Slovenský soud zrušil rozsudek, podle něhož Babiš nebyl agentem. 'Svědci z StB nejsou důvěryhodní,' tvrdí

Slovenský ústavní soud ve čtvrtek zrušil pravomocné rozhodnutí slovenského nejvyššího i krajského soudu, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš je v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB veden jako její agent neoprávněně.

Košice (Aktualizováno: 16:26 12. 10. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský ústavní soud zrušil rozhodnutí nižších soudů ve sporu o spis pod krycím jménem Bureše, pod kterém vedla StB agenta Andreje Babiše, šéfa hnutí ANO

Slovenský ústavní soud zrušil rozhodnutí nižších soudů ve sporu o spis pod krycím jménem Bureše, pod kterém vedla StB agenta Andreje Babiše, šéfa hnutí ANO | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ústavní soud rozhodl, že soudy nižší instance porušily svým postupem práva Ústavu paměti národa (ÚPN) na soudní ochranu a spravedlivé soudní jednání. Ústavní soud zdůvodnil zrušení verdiktů v případu mimo jiné tím, že žalovaným neměl být ÚPN. Soud také dodal, že bývalé agenty nepovažuje za důvěryhodné svědky. 

Přelomový rozsudek

Rozhodnutí slovenského ústavního soudu je přelomové. Nejvyšší soud i nižší soudy v minulosti opakovaně rozhodly, že lidé ve sporech o oprávněnost evidence u StB mohou žalovat právě ÚPN, byť ústav opakovaně namítal svou nepříslušnost v takových kauzách.

Senát slovenského ústavního soudu tak vyhověl stížnosti ÚPN, že uvedené verdikty porušily jeho práva. Ústavní soud vrátil případ odvolacímu krajskému soudu v Bratislavě k novému projednání, soud se bude muset řídit právním názorem ústavního soudu.

Ústavní stížnost podal ÚPN po lednovém rozhodnutí slovenského nejvyššího soudu, který odmítl mimořádný opravný prostředek, jímž se ÚPN snažil zvrátit spor s Babišem. Ve prospěch Babiše na Slovensku předtím rozhodly okresní i krajský soud. ÚPN zejména tvrdil, že bývalí příslušníci StB, kteří svědčili ve prospěch Babiše, nebyli před výpovědí zbaveni mlčenlivosti.

Minutu po minutě:

Odpolední reakce politiků
„Tak to vůbec netuším,“ odpověděl novinářům v Lucembursku český ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) na otázku, zda podle něj může mafie ovlivnit rozsudek slovenského ústavního soudu. Připomněl, že zrušení bylo dáno procesními důvody. „Takže pro mne obsahově neznamená vůbec nic. Na Slovensku zřejmě došlo k nějakým chybám v procesu, tak se ten proces bude opakovat a uvidíme, jak to dopadne,“ poznamenal.

Evropská komisařka pro spravedlnost a bývalá místopředsedkyně Babišova hnutí ANO Věra Jourová rozsudek slovenského soudu komentovat nechtěla. „To samozřejmě neznamená, že ten soud rozhodl, že byl agentem. Věc se vrací zpět k projednání, je to nějaká procesní situace, ke které nemohu mít žádný komentář,“ řekla v Lucembursku novinářům.

Kauzu teď podle místopředsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO) může zneužívat politická konkurence v předvolební kampani. „Tady se zkrátka řízení, které probíhalo a bylo uzavřeno, vrací zpět do nějaké fáze, to je celé. Snaží se z toho vytloukat politický kapitál, tomu my nemůžeme zabránit, když o to někdo pokusí, ale nemá to žádné odůvodnění,“ řekl Radiožurnálu Vondráček.

12.26
„Jaká náhoda. Pár dní před volbami a slovenský Ústavní soud se z ničeho nic rozhodl, že po dlouhých letech popře všechna svá dosavadní rozhodnutí a způsobí totální chaos a nejistotu ve slovenském právním systému,“ napsal Andrej Babiš v sms Radiožurnálu.

12.13
Andreji Babišovi podle ČTK vadí, že se spor o jeho spolupráci s StB na Slovensku vrací na začátek. Případ podle něj bude zneužívat politická konkurence v kampani.

12.09
„Nestál jsem o to, aby byla minulost předvolebním tématem,“ napsal na Twitteru volební lídr ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

11.55
Slovenský Ústav paměti národa označil verdikt ústavního soudu za přelomový.

11.24
Slovenské soudy pochybily, když ve sporu o evidenci šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v archivních dokumentech někdejší tajné policie StB připustily výpovědi bývalých příslušníků StB, kteří nebyli zbaveni mlčenlivosti. Vyplývá to z rozhodnutí slovenského ústavního soudu, který dnes zrušil pravomocné verdikty bratislavského krajského soudu i nejvyššího soudu, podle nichž je Babiš v dokumentech StB jako agent veden neoprávněně.

Právě výpovědi bývalých příslušníků StB byly klíčové v procesu u slovenských soudů, které rozhodly v Babišův prospěch. Senát ústavního soudu ve zdůvodnění svého verdiktu rovněž zpochybnil důvěryhodnost bývalých příslušníků StB jako svědků.

'Doběhla ho minulost,' reagují Babišovi oponenti na verdikt slovenského soudu

Číst článek

11.10
Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska rozhodnutí znamená, že ANO vede právoplatně evidovaný udavač tajné bezpečnosti. Připomněl i nedávné Babišovo obvinění v případu Čapího hnízda. „Rozhodnutí ústavního soudu znamená, že hnutí ANO vede do voleb nejen člověk obviněný z podvodu, ale také právoplatně evidovaný udavač komunistické tajné bezpečnosti," napsal.

10.52
Žalovanou stranou ve sporech o evidenci osob v archivních dokumentech někdejší tajné policie StB v komunistickém Československu nemá být na Slovensku Ústav paměti národa (ÚPN). Obecné soudy při opětovném projednání případu musejí názor senátu ústavního soudu respektovat, Babišovu žalobu by proto měly zamítnout.

10.35
Verdikt slovenského ústavního soudu podle předsedy ODS Petra Fialy potvrzuje, že Babiš nemá co dělat ve vládě nebo ve funkci premiéra. „Andreje Babiše opět dohnala jeho minulost. Verdikt Ústavního soudu SR jen potvrzuje, že nemá co dělat ve vládě, natož snad v jejím čele," bapsal na svém twitterovém účtu.  

10.13
Zpravodajka Českého rozhlasu vyhlášení verdiktu slovenského ústavního soudu sledovala přímo v jednací síni.

10.05
Slovenský ústavní soud zrušil pravomocné rozhodnutí slovenského nejvyššího i krajského soudu, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš je v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB veden jako její agent neoprávněně.

Bureš a Šuman

Bratislavský rodák Andrej Babiš, jehož hnutí je podle průzkumů favoritem nadcházejících voleb do české Poslanecké sněmovny, vědomou spolupráci s StB popírá dlouhodobě. Archivní dokumenty tvrdí, že v roce 1980 se stal takzvaným důvěrníkem StB a že ho o dva roky později ke spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman.

Ten ale u slovenského okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl. ÚPN soudům předložil 12 různých svazků, ve kterých je jméno "Bureš" uvedeno. Instituce v minulosti neuspěla ve vícero soudních sporech ohledně evidence osob v dokumentech tajné policie v komunistickém Československu.

mos, pan, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme