.

Stávku vyhlásily největší italské odbory CGIL a odborový svaz UIL. Protestují proti snížení výdajů na sociální zabezpečení, veřejné služby i průmyslové investice.

‚Zbytečné krveprolití.‘ V alpském údolí protestují proti pokácení vánočního stromu pro Vatikán

Číst článek

Italská vláda ale seškrtané výdaje v rozpočtu na příští rok hájí s tím, že chce snížit schodek. Do roku 2026 se zavázala snížit ho na 2,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Itálie patří v EU k zemím s největším rozpočtovým deficitem.

Fiskální pravidla Evropské unie známá jako Pakt stability a růstu vyžadují, aby veřejný dluh nepřekročil 60 procent HDP a rozpočtové deficity tři procenta HDP.

Brusel ovšem platnost paktu v roce 2020 pozastavil kvůli hospodářským dopadům pandemie. Jeho mimořádné uvolnění pak prodloužil, zejména kvůli energetické krizi v roce 2022 částečně způsobené válkou na Ukrajině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme