Zlomový posudek vypracoval bývalý ústavní soudce Eduard Bárány. Opřel se o předchozí rozsudky slovenských soudů, které daly ve sporu o ochranu osobnosti Andreji Babišovi (ANO) za pravdu.
Prostě se dohodli. Šéf ANO Andrej Babiš a slovenské ministerstvo vnitra uzavřeli smír. Proč? Bývalý český premiér byl prý vedený ve svazcích StB neoprávněně.
Slovenské ministerstvo vnitra uzavřelo smír s předsedou hnutí ANO v dlouholetém sporu kolem otázky, zda byl oprávněně veden v dokumentech někdejší StB jako agent na základě vědomé spolupráce.
Babiš avizoval, že spor nekončí. Může podat dovolání k Nejvyššímu soudu, ten by řešil pouze to, jaký úřad má žalovat. Druhou variantou je podat úplně novou žalobu proti slovenskému resortu vnitra.
Důvodem jsou složitost kauzy i epidemiologická opatření. Své stanovisko k celé věci tak má zaslat do konce června, potom se soud rozhodne, jak s případem dál naloží.
Případ českého premiéra se vrací ke Krajskému soudu v Bratislavě. Podle bývalého šéfa Ústavu paměti národa Ondreje Krajňáka existují o Babišově vědomé spolupráci se Státní bezpečností listinné důkazy.
Se slovenským ústavem se premiér Babiš soudil šest let o to, zda je veden jako agent ve svazcích StB oprávněně, či nikoli. Nyní spor definitivně ukončil Evropský soud pro lidská práva.
Premiér Andrej Babiš zatím zůstane veden jako agent ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti. Předseda ANO neuspěl se stížností proti Slovensku u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
Slovenský nejvyšší soud zamítl dovolání českého premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše ve sporu s Ústavem paměti národa o jeho spolupráci s komunistickou Státní bezpečností.
Právník, který zastupuje Ústav paměti národa, pro iROZHLAS.cz poprvé popsal neobvyklá opatření, které jeho tým podnikl, aby se ujistil o nezávislosti slovenského soudu.
Šéf slovenského Ústavu paměti národa podal výpověď kvůli novele zákona, která výrazně okleštila jeho práci. Serveru iROZHLAS.cz poskytl během posledních hodin ve své kanceláři rozsáhlý rozhovor.
Předseda správní rady slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN) Ondrej Krajňák po oslabení svých pravomocí změnou zákona ohlásil rezignaci na vedoucí funkci v řídicím orgánu tohoto ústavu.
Výpovědi bývalých agentů StB byly nelegální a soudy na ně neměly vůbec brát ohled, říká odborník na ústavní právo Aleš Gerloch ke slovenské kauze šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.
Slovenský ústavní soud ve čtvrtek zrušil rozhodnutí nižších soudů, že Andrej Babiš (ANO) je ve svazcích StB veden jako její agent neoprávněně. Jak celá kauza začala? Jaké může být její vyústění?
Šéf ÚPN Krajňák má za sebou rušný čtvrtek. Ústavní soud dal jeho instituci ve sporu s Andrejem Babišem za pravdu. Na druhé straně parlament schválil zákon, který jeho pozici výrazně oslabuje.
Podle Babiše je rozhodnutí slovenského ústavního soudu politicky motivované a jeho načasování není náhodné. Server iROZHLAS.cz přináší vyjádření soudu ke čtvrtečním Babišovým výrokům.
Slovenský ústavní soud zrušil pravomocné rozhodnutí slovenského nejvyššího i krajského soudu, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš je v archivních svazcích StB veden jako její agent neoprávněně.
Slovenský ústavní soud znovu otevírá případ Andrej Babiš a StB. Projedná stížnost tamního Ústavu paměti národa, který se k němu odvolal kvůli údajným procesním chybám u soudů nižší instance.
Ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO trvá na tom, že nikdy vědomě nespolupracoval s komunistickou Státní bezpečností. Reaguje tak na postup slovenského Ústavu paměti národa. Ten chce zvrátit pravomocný rozsudek, podle nějž byl Andrej Babiš neoprávněně evidován jako agent StB, a podal dovolání k Nejvyššímu soudu SR.
Dovolání k Nejvyššímu soudu SR kvůli údajné spolupráci Andreje Babiše s StB podal slovenský Ústav paměti národa. Chce tak zvrátit pravomocný rozsudek v případu českého ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO. Soud v létě rozhodl, že Babiš byl jako agent StB evidován neoprávněně. Podle Ústavu paměti národa ale soud použil nezákonné důkazy.