Republikáni schválí pomoc Ukrajině, pokud se zlepší ochrana hranic. Chtějí změnu imigračního systému
Americká vojenská pomoc Izraeli a Ukrajině bude pokračovat. Poslanci a senátoři za Republikánskou stranu ji ale chtějí podmínit také výraznými změnami v migrační politice a ochraně hranic s Mexikem. Kongres Spojených států se po přestávce kvůli svátku Díkůvzdání minulý čtvrtek znovu schází a začne se rozhodovat o tom, komu a kolik peněz na obranu poslat.
Spojené státy podle údajů ke konci října poslaly na Ukrajinu vojenskou pomoc za skoro 44 miliard dolarů (přes 990 miliard korun). Minulý týden při návštěvě Kyjeva potvrdil ministr obrany Lloyd Austin dodávku munice a zbraní za 100 milionů dolarů (asi 2,2 miliardy korun), což jsou ovšem peníze schválené ještě loni v prosinci.
Americká pomoc Ukrajině a Izraeli výměnou za omezení přílivu migrantů přes mexicko americkou hranici. Taková je podmínka republikánských členů Kongresu Spojených států.
Z odsouhlasené sumy zbývá podle mluvčí Pentagonu necelých pět miliard dolarů (zhruba 111 miliard korun). Prezident Joe Biden proto požádal Kongres o další peníze na vojenskou pomoc nejenom pro Ukrajinu, ale také pro Izrael nebo pro spojence v jihovýchodní Asii k odstrašení Číny. Má to být celkem 105 miliard dolarů (více než dva biliony korun).
Republikáni, kteří mají ve Sněmovně reprezentantů většinu, a bez jejich hlasů tedy balík pomoci neprojde, si kladou podmínky pro uvolnění těchto peněz. Ze zmiňovaných 105 miliard dolarů má jít 14 miliard na zlepšení ochrany jižní hranice. Jde jim také o celkové změny v nastavení celé migrační politiky.
Reforma imigračního systému
Dokonce i ministr pro vnitřní bezpečnost Alejandra Mayorkase přiznal, že imigrační systém vyžaduje reformu. Denně totiž přechází přes mexicko-americkou hranici 8000 migrantů. Část republikánů žádá, aby se pečlivěji posuzovali důvody pro přiznávání azylu, jestli opravdu jsou tito lidé pronásledovaní pro politické, náboženské nebo rasové důvody.
Republikáni na jaře ve Sněmovně schválili návrh nechávat žadatele před americkou hranicí, než se jejich žádost vyřídí a budou moci vstoupit na území Spojených států. To se některým poslancům z Demokratické strany zdá kruté a nelidské.
Stavba zdi mezi Mexikem a USA pokračuje. ‚Nejde zastavit, jsou na ni už vyčleněné peníze,‘ říká Biden
Číst článek
Vláda prezidenta Bidena bude ochotná dohodnout se třeba na zvýšení platů pro pohraničníky, na najmutí většího počtu strážců hranic nebo na investicích do monitorovacích technologií na hranicích. Také už schválila zjednodušení podmínek pro další výstavbu hraničního plotu na federálních pozemcích.
Přestože Biden sliboval, že nebude stavět „zeď Donalda Trumpa“, musí ve výstavbě pokračovat. Od října také vrací víc neúspěšných žadatelů o azyl zpátky do Venezuely.
Není jasné, jestli toto bude republikánům stačit. Kompromis ohledně ochrany hranic a další vojenské pomoci jak Ukrajině, tak Izraeli by měli všichni najít do konce roku.